ŞEHİR MÜZESİ

28.12.2018 Projeler

Şehir Müzeleri bulundukları şehirlerde de simge olan, şehirdeki diğer müzelerden farklı olarak şehirliyi birleştiren bir mantığa dayanır. 

Belediye olarak kadim şehrimiz Tokat’ın tarihi sokaklarından biri olan Sulusokak Çarşısında geçmişi anlatmak, geçmiş dönemlere ait izleri ortaya koymak, şehirsel tarih ve giderek unutulmaya yüz tutmuş birçok unsuru geçmişten günümüze taşımak amacıyla Şehir Müzesi Projemizi tamamladık.

Yaklaşık 500 yıllık Tokat Tarihinin sergilendiği Şehir Müzesinin 1. Katında; Tokat Kebap Ocağı, birçok tarihi figürlerin olduğu, sağlı sollu yemenicilerin, urgancıların, bakırcıların bulunduğu Tokat’a has geçmişteki insanların hangi el sanatlarıyla ve hangi geçim kaynaklarıyla iştigal halinde olduğunu gösteren dükkânlar ile Yazmacılar ve atölyeler yer alıyor.

2. Kat girişinde fuaye salonumuz yer alıyor. Birçok sanat görselleri bu fuaye salonunda sergileniyor. Girizgah bölümünde Tokat’a dair birçok unsurla siz değerli hemşerilerimizi karşılıyoruz.

En üst katta ise Tokat’a dair birçok bilginin, şahsiyetlerin birebir mumya heykelleri, bazı ilçelerimize yönelik önemli bir eser olarak gözüken tarihi eserlerin yine birebir uygulamaları bulunuyor.

Tokat Belediyesi Şehir Müzesi, ilin turizmine önemli katkı sağlamayı hedefliyor.