BAŞKAN EROĞLU: “BİZİM AYRIMIZ GAYRIMIZ YOK”

01.11.2018 Haberler

17. Asırda yaşayan Tokat’ın büyüklerinden Kocacık Baba için inşa edilen Türbe’nin ve Kocacık Köyü Cem Evi’nin açılışı dualarla yapıldı.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Kocacık Köyü’nde Türbe ve Cem Evi açılışına katılarak köy halkıyla birlikte şükür lokmasından yedi.

Kocacık Köyü Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cem Evi’nin açılışında konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Anadolu’nun mayası Tokat’ta ecdadımızdan aldığımız mirası gelecek nesillere ulaştırmak için her türlü gayretin yanında olduklarını belirtti.

Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “’Kocacık köyünde Cemevimizin açılışında bulunmanın, Kocacık babanın huzurunda olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ne demiş Pir Hacı Bektaşi Veli; bir olalım, iri olalım, diri olalım. Değerli dostlarımız, bugün çok önemli, çok özel bir açılışta bir araya geldik. Çok mutlu olduğumu özellikle ifade etmek istiyorum. Geldiğimizden beri sizlerin bu güzel sıcak karşılaması, Kocacık babaya gidip dua etmemiz, bizleri çok mutlu etti. Açılışını yaptığımız bu Cemevi, hem köyümüze hem insanlarımıza çok güzel hizmetler verecektir. Biz Anadolu insanları, ecdadımızdan aldığımız örfümüzü, âdetimizi, misafirperverliğimizi her yere yayan ve bunları her daim yaşatan insanlar olduk. Bizim ayrımız, gayrımız, farkımız yok. Hepimizin derdi iyi olmak, faydalı ve huzurlu olmak. Bunun yanında istiyoruz ki birileri bizleri ayırt etmeden kabul etsin. Zamanında bu memlekette sağcı solcu dediler, alevi, sünni dediler. Türk Kürt Laz diyerek bu güzel coğrafyamızda bizleri ayırmaya çalıştılar. Bunların, kimlerin oyunu olduğunu hepimiz biliyoruz ama biz hep el ele, omuz omuza olduk. Önce insanlık iyilik, güzellik dedik. Ve hiçbir şeye bugüne kadar müsaade etmedik, bundan sonra da etmeyeceğiz. Ben de sizlerin bir kardeşi, evladı olarak kapım her zaman vatandaşlarıma açıktır” dedi.