TOKAT BELEDİYESİ TARAFINDAN SIFIR ATIK PROJESİ TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

19.10.2018 Haberler

Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde 'Sıfır Atık' projesi bilgilendirme etkinliği düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde başlatılan 'Sıfır Atık' projesine destek vermek amacıyla, Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde 'Sıfır Atık' projesi bilgilendirme etkinliği düzenlendi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 'Sıfır Atık' projesi kapsamında mahalle muhtarlıklarında Atık Yağ Toplama Merkezleri kurulduğunu söyledi. Atık yağların çevreye ve alt yapı sistemlerine verdiği zararı dile getirdi. Bu anlamda ilk etapta 10 muhtarlıkta kurulan atık yağ toplama merkezlerinin Tokat'a atık yağların toplanarak çevre kirliliğinin önlenmesi anlamında ivme kazandıracağını ifade eden Başkan Eroğlu, ayrıca proje kapsamında 5 litre atık yağı getirenlere 750 mililitre bulaşık deterjanı armağan edileceğini kaydetti. 

Kampanyanın heyecan verici ve çevre için çok faydalı olduğunu dile getiren Başkan Eroğlu; “Yine çok heyecan verici bir projemiz olan atık yağ toplama projesinin tanıtımını gerçekleştiriyoruz. Belediyeciliğimizde birçok sloganımız var. Özellikle temizlik konusundaki sloganımız da şuydu; Temiz şehir Tokat. Bu cümlenin içeriğini şehrimizin her bir noktasında yaşatmak için gayret ediyoruz. Özellikle son yıllarda bu anlamda çok önemli çalışmalara imza attık. Atık pillerin toplanmasından tutun da camı, plastiği, kâğıdı, lastiği, madeni yağları ayrı ayrı toplamaya kadar pek çok çalışma yaptık. Biz gerçekten de bölgedeki en temiz şehirlerden birisiyiz. Biz çevreci bir belediyeyiz. Tokat’ta her gün 150 ton çöp toplanıyor ve bu çöpleri düzenli bir şekilde depoluyoruz. Bunun yanında atık suları toplamak için de bir tesisimiz var. Bu tesis Karadeniz Bölgesinde çok nadir bulunan bir yapıdır. Bir de bildiğiniz gibi vahşi çöp depolama alanımız var. 35 yıldır Tokat’ın çöpleri eski sigara fabrikasının karşısındaki alana dökülüyordu. Vahşi çöp alanı ıslah projesi ile metrelerce yükselen çöp dağlarından Tokat’ı kurtardık. Şimdi de sıfır atık projesi için beraberiz. Atıkların çevreye verdiği zararı en aza indirelim diye gayret gösteriyoruz. Çevremizi daha temiz tutarak çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakalım istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın değerli eşleri Emine Erdoğan Hanımefendi tarafından 2017 yılında başlatılan bu projeye biz de Tokat Belediyesi olarak imza attık. Tokatlılara güvenerek bu projede biz de varız dedik. Bu proje için biz, atık yağ toplama merkezleri oluşturuyoruz. Şehrimizin pek çok noktasında bu merkezleri oluşturacağız ve çoğaltacağız. İlk etapta 10 noktada bu merkezlerimizi kurduk. Bahçelievler Mahallesi, Altıyüzevler Mahallesi, Esentepe Mahallesi, Doğukent Mahallesi, Yeşilırmak Mahallesi, Gülbahar Hatun Mahallesi, Ali Paşa Mahallesi, Perakende Mahallesi, Mahmutpaşa Mahallesinde ve Temizlik İşleri Müdürlüğünün olduğu yerde atık yağ toplama merkezlerimiz kuruldu. Bu sayı daha da artacak. Bu şekilde bizler çevremize, doğaya ve gelecek nesillere sahip çıkacağız ve çocuklarımıza daha yaşanabilir bir dünya bırakacağız inşallah” diye konuştu.

Başkan Eroğlu, 5 litre atık yağ getirene 750 mililitre bulaşık deterjanı verileceğini de duyurdu. Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi kursiyerlerinden Asiye Teyze, evinde topladığı atık yağları Başkan Eroğlu’na takdim ederek hediye olarak Başkan Eroğlu’ndan bulaşık deterjanı aldı.