GAZİ OSMAN PAŞA TOKAT’TA TORUNLARI ONBEŞLİLERE KAVUŞTU

19.10.2018 Haberler

Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa'yı Payitaht Abdülhamid dizisinde canlandıran Aydın Sigalı’yı Tokat'ta on beşliler karşıladı.

145 günlük Plevne Savunmasını komuta ederek gösterdiği direnişle askerlik tarihine geçen Gazi Osman Paşa, Payitaht Abdülhamid dizisinde milyonların gönlünde yeniden taht kurdu.

Dizideki rolü ile Gazi Osman Paşa'yı canlandıran Aydın Sigalı, Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen kitap fuarı etkinlikleri kapsamında şehirde ziyaretlerde bulundu. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ile birlikte Yeşilırmak'ta Osmanlı Kancabaşı kayığına binerek gezinti yapan Aydın Sigalı, huzur bulmak isteyenleri Tokat'a davet etti. Daha sonra Gazi Osman Paşa'nın köyünü ziyaret eden Sigali, öğrencilerle buluştu. Farklı duygular yaşadığını ifade eden Sigalı, "Gazi Osman Paşa'nın doğduğu köyü ziyaret etmekten dolayı mutlu oldum. Gazi Osman Paşa'nın çocukluk anıları burada geçmiş. Belki dokunduğu ağaç hala burada hayatta. Çok güzel duygular içerisindeyim. Herkesin Gazi Osman Paşa'nın köyüne gelerek gezmesini, bu çocuklarla tanışmasını, doğanın havasını solumasını isterim" dedi. 
Tokat'ta ayrıca Gazi Osman Paşa müzesi, camileri ve tarihi mekânları gezen Sigalı, kitap fuarında düzenlenen etkinlikte öğrenciler ve vatandaşlarla söyleşi programında bir araya geldi. 

Gazi Osman Paşa’nın memleketi Tokat’ta dizideki kostümü ile öğrencilerin karşısına çıkan Sigali’ya ilgi büyüktü. Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi girişinde Gazi Osman Paşa rolündeki Aydın Sigali’yi Kurtuluş Savaşı dönemi askeri kıyafeti giymiş gençler karşıladı. Tokat'tan Çanakkale savaşına katılan "Onbeşlileri" temsil eden gençleri selamlayan Sigali, öğrencilerin oluşturduğu koridor arasından Plevne Marşı eşliğinde yürüdü. Okul bahçesinde kısa bir konuşma yapan Sigali, konferans salonunda öğrencilerin sorularını cevapladı. Sigali’nin konuşması sırasında ise öğrencilerden birisi ayağa kalkarak “Plevne Marşını” okudu. Sigali’de öğrencilerin arasına geçerek öğrencilere eşlik etti.

Sigali, Gazi Osman Paşa’nın memleketi Tokat’a gelmekten mutlu olduğunu ifade ederek, “Gazi Osman Paşa gibi bir kahramanın torunlarının o ruhu yaşatıyor olabilmesi, bunu görmek, yüzleşmek beni çok gururlandırdı” dedi.

Gazi Osman Paşa’yı canlandırmak nasıl bir duygu şeklindeki soruya Sigali, “Çok zor, en büyük korkum bu karşılığı oluşturabilecek miydik, oyuncu olarak gücümüz buna yetecek miydi? Ama görüyorum ki Tokat haklı ve ülkemizde herkes bu konuda teveccüh gösterdi ve beğenilerini ortaya koydu. Bu anlamda çok mutlu oldum. Bunun karşılığını görmek beni çok mutlu etti” diye cevap verdi.