TOKAT’TA BACASIZ FABRİKA TÜTMEYE BAŞLADI

21.03.2019 Haberler

Tokat Belediye Başkanı ve Adayı Av. Eyüp Eroğlu çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Başkan Eroğlu gerek esnaf gerekse halkla yaptığı toplantılarda önemli mesajlar veriyor.

Traktör Galerici esnaflarıyla sabah kahvaltıda buluşan Başkan Eroğlu, 71 Proje içerisinde yer alan Traktör Galericiler Sitesi projesinin yanı sıra 5 yıl içinde Tokat’a ufuk açıcı yapılan işlerden bahsetti.

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; “5 yılda Tokat’ta birçok şeyi birlikte başardık. Hamdolsun bunların meyvelerini almaya başladık. Tokat’ın gelişmesi için Tarım, Hayvancılık ve Turizm alanlarında kendimize hedefler koymuştuk. Bugün bunların karşılığını almaya başladık. Son bir yılda Tokat’a gelen konaklamalı Turist sayısı 56 Bin kişi artmış. Buna günü birlik gelenleri eklemiyoruz. Bu da düşünüldüğü zaman ‘Artık Tokat’ta Bacasız Fabrika Tütmeye Başladı’ diyebiliriz.

Sizler Tokatımıza katkı sağlayan, ekonomisini canlandıran esnaflarımızdansınız.

Yaklaşık 6-7 ay önce bana demiştiniz ki; Biz Türkiye’de sayılı illerden birisiyiz. Tokat’a dışardan para gelmesi katkı gelmesi konusunda desteğimiz oluyor ve bunu daha da geliştirmek istiyoruz. En azından derli toplu olalım bir beraberce katkı sağlamak için bir site oluşturalım demiştiniz. Şimdi biz de sizden aldığımız cesaretle, öngörüyle açıkladığımız projelerimiz arasına Traktör Galericileri Sitesi projemizi ekledik. Allah hayırlı eylesin.

SEÇİM SONRASI ÇALIŞMALARA HEMEN BAŞLIYORUZ

Bizim yer arayışlarımız başladı. Birlikte ve beraberce bunu konuşmalıyız. Kaç tane galericimiz var, buna destek nasıl olacak bunları da seçim sonrasında birlikte ve beraberce değerlendireceğiz. Önümüzdeki dönemlerde yerel kalkınma çok çok önemli olacak. İstihdam oluşturma ve esnaflarımıza destek vermek bizim önemli başlıklarımız arasında yer alıyor. Bu noktada örneğin; yeraltı çarşısı esnafımızın güçlenmesi için projemiz var. Kuyumcular Çarşısı esnaflarımızla ilgili, Behzat Bölgesindeki esnaflarımızla ilgili Sulusokak Bölgesindeki esnaflarımızla ilgili çalışmalarımız var. Esnaf gruplarımızın birçoğuyla ilgili projelerimiz çalışmalarımız var. Sanayi bölgesiyle ilgili projemizde tapularımızı aldık. Her esnaf grubuyla ilgili önümüzdeki 5 yıl içerisinde projelerimizle çok önemli çalışmalara imza atacağız.

Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan bir müşteri grubuna hitap ediyorsunuz. Biz Tokat’ı tarımda ilk on şehirden biri yapacağız. Şehir olarak bunu yapacak potansiyelimiz var. Ovalarımızı daha iyi değerlendirmek, çiftçiyi güçlendirmek istiyoruz. Bunun için Uluslararası Sebze ve Meyve Hali Projesini Bakanlığımız, hükümetimiz ve odalarımızın destekleri ile bunu yapacağız. Hayvancılık üzerine bir tesis yaptık 5-6 aydır faaliyette. Diğer illerden siparişler alıyoruz. 70-80 kişi istihdam edildi. Hayvancılıkta Karadeniz bölgesinde ilk sırada yer alıyoruz.

HER GELEN TURİST TOKAT’A PARA BIRAKIYOR

Tokat tarihi kadim bir şehir. Turizm açısından insanları cezbedecek önemli merkezleri var. İlçelerimizde yine aynı şekilde birçok eserimiz var. 2017’den 2018 yılına geçtiğimizde Tokat’a gelen turist sayısında 56 Bin artış gösterdi. Yılda 250 Bin civarında turist geliyor. Bunu yeterli bulmuyoruz. Önümüzdeki 5 yılda yıllık 1 Milyon turist hedefliyoruz.

Örnek olarak geçtiğimiz yıl 1200 Kişi iki ay süresince Tokat’ı gezdi, burada yemek yedi, burada konakladı. Turist demek şehre para katma değer sağlamak demek. Derdimiz şehrimizin gelişmesi, esnafımızın gelişmesi. Bu kalkınma konusu, şehri büyütme konusu bizim en önemli amaç ve hedeflerimiz arasında. Bunu hep beraber başaracağız. Sizlerin de bu anlamdaki düşünceleriniz ve destekleriniz bizim ileriye doğru ilerlememizde itici güç oluşturacaktır.

Ortalama her yıl 300 civarında yeni iş yeri açılıyor. Nüfusumuz artıyor, yeni yatırımlar geliyor, son yıllarda ciddi firmalar yatırımcılar şehrimize geldi, yeni iş ve istihdam alanları oluştu. Bizim ilimiz yol ağları içerisinde kalan bir il. Böyle şartlarda biz farklı yöntemlerle yatırımcıyı getirmek için çaba gösteriyoruz. Son yıllarda 4 Bine yakın insanımız yeni işe başladı. Önümüzdeki 5 yılda hep beraberce yatırımcıyı getirmek için çaba göstereceğiz, başaracağız. İlçelerden insanlarımız gelmek istiyor, alan ve arazi bulamıyor. Bunlar bizim görevimiz, yeni bir Organize Sanayi Bölgesi oluşturmalıyız. Bu alanları genişletmeliyiz. Şehrin ileriye dönük gelişmesini sağlayacak alt yapı çalışmalarını artıracağız.

Biz bu şehre sevdalıyız, insanımıza sevdalıyız. Görevimiz bir gün bitecek ama görev süresince insanımızın gönlünde iyi bir yer bırakabilirsek o zaman biz yaptığımız işten dua alırız. Bizim derdimiz gönüller kazanmaktır. Artık bizi tanıyorsunuz. 5 Yıl içinde hamdolsun ki; ayrımız gayrımız olmadığını gösterdik. Asla ayrımcılık yapmadık. Herkese adil hizmet götürmeye gayret ettik. Yaratılanı yaratandan ötürü severiz anlayışıyla bir olduk, beraber olduk. Hamdolsun gücümüzün yettiğince şehre hizmet etmeye çalıştık. Bu şehri daha ileriye taşımak istiyoruz.

Traktör Galericiler Sitesi bizim projelerimizden biridir. Şehirleşme, kalkınma büyüme daha ileriye taşımak bizim hepimizin görevidir. Bütün bu doğrultuda Cenab-ı Allah birlikte şehrimizi geliştirmeyi nasip eder. İnsanlarımızın mutlu ve huzurlu yaşadığı bir ülke ve vatan olmasını inşallah nasip eder” dedi.