GENÇ FİKİRLER TOKAT İÇİN ÇALIŞTI

15.10.2018 Haberler

Tokat Belediyesi ev sahipliğinde 11-13 Ekim tarihleri arasında 81 ilin temsilcilerinden oluşan “Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı” yapıldı.

81 ilden gelen gençler üç gün süresince Tokat’ın tarihi, turistik ve modern mekânlarını gezerek, Tokat Belediyesi çalışmalarını yerinde incelediler.

Türkiye'nin dinamik bir genç nüfusa sahip olduğunun ve bu potansiyel nüfusun geleceğe umut olacağının öneminden bahseden Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; "Siz değerli kardeşlerimizin, fikirlerinin önemli olduğunu ve yarının Türkiye'sini sizlerin yöneteceğinizi vurgulamıştım. İlk buluştuğumuzda da bahsettiğim gibi Türkiye'mizin potansiyel genç nüfusunun avantajını kullanarak ve bu anlamda geleceğe emin adımlar atan bir ülke olduğumuzu söylemiştim.

Geçmişi iyi değerlendirip, geleceği iyi hesap edersek ve bunu da yapacağımız çalışmaların içine koyduğumuz takdirde, o zaman başarı gelir. Bugün hamdolsun başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizin 15 yıldır yaptığı çalışmalarla bizleri buluşturmasındaki gaye kesinlikle budur. Fikirleri almak, genç bakışı yakalamak Başarının sırrıydı. Onun için sizlerin bakışını bir alalım, değerli kardeşlerimizin nasıl fikirleri var diye soralım istedik. Önümüzdeki yıllarda gençlerimiz nasıl bir Türkiye bekliyor, nasıl bir şehir bekliyor ya da yerel yönetimlerde nasıl bir belediyecilik bekliyor. Bütün bunları sizin gözünüzden yakalamak istedik. Bunun yanında da Tokat’ımızı sizlere tanıtalım, bunun vesilesiyle de sizleri Tokat’ı tanıtma elçisi olarak gördüğümüzü de ifade edelim istedik. Hem Tarihi mekânlarımız gezildi, şehrimiz gezildi. Hem de fikirler alındı, projeler ortaya çıktı. Çalıştayımız değerlendirildi. Ben inanıyorum ki yapacağımız çalışmalarda sizden gelen bu önerileri mutlaka dikkate alacağız. Ve bunların yapılması noktasında azimle çalışacağız. Bu çalıştayın sonunda hem sizler için hem bizler için hem de ülkemiz için son derece yararlı bir çalışma olacağına inanıyoruz." Dedi.

EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANIMIZ PROJELERİNİZİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Çalıştay Programına katılan Tokat AK Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan konuşmasına Necip Fazıl’ın Gençliğe Hitabesinden bir alıntıyla başladı.

"Bir gençlik bir gençlik, zaman bendedir ve mekân bana emanettir" Necip Fazıl'ın da dediği gibi zaman siz gençlerindir. Bu ülke de sizlere emanettir. Sizin jenerasyon gelecekteki nesillere de örnek olacaktır, diyen Milletvekili Av. Mustafa Arslan," Konuşmacı arkadaşların da vermiş olduğu bir kaç fikir gençler için oldukça yararlı. Bizim de Türkiye'nin en genç belediye başkanımız ve gençlik başkanlarımız da gençlerimizin projelerinin en büyük destekçileri. Örneğin Kanal Tokat gençler için, Tokat halkı için bir cazibe merkezi oldu. Güzel işler yapıldı ve güzel işlerde yapılıyor, planlamalar devam ediyor. İnşallah devam edecek. Ve bu çalıştayın yapılmasında emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah sizin bu fikirleriniz bizim önümüzdeki çalışmalarımıza Işık tutacak." Dedi.

ÇALIŞMALARINIZ BİR IŞIK OLACAKTIR

AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat konuşmasında; “Farklı gözlerin düşünceleri umuyoruz ki hem Tokat için hem de gelecekteki çalışmalarımız için güzel bir ışık olacaktır. Farklı düşüncelere, fikirlere karşılıklı bir saygı içinde olmamız gerekiyor. Sizlerin bu düşüncesiyle biz de gençlerimizin nasıl bir belediyecilik düşündüğünü hayal ettiğini göreceğiz. Sizin de fikirleriniz hem sizden sonraki nesiller için de bir adım olacaktır. Bu çalışmayı destekleyen Başkanımız Avukat Eyüp Eroğlu'na teşekkür ediyorum.' dedi.

TOKAT’A BİR ÖN YARGI İLE GELMİŞTİM

Çalıştay programının katılımcılarından gençler adına söz alan İzmirli Mehmet Dalyan ise konuşmasında; “Öncelikle dün belediye başkanımızı ziyaret ettiğimizde de bahsettiğim gibi Tokat Çalıştay projesine seçildiğim zaman ilk aileme haber verdim. Gençlerin gözünden belediyecilik projesine seçildiğimi söylediğimde ailem çok sevindi. Anadolu insanını çok severiz. Babam hem Tokat’ı görürsün hem de Anadolu insanının misafirperverliğine şahit olursun demişti. Aslında önyargılı bir insan değilimdir fakat Tokat'a bir önyargı ile gelmiştim bunun için siz değerli akranlarımdan ve bizi ağırlayan belediye başkanımızdan özürlerimi diliyorum. Tokat Belediyesi'nin hemen hemen her kitleye hitap eden ve her projeyi destekleyen çalışmaları olmuş. Sayın Belediye Başkanımızın beni en çok etkileyen bir projeyi gerçekleştirmiş. Engelli arkadaşlarımıza, engelli bireylerimizi anlamak için bir farkındalık oluşturmak için sadece bir gün değil 365 gün engelli bireylerimize farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiği bir proje beni çok etkilemiştir. Benim proje hakkında düşüncelerim bu yönde gayet memnun kaldım önyargılarından kurtuldum ve Tokat’ı yakından tanıma fırsatı bulduğum için de çok mutluyum. Bunun için de bize destek sağlayan başta belediye başkanımız ve Tokat halkına teşekkürlerimi borç bilirim.

Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı için hazırlanan gruplar oturumda fikirlerini sundular.

İki günlük çalıştayda grupların çalışmalarının sonuçları bir bildiri haline getirildi. Çalıştay sonuç bildirgesinden sonra katılımcılara sertifikaları verildi.

Birinci gün; 15 Temmuz Şehitler Anıtı, Mahalle Konakları, Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri, Spor Kompleksleri, Bilgi Evi, Gençlik Merkezi’ni gezen gençler, akşam Kanal Tokat’ta Osmanlı Gondollarına binerek, Liman Kafede dinlendiler.

Programın ikinci gününde; Meydan Cami, Taşhan, Gaziosmanpaşa Müzesi, Atatürk Evi, Bey Sokağı, Mevlevihane, Saat Kulesi, Latifoğlu Konağı’nı gezerek, 900 adımda 900 yıllık tarihi içinde barındıran Sulusokak’taki tarihi eserleri incelediler.

Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı son gününde oturumla kapandı.

Çalıştay programının ardından, Ballıca Mağarası, Kaz Gölü, Değirmen ve Kervansaray’ı gezen gençler Tokat’tan ayrıldılar.

Gençlerin fikirlerini sundukları oturuma, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun yanı sıra; AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, İl Başkanı Metin Polat, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Dr. Ali Çelik,  Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Mesut Aktürk ve Gençlik Meclisi Başkanı Burak Çelik de konuşmacı olarak katıldılar.