BAŞKAN EROĞLU İLE DOBRA DOBRA

08.11.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Güneş Gazetesi ve Güneş Televizyonun ortak programına konuk oldu.

Tokat Belediyesi Millet kıraathanesinde gerçekleşen sohbette başkan Eroğlu, Güneş Yayın Grubu Başkanı Mehmet Aktürk Ve Güneş Gazetesi Muhabiri Elif Yıldırır’ın sorularını cevapladı. Tokat Belediye Başkanı Eroğlu, belediyecilikle ilgili sorularla birlikte yaklaşan yerel yönetimler öncesi siyasi sorulara birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yazı dizisi olarak sizlere sunacağımız röportaj da Başkan Eroğlu’nun dobra dobra cevaplarını ve adaylıkla ilgili düşüncelerini sizler için yazdık.

Konu Başlıklarımız:

Eroğlu, Tokat Belediyesini 5 yıl da nereden nereye taşıdı?

Vizyon projelerini gerçekleştirebildi mi?

Gönül belediyeciliğinin sırları nedir?

Vaatlerinin ne kadarını gerçekleştire bildi?

Belediye başkanı ne kadar tarafsız olmalı?

Teşkilatla arasında problem var mı?

Yeniden aday olacak mı?

Ve merak edeceğiniz birçok sorunun cevabını bu röportaj da bulacaksınız.

Tokat Belediye Başkanı sayın Av. Eyüp Eroğlu ile röportajımızı gerçekleştirdiğimiz millet kıraathanesi Hıdırlık köprüsünün hemen bitişiğinde hizmet veriyor. Vatandaşa, ücretsiz çay ikram edilen kıraathane küçük bir kütüphane görüntüsünde. Mistik bir görüntüye sahip olan mekan, Sayın Cumhurbaşkanının Millet kıraathaneleri her şehire açılacak talimatına uygun olarak döşenmiş.

Başkan Eroğlu ile yaptığımız sohbetin ilk konusu gönül belediyeciliğiydi. Sayın Eroğlu’na gönüllere girmenin sırlarını sorduk.

Biz, sizinle bugün Tokat’ı konuşacağız, Tokat’ta 5 yıl boyunca yapmış olduğunuz hizmetlerden bahsedeceğiz. Bunun dışında da Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Gönül belediyeciliğin de gönüllere girmenin sırlarını da konuşacağız.

HEPİMİZ FANİYİZ, BAKİ OLAN GÖK KUBBE

Eroğlu; ‘’Öncelikle merhaba, bu güzel sohbetin şehrimizdeki insanlarımızı aydınlatma anlamında hoş bir vesile olacağını düşünüyorum. Bütün izleyici ve okurlarımıza kalbi selamlarımı iletiyorum.

Evet, dört buçuk yılı geride bıraktık, şehrimizdeki insanlarımıza hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyorum. Şehre aidiyet duymak, şehrimizin insanlarına hizmetkar olmak bizler için hem onur hem de Allah’ın nasip ettiği en güzel şeydir. Böyle güzel bir şehre Belediye Başkanlığı yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bunun özellikle altını buradan çizmek istiyorum.

Tabi diğer taraftan belediyeciliğe baktığımızda, belediyeler bulundukları şehirdeki en önemli kurumlardan birisidir. Belediyenin vizyonu, şehrin vizyonudur. Belediye başkanının vizyonu da belediyenin vizyonudur. Onun için biz de göreve geldiğimiz ilk andan itibaren, farklı bir bakış açısıyla yaklaşmaya çalıştık. Şehre vizyon katmaya, kendi yüreğimizdeki düşünceleri harekete çevirmeye, enerjik ve dinamik bir şekilde çalışıp insanların problemlerini çözmeyi kendimize hedef koyarak çalıştık. Bunları yaparken de insanlarla olan gönül bağımızı azaltmadan aksine daha da çoğaltarak devam edelim istedik. Bu zihniyet, düşünceyle yola koyulduk. Tabi bütün bunları sadece sözle ifade etmekte yeterli olmaz. Ete kemiğe büründürmek gerekiyor. Allah’a şükür bütün yaptığımız işler de, çalışmalar da hep samimi olmaya çalıştık. Sadece yapmak için bir şeyler yapan belediye olmadık. İçimizden geldiği için yüreğimizden geldiği için ve yapmamız gerektiği için yaptık. Şunu söyleyebilirim ki; değerli hemşerilerimizin takdiri fakat yine de insanlarımızın gönlüne girdiğimizin düşüncesi içerisindeyim.’’

ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİK

Eroğlu; “Alnımız ak, başımız dik bir şekilde sokağımıza, caddemize çıktığımız da insanlarımızla olan o gönül bağımızı, irtibatımızı görüyorum. Bu da benim için çok mutluluk verici bir olay. Sonuçta hepimiz faniyiz, baki olan bu Gök kubbe. Hepimiz bir gün öleceğiz, kalacak olan insanların hafızalarına bıraktığımız o güzel düşünceler. Onun için üstadın da dediği gibi; bir gün biz de gideriz, kalır dudaklar da şarkılar. Onun için mühim olan şarkılardır, dudaklarda bir şarkı izi bırakabilmek. Biz de bu doğrultuda göreve ilk geldiğimiz andan itibaren insan odaklı, gönül odaklı yine eser bırakmak üzerine bir anlayışla yolumuza devam ettik. Bundan sonra da bu anlayışımızla yolumuza, şehrimize devam edeceğiz.’’

HİZMETTE ADALETTEN ŞAŞMADIK

Eroğlu; ‘’Bir belediyenin, belediye başkanının olmazsa olmazı çok şey var. Örneğin adalet, adil davranmak önemlidir. Biz her zaman insanlarımızı ayırmadan, adaletli bir şekilde davranış gösterdik. Şu vatandaşımız oy vermiştir de, şu vatandaşımız oy vermemiştir. Ya da şu mahalleden oy aldık da, şu mahalleden alamadık düşüncesi içerisine katiyen girmedik. Her zaman şeffaf olduk ve yaptığımız her işi şeffaf bir şekilde yapmaya çalıştık. Bu doğrultu da halkımızla istişare içine girerek, yapacağımız her çalışmayı onlarla paralel yürüttük. Çalışmalarımızı vatandaşlarımıza da sorduk, Doğru mu yanlış mı diye, eğer yanlışsa geri dönmeyi de bildik. Her konuda hesap vermeye açık bir belediyecilik anlayışıyla, samimiyetimizi ortaya koyduk. Bütün personelime, göreve başladığım ilk andan itibaren şunu söyledim; Halkımız, Tokatlımız bizim velinimetimizdir. Başımızın üzerinde onların yeri vardır. Vatandaşlarımıza ters bakmayın, onların taleplerini isteklerini göz ardı etmeyin, onları hep güler yüzle karşılayın. Hamdolsun ki, bu konuda hiçbir sorun yaşamadık. Hem belediye başkanı olarak benim, hem de kurumsal olarak belediyemizin halkla olan münasebeti oldukça iyi nokta da diyebiliriz. Bütün bunlar halkla irtibatımızın kuvvetli olması, samimiyetimiz, adil olmamız gibi etkenler sayesinde gönüllere girmemiz kaçınılmaz oluyor zaten. Aslında bakarsak, milletimiz çok bir şey istemiyor. Değer görmeyi, sorunlarına çözüm bulmayı istiyor. Bütün bunları yaptıktan sonra gönüllere bir şekilde giriyoruz. Allah insanlarımızın gönlünden, bizleri çıkarmasın. Onların dualarını almayı da bize nasip etsin. ‘’

ŞEHRİN HER BÖLGESİNE HİZMET ETTİK

Aktürk; “’Duyumlarımıza göre, şehrin Karşıyaka’ya doğru kaydığını, belediyenin Karşıyaka tarafına daha çok hizmet ettiği ve şehrin yukarı kısmı yani hükümet binasından yukarı doğru olan kısımların daha atıf kaldı gibi birtakım düşünceler yayılmış durumda. Bu tür düşüncelere cevabınız ne olacak?

