KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİ İMAR ALANLARI

28.12.2018 Projeler

Şehirler büyürken konut talebi en önemli ihtiyaçlardan biri haline gelmektedir.

2014 yılında 133 bin olan Tokat merkez nüfusu 2018 Ocak ayı verileri ile 152 Bin kişiyi aşmış bulunmaktadır. Nüfus artışı yanında mevcut binaların ihtiyaca cevap vermemesi de eski mahallelerimizde kentsel dönüşümü zorunlu hale getirmektedir. Tokat Belediyesi tüm bu şartları değerlendirerek bir plan dahilinde kentsel dönüşüm kararlarını Belediye Meclisimizin aldığı kararlarla uygulamaya koydu. Şuan Yazıcıoğlu ve Altıyüzevler bölgelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor. Yazıcıoğlu'nda 48 Bin m² ve Altıyüzevlerde 30 Bin m²'lik alanlarda yaklaşık 600 konutun yerine depreme dayanıklı, konforlu ve modern 2000 yeni daire inşa ediliyor. Kaledibi kentsel risk alanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belediyemize rezerv arsalar tahsis edilmiştir. Bu arsaların kentsel dönüşüm çalışmalarının 2019 yılı içerisinde başlaması planlanmaktadır.

Eski sanayi alanı yeni yerine taşındığında, bu saha da Belediye Meclisi tarafından kentsel dönüşüm alanı ilan edilmiştir.

Tüm bu çalışmalar yanında Tokat şehrimizde 10-12 mahallemizde kentsel dönüşüm beklentisi vardır. Tokat’ta kentsel dönüşümün önünde tarihi mekânlara yakınlık, mülkiyet problemleri, dönüşümün ekonomik maliyeti ve devletimizin yatay mimariye önem vermesi aşılması gereken problemler olarak görülmektedir. Yine devletimizin eski mekânları mevcudu ile koruma düşüncesi eski tarihi mahallelerimizde kentsel dönüşümü farklı değerlendirmeyi zorunlu kılmaktadır.

Kentsel dönüşüm çalışmaları ve yeni imar alanları şehrimizin konut talep ve arzı planlanarak sürdürülecektir. Kentsel dönüşüm çalışmaları yanında Yeşilova, Gezirlik ve şehrimizin diğer bölgelerinde planlanan imar çalışmaları devam etmektedir.