GARDAŞ AZERBAYCAN MİLLETVEKİLİ GANİRA PASHAYEVA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

21.10.2018 Haberler

Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva, Tokat 2. Kitap Fuarında İmza Günü ve “İki Devlet Bir Millet” Konferansı için Tokat’a geldi. Bunun öncesinde Tokat Belediyesi’ni ziyaret eden Pashayeva, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ile bir araya geldi

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva şunları söyledi: “Güzel Tokat’ta yeniden bulunmak çok güzel bir duygu. Gelmeyeli uzun zaman oldu. Burada tekrar bulunmaktan çok mutluyum. Tokat bizim Kadim ve tarihi şehirlerimizden. Azerbaycan’dan sizlere selam getirdim, davet içinde ayrıca çok teşekkür ederim. Burada halkımızla birlikte olmaktan, kitaptan, birliğimizden konuşmaktan son derece memnunuz. Türkiye’nin güçlenmesi bizim gücümüzdür. İki devletimizi de güçlendiren projeler devamlı olacaktır. Bunun önemli bir örneği geçenlerde İzmir’de açılan rafineri idi. Kardeşliğimizin güçlendiği bu dönemde Tokat’ta buluşmak daha bir güzel oldu. İnşallah gençlerimiz de bu fikir yapısında olur. Bizi en güçlü yapan şey birliğimizdir. Çünkü Türkiye’nin gücü Azerbaycan’ın gücü; Azerbaycan’ın gücü Türkiye’nin gücüdür. Bizim birlik gücümüz, kardeş devletlerimizin ve toplumlarımızın gücü demektir. Sizi Azerbaycan’a davet ediyoruz ve Kadim Tokat’ımızı da Azerbaycan’ımız da bir şehir ile kardeş belediye olarak görmek isteriz. Ve bunu biz her gittiğimiz her yerde söylüyoruz, Tokat’ta da bir Azerbaycan Karabağ parkı görmek ve açılışına da gelmek isteriz. Çünkü Karabağ hepimizin ortak acısı. Çünkü, Karabağ adına bir parkın Tokat’ta da açılması dosta düşmana bir mesaj olur. Karabağ’da kurtulduktan sonra orada da bir Tokat parkı yapacağız, inanın bu günlerde uzak değil.” Dedi.

Azerbaycan Milletvekili Ganira Pashayeva’den sonra açıklamalarda bulunan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise:” İki Devlet Bir Millet diye hep deriz ya gerçekten de öyleyiz. Biz aynı soydan gelen insanlarız. Bizim bir yerimize bir şey olsa siz, sizin bir yerinize bir şey olsa biz etkileniriz. Kitap Fuarımızda da 100. Kuruluş Yılını kutlayan Azerbaycan’ımızı tema olarak aldık. Burada Azerbaycan Büyükelçimizi, Gazetecilerimizi ağırladık.  İnanıyorum ki çocuklarımız da Azerbaycan’ı daha iyi tanıyacak. Okumak çok önemli, bir insan geçmişini bilemezse geleceğini de bilemez. Karabağ Parkını ve Azerbaycan Kardeş Şehrini de Tokat’ımıza kazandırmak isteriz. Bu da güzel bir mesaj olur ve güzel bir dostluk oluşur.” Dedi.