ENGELLİ DOSTU, EYÜP EROĞLU

26.04.2014 Haberler

Göreve geldiği ilk günden buyana dezavantajlı gurupların başında gelen engellilere pozitif ayrımcılık uygulayan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu engelli Ferhat Demir’e akülü tekerlekli sandalye hediye etti.
28 Yaşında evli ve bir çocuk babası olan Ferhat, ilkokul 5. sınıfta öğrenimine devam ederken geçirdiği ateşli bir hastalık sonucu rahatsızlanarak yürüme fonksiyonlarını kaybeder. Bundan sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm kalan Ferhat hayatla olan mücadelesinden vazgeçmeyip kendi ayakları üzerinde durmaya çalışır.

Hayat mücadelesini kazanan engelli Ferhat Demir 24 yaşında evlenir. Bu evliliğinden bir kızı olur. Devletten aldığı 2022 ve evde bakım maaşı ile kendisinin ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılar. Av. Eyüp Eroğlu’nun mazbatasını aldığı ikinci gün makamında ziyaretine gelen Ferhat, Başkandan oturduğu Ahi Evlerinden şehir merkezine gelmek, Cuma günleri Cuma Namazına gidebilmek, Pazar yerine gidip alışveriş yapabilmek için rampaları çıkabilecek güçlü bir akülü tekerlekli sandalye talep eder.

Ferhat’ın bu talebine duyarsız kalmayan Başkan Eroğlu, belediyemiz Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü aracılığıyla yaptırdığı çalışma sonucunda bir hayırseverin de katkılarıyla Konya’da bulunan üretici firmadan akülü tekerlekli sandalyeyi Tokat’a getirerek Belediye Başkanlık binası önünde teslim etti.

Tekerlekli sandalyeye kavuşan Ferhat Demir, Başkan Eroğlu’na ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek; “Eyüp Başkanım, görme engellilerin gören gözü, duyma engellilerin işiten kulağı, benim gibi bedensel engellilerinde kolu kanadı oldu. Ben Cuma Namazına giderken, markete alışverişe giderken, komşumun akülü sandalyesini ödünç alıp, onunla çarşıya camiye gidip geliyordum. İşlerimi hallettikten sonra komşuma geri veriyordum. İnşallah bu akülü tekerlekli sandalye sayesinde kendi ihtiyaçlarımı kendim rahatlıkla karşılayabileceğim. Eşimi yanıma alıp, kızımla birlikte parklara, alışveriş merkezlerine gidebileceğim. Başkanım Eyüp Eroğlu engelli dostu olduğunu bir kez daha gösterdi. Ben eşim ve kızımla birlikte tüm engelliler adına başkanıma teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, Ferhat Demir’e tekerlekli sandalyesini teslim ederken; engelsiz yaşanılabilir bir Tokat için çalıştıklarını, kaldırımları engellilerin kullanımına uygun hale getirdiklerini belirterek, “Her zaman engellilerimizle, yaşlılarımızla, çocuk ve gençlerimizle birlikte yan yana olacağız. Onların dertleriyle dertleneceğiz. Sorunlarına en kısa yoldan ivedilikle çözüm bulacağız. Bu aracın Ferhat kardeşime, ailesine hayırlı uğurlu olmasını, kazasız, belasız, iyi günlerde kullanmasını temenni ediyorum. Ayrıca kendisinden de bu aracı dikkatli ve trafik kurallarına uygun olarak kullanmasını istiyorum” dedi.