BAŞKAN EROĞLU, GENÇLERİN GÖNLÜNÜ FETHETTİ

21.12.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “Zoru Başaranlar” programında üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Açılış konuşmalarından sonra soru-cevap şeklinde yürütülen program renkli görüntülere sahne oldu. Tüm sorulara içtenlikle cevap veren Başkan Eroğlu, gençlerin gönlünü fethetti.

Genç bakışı her daim önemsediğini, Gençlerin özgüvenli geleceğe dair düşüncelerinin, ülkemiz adına umut verdiğini belirten Başkan Eroğlu, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Hepiniz büyük başarılar elde eden kardeşlerimizsiniz. İnşallah çok daha zoru başaracak ve güzel işler yapacaksınız. Hem özel hayatınızda hem kariyer hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. Zorlukların karşınıza çıkmaması temennisindeyim. ‘Genç Bakış’ ı çok önemsiyorum. Hem yaşımızın size yakın olması hem de gelişen, modern dünyaya ayak uydurmalı ve bunun için de sizin bakışınızı yakalamak zorundayız. Gençliğimizi yani sizleri önemsiyoruz. Elimizden geleni yapmanın gayreti içerisindeyiz. “ dedi.

Konuşmanın ardından Başkan Eroğlu, üniversite öğrencilerinin sorularını tek tek cevaplandırdı.

Bir öğrencinin “Kadının ve gençlerin siyasetteki yeri nedir, bu dönemde kadınlara ve gençlere ne kadar yer vereceksiniz?” sorunu yanıtlayan Başkan Eroğlu, gençlerin siyasette olmasını önemsediğini belirtti.

Başkan Eroğlu verdiği cevapta şunları söyledi:  Kadınlarımızın ve özellikle gençlerimizin siyasette olmasını ben çok önemsiyorum. Gençlerin çok daha fazla siyaset arenasında olması gerektiğine inanan bir insanım. İnşallah sizin bakışınız siyasete de yansır. Kadınlarımız ise bizim başımızın tacı. Hayatın her alanında kadınlarımız var. Bence bir toplumun gelişmişlik düzeyi de kadınlarımızın ne kadar sosyal hayatta olduğuna, ne kadar siyasette olduğuna, ne kadar iş alanında olduğuna bağlı. O oran yükseldikçe o ülkenin gelişmişlik seviyesi de yükselmekte. Gençlerimiz ve kadınlarımız bundan sonra daha fazla olmalı ve olacaktır.

Tokatla ilgili hedefleriniz nelerdir, döneminizin sonunda nasıl bir Tokat hayal ediyorsunuz, nasıl bir tablo çizersiniz? Sorusunu cevaplandıran Başkan Eroğlu; “Göreve geldiğimde Kadim, kimlikli ve tarihi şehri ortaya çıkarmayı kendime vazife bilmiştim. Bu noktada ciddi çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki süreçte de bu doğrultuda önemli çalışmalar yapmamız gerektiğini düşünüyorum. İnsan odaklı belediyeciliği önemseyen biriyim. Yaptığımız çalışmalarla sosyal belediyecilikte Tokat’ımızı güzel bir noktaya getirdiğimizi düşünüyorum. Tokat’ın tanıtımı, sosyal mekânların artırılması gibi yaptığımız çalışmalarla da şehrin vizyonunu, misyonunu daha güzel yerlere getirmeye çalıştık. Tokat’ta 4 yıl içerisinde 21 Bin gibi bir nüfus artışı oldu. Organize Sanayi Bölgesinde son 4 yılda 7 adet yeni fabrika açıldı ve bu fabrikalarda 3800-4000 civarında yeni istihdam doğdu. Bunun dışında 12 Bin yeni konut üretmişiz ve 1200 civarında yeni iş yeri açılmış. Bunlar da şehrimizin bir takım verilerinin pozitife doğru gittiğini gösteriyor.

Geçmişin İhyası, Geleceğin İnşası sloganıyla ikinci bir yerel kalkınmayı başlatacağız.Tarihimizle, kültürümüzle, el sanatlarımızla Tokat’ın tanıtımı için önemli çalışmalar yapacağız. Kentsel dönüşümlerle şehrimizin eskiyen, çöküntü haline gelen mahallelerini alanlarını güzel bir planlama ile Tokat’ı geleceğe hazırlayacağız” dedi.

Gençlerin resim, müzik gibi performanslarını sergileyebilecekleri, gençlere ait özel alan tesis edilebilir mi? Sorusuna ise Başkan Eroğlu, Sanat Sokağı projesinin mevcut olduğunu, yeni dönemde gerçekleştireceklerini söyleyerek güzel projeleri için öğrencilere teşekkür etti.

Başkan Ekibine Talimatla Talebi iletti

Bir öğrencinin yurt alanına istediği spor aletleri isteğine hızla yanıt veren Başkan Eroğlu, program esnasında Tokat Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü’nü telefonla arayarak en geç haftaya spor aletlerinin yerleştirileceğinin müjdesini verdi.

Canlı bağlantı ile Rektör Bünyamin Şahin’e istekler iletildi.

Öğrencilerden gelen üniversite ile alakalı konuları not alan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, program esnasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Bünyamin Şahin’i telefonla arayarak, öğrencilerin taleplerini iletti.

Başkan Eroğlu, 9 Km Bisiklet yolu yapacağız.

-Bisiklet yolu ile projeniz var mı? Sorusuna cevaplandıran Başkan Eroğlu, 9 Km’lik yeni bisiklet yolunun yapılacağının müjdesini verdi.

Başkan Eroğlu; “Yaklaşık 10 Km’ye yakın bir bisiklet yolu projemiz var. Geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Tokat’a geldiğinde Gümenek Mesire alanında incelemelerde bulunduk. O alanı Millet Bahçesi olarak güzel bir şekilde düzenleyeceğiz. Bu bahçemizi bisiklet yolu ile Tokat’a bağlayacağız. Yine Kanal Tokat etrafında bisiklet alanlarımızı oluşturuyoruz. Bu alanlara bisikletler koyacağız. Ayrıca rektörümüzle bu konuyu görüşüp, kampüs içerisinde de bisiklet alanı oluşturulmasını sağlayabiliriz” dedi.

%10’luk ulaşım ücreti artışı ile ilgili açıklama

Yine üniversite öğrencilerinin toplu taşımaya yapılan zamlarla ilgili sorusunu değerlendiren Başkan Eroğlu, konuyla ilgili Kooperatifle yeniden görüşeceğini belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Eroğlu; “Şehrimizde toplu taşıma yapan kooperatifle yaptığımız görüşmede zarar ettiklerini, hatta bu işi bırakabileceklerini söylediler. Mazot 6 ayda %40 oranında arttı. %30 civarında bir zam yapmayı düşündüklerini belirttiler ve kesinlikle böyle bir şey yapmamalarını belirttik. %10’luk bir zam yaptıklarını biliyorum. Bu konuyla ilgili tekrar kooperatifle görüşeceğim ve gençlerimizin bu isteğini ileteceğim” dedi.

Soru cevapların ardından öğrencilerin öz çekim isteğini kırmayan Başkan Eroğlu, üniversiteli gençlerle hatıra fotoğrafı çekindi.