Eroğlu; ‘’Şehrimizde farklı zaman dilimlerinde bir takım algı operasyonlarını yaratıldığını bizler de görüyoruz. Bu tür düşüncelerin, halkımız tarafından kabul görmediğini de gözlemliyoruz ama yine de cevap verecek olursam; Şehrimizin her bir noktasına, her bir bölgesine ve mahallesini önemsiyoruz. Ve her bir mahallenin de kendine yönelik ihtiyaçlarını gözlemliyoruz. Cumhurbaşkanımızın, Tokat Belediye Başkanı olarak beni ilan ettiği andan itibaren, çok geniş kapsamlı sayıca fazla bir anket yapmıştık. Her bir mahalledeki sorunları ve bu mahalledeki insanların taleplerini böylece öğrenmiş olduk. Bunların üzerinden mahalle bazında çalışmalar yaptık. Örnek vermek gerekirse; bir mahalleye gittiğimizde o mahallenin sorunu bazen altyapı çıkabiliyor. Başka bir mahallede ise halkın talebi imar, kentsel dönüşüm olabiliyor. Diğer bir mahallede ise otopark sorunu, park talebi olabiliyor. Aslında baktığımızda her mahallenin kendine has problemleri, talepleri söz konusu olabiliyor. Şunu asla kabul etmemekle birlikte şehrin bazı bölgelerinde, diğer bölgelere oranla hizmetlerin daha çok olduğu cümlesinin art niyetli olduğunu düşünüyorum. Ama buna iyi niyetli vatandaşlarımızın da kulak kabartır mı diye gözlemliyorum. Yeşilırmağı bir çizgi olarak kabul edersek, çarşı tarafına Karşıyaka tarafına oranla daha çok hizmetler yapıldığını görüyoruz. Örneğin Meydan projesi, ayrıca şehrimizin de yüz akı. Benim de adaylık sürecinde en başa koyduğum birincil projemdi. Maliyet olarak da 40 milyon civarında olup, yüzde yetmiş beşi tamamlanmıştır. Bakın bu projemiz şehrimizin merkezinde, çarşısında olan bir proje. Bunun yanında turizmde en önemli merkezimiz olan Sulusokak, yaklaşık 7 aydır çalışmalar devam ediyor. Bunun yanın da kent merkezi. İnşallah önümüzdeki 5 ayda da bitecek, 4 milyona yakın masraf yaptık. Şehri tanıtım için yapılan çok ciddi bir yatırım söz konusu. Şehir Müzesi zira iki buçuk milyona yakın bir masrafla yakında tamamlanacak. Göreve ilk geldiğimde aydınlatmalar ve Gop bulvarındaki kaldırımlardaki granit döşemeler tamamlandı. Ardından Behzat deresine baktığımızda şu an ışıl ışıl bir manzara karşılıyor bizi. Dere yatağını düzenledik, çiçeklendirmelerini yaptık, baktığınızda çok ciddi ve güzel bir proje ile Behzat deresini şehrimize kazandırdık. Hanımeli Kültür Sanat Merkezi’nde Behzat da faaliyete koyduk. Gençlik Merkezimiz de Semerkant Mahallesi’nde yani merkezde olan bir proje. Bunun gibi alt yapı, asfalt çalışmaları gibi birçok projeye baktığınızda şehrin merkezinde olan çalışmaları göreceksiniz. Başka örnek verecek olursam, Kanal Tokat şehrin tamamını ilgilendiren bir proje. Anlattığım gibi baktığınızda yapılan bu çalışmalar şehrin merkezinde olan çalışmalar.

Biz şehrimizi üç bölgeye ayırdık. Birinci bölge Behzat bölgesi olarak tabir edebileceğimiz 15 mahalleyi içine alan bir bölge. Yenimahalle, Ali Paşa yani şehrimizin ortasında bulunan merkezi bölge. Yani Behzat bölgesine ne yaptıysak Karşıyaka Mahallesi’nde de benzer iyi çalışmalar yaptık. Orada da Geksi Deresi düzenledik. Burada da Behzat deresi düzenledik. Şehrin Çarşı tarafında daha çok proje yapıldığını anlatmak için bu kadar detaylı bahsettim. Yapılan iş kaliteli ve düzgün olduğu için ancak böyle şeylerle algılar yaratılmaya çalışılıyor. Kanal Tokat yapılmadan önce o kadar fazla algı operasyonları oluşturuldu ki, işte buradan su çıkıyor, buradan çıkan maliyetlerle fabrika açılsaydı ya gibi bir takım algılar ortaya atılmıştı. Şimdi soruyorum size belediyenin görevi fabrika yapmak mıdır? Belediye fabrika yapmaz, ancak yatırımcıyı şehre getirir. Ama şimdi kanal Tokat da ciddi anlamda bir sirkülasyon var, insanlar akın akın gidip kaliteli zaman geçiriyor. Yani şunu özellikle belirtmek isterim ki bize vatandaşımız yeter, vatandaşımızın teveccühü yeter. Bu operasyonlarla oluşturulmak istenen algıları, bizler de görüyoruz ve yolumuza devam ediyoruz. Ben inanıyorum ki Tokatımızı hep beraber hep birlikte Daha güzel günlere taşıyacağız.’’

