TOKAT KİTAP FUARINDA 15 GÜNDE 140 BİN KİTAP OKUYUCUSU İLE BULUŞTU

30.10.2018 Haberler

Bu yıl Tokat Belediyesi tarafından ikincisi düzenlenen Kitap Fuarında 15 günde 140 Bin kitap satılarak, Tokatlı kitapseverlerle buluştu.

Çocuklar, gençler ve 7’den 77’ye her yaştan bireylerin kitap etrafında buluşmasını sağlayan Tokat 2. Kitap Fuarı kapılarını 15 gün açık tuttu. Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen kitap fuarına ilgi bu yıl daha da fazlaydı.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü organizesinde 12 – 26 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Tokat 2. Kitap Fuarında okurlar yazarlar ile buluştu. Cumhuriyet Meydanında kurulan fuar alanında yaklaşık 1 Milyon kitap okuyucusu ile buluşurken, birçok yerli ve ünlü yazar imza günleri ve söyleşi etkinliğinde kitapseverlerle bir araya geldi.

9 Farklı yazar ile 24 farklı programda köy ve ilçelerde bulunan 30 okulda 4 bin öğrencinin faydalandığı “Okur Yazar Buluşmaları” gerçekleştirildi. Çocuklar kitaplarını okudukları yazarlarla buluşarak hayallerindeki cümlelerin sahipleriyle kitaplardan kurulu bir dünyaya doğru seyahate çıktı.  Yazarlarla birlikte ortak bir cümlede buluşan öğrenciler içlerindeki cümlelerin de kapılarını aralamış oldu.

15 Gün devam eden fuar alanındaki söyleşilere 3 Binin üzerinde öğrenci katılırken 30 Binden fazla öğrenci de fuar alanını ziyaret etti.

TOKAT KİTAP FUARINI ÇOK SEVDİ

1 Milyon kitap, 101 Yazar ve 170 etkinlikle Tokat Kitap Fuarı kitapseverlerle buluştu.
Fuarda konferanslar, söyleşiler, şiir dinletileri ve imza etkinlikleri yapıldı.
Türkiye’nin önde gelen 85 yayınevinin yer aldığı fuar kapsamında Bahadır Yenişehirlioğlu, Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Ataol Behramoğlu, Kahraman Tazeoğlu, Cansu Canan Özgen, Yavuz Bahadıroğlu, Erol Koçan, Bestami Yazgan, Mete Yarar, Ömer Döngeloğlu gibi birçok isim Tokatlılarla bir araya geldi.
Tokatlı Yazarlar da Kitap Fuarında Yer Aldı.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Kitap Günleri kapsamında Tokat genelinde görev yapan 8 Bin 708 öğretmene Öğretmenler Günü hediyesi olarak 30 TL'lik hediye çeki verdi.

'Okuyan Kitap Şehri Tokat' sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenen kitap fuarında 17 konferans, 11 şiir dinletisi, 60 söyleşi, 82 imza programı olmak üzere 170 etkinlik yapıldı.

Fuar alanındaki söyleşi ve imza programlarının yanı sıra fuar süresince yazarlar kitaplarını okuyan öğrenciler ile “ Okur-Yazar Buluşmaları” kapsamında okullarda buluştu.

Adil Karagöz Büyük Yıldız İlk/Ortaokulunda,  Ayşe Hale Ortadeveci 100. Yıl Zeki Sıtkı Lütfü Akbay, Gülbahar Hatun ve Rukiye Bumin Anaokulunda, Füsun Çetinel Karşıyaka Ortaokulu, Namık Kemal, TOKİ, Halil Rıfat Paşa, GOP ortaokulları, Kemal Arat İlkokulu ve Zile Öğretmenevinde,   Hüseyin Akın ve Orhan Gazi Gökçe İbni Sina MTAL, Arif Nihat Asya Kız İHL’de öğrenciler ile bir araya geldiler.

Yahya Akengin Atatürk Anadolu Lisesi öğrencileri ile Serkan Şengül Mahperi Hatun MTAL, Sevinç Çokum İbn-i Sina MTAL, Atatürk Anadolu Lisesi, İMKB Sosyal Bilimler Lisesinde, Niyazi Gedik; Cumhuriyet MTAL, M. Emin Saraç Proje İmam Hatip Lisesi, Plevne Anadolu Lisesi, Tokat MTAL, Ali Tepe Topçubağı, Fahriye Arat İmam Hatip ve Behzat-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda öğrenciler ile buluştu.

Tokat Kitap Günleri sadece kitaplarla buluşulan bir mekân olmanın ötesinde öğrencilerin yazarlarla buluşup onlarla sohbet etme imkânı bulduğu, yazarların dünyasına girebildikleri, sordukları sorular ile ufuklarının sınırlarını sonsuzluğa açtıkları bir etkinlik olma özelliğini de kazanmış oldu.

Kitap fuarımıza katkı sağlayan; Yazarlarımıza, Kurumlarımıza, emeği geçen dostlara ve Kitap sevgisini yüreğinde hisseden tüm Tokatlılara teşekkür ediyoruz.
Başka bir Kitap Fuarında buluşmak dileğiyle…