ALT YAPIDA TOKAT TARİHİNDE REKOR KIRDIK

Aktürk; ‘’Bir belediyenin şehirde olmazsa olmazı olan Temel Belediyecilikten de biraz bahsederseniz, Tokat Temel Belediyecilikte bu 5 yılda nereden nereye geldi?

 Eroğlu; ‘’Tabi ki temel belediyecilik, bir belediyenin olmazsa olmazlarıdır. Şehrin altyapısı, asfaltlanması, parke çalışmaları, parklar yapılması, yeni yollar açılması yani şehrin imarı, bütün bunları biz temel belediyecilik de değerlendirip anlatabiliriz. Belediyecilikte çok ciddi çalışmalar da yaptık. Mesela asfalt çalışmalarında Tokat belediye tarihinde bir rekor kırdık.

4 yılda şehrimizde, 170 kilometre sıcak asfalt yaptık. Bunun yanında yaklaşık 70 kilometre kaplama yaptık. Asfalt çalışmasına uygun olmayan noktalarda da parke çalışması yaptık. Toz toprak olan yolları çalışmalarla düzeltip vatandaşlarımızın kaldırımlarda rahat yürüyebilmelerini sağladık. Şu an geldiğimiz nokta itibariyle Tokattımızın yüzde seksen beşini tamamladık. Geriye kalan 100’de 15‘lik bir kısmı da yeni imara açılan yerler olduğu için birkaç yıla tamamlanacaktır. İçme suyu, kanalizasyon hatlarımız, 522 tane kanalizasyon hattımız mevcut, 510 civarında ise içme suyu hattımız var. Bütün bunlarla alakalı göreve başladığımız ilk andan itibaren, hızlı ve planlı bir çalışma yürüttük. Her projemizi önce altyapıyı tamamlayarak, üst yapıda ki oluşabilecek aksiliklere meydan vermedik. Bu işlerde alt yapıyı değiştirmezsek, üst yapıda yapmış olduğumuz çalışmalarda sıkıntılar çıkabiliyor. Tabi bizden önceki belediyelerde, altyapıda çalışmalar göstermiş olup bizimle beraber şehrimizde yüzde altmış oranında içme suyu hatları %55 oranında da kanalizasyon hattının altyapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Önümüzdeki yıllarda da geri kalan oranları tamamlayıp, hem daha sağlam içme suyu hatları hem de ihtiyaçları karşılayabilecek kanalizasyon hatlarını bitirmek için hedeflerimizi koyduk. İçme suyu hatlarında yanlış hatırlamıyor isem, bu dört buçuk yıllık zamanla 120 küsur içme suyu hattı yenilemesi yaptık, 100 kilometre civarında da kanalizasyon hattı yenilemesi yaptık. 12 kilometrede yeni yağmur suyu hattı yaptık. Elbette ki yeterli değil. Çünkü önümüzdeki yıllarda küresel ısınma ile beraber çok ani ve fazla yağışlar olacak. Geriye kalan yağmur suyu hatlarını da önümüzdeki yıllarda planlı bir şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Yeni 36 tane park yaptık. Mahallelerimizde olan çocuklarımızın kullandığı 5 tane halı saha açtık. Temel belediyecilik anlamında alt yapı çalışmalarımız bu şekilde planlandı. Baktığımızda bizim göreve geldiğimiz ilk 3 yıl içme suyu hatlarında kesintilerimiz, sonrasında yüzde altmış beş oranında bir azalma gösterdi. Su kesintilerindeki olan bu azalmalar yapmış olduğumuz altyapı çalışmaları önemli bir getirisiydi. Suları akan bir şehir, peyzajıyla, yollarıyla ve insanların yürürken zevk aldığı caddelerle, oturduğu parklarda hoş zamanlar geçirmesi de bizlerin en büyük gayesi” ’dedi.