77 YILLIK EMEĞİN SERÜVENİ

11.10.2018 Haberler

7 çocuğu 13 torunu olan 77 yaşındaki Cevriye Polat, el işi göz nuru el işleri ile açtığı sergide gençlere taş çıkardı.

Tokat Belediyesi tarafından açılan hanımelleri sanat merkezlerine kadınlar yoğun ilgi gösteriyor. Son birkaç yıldır Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinin müdavimlerinden olan 77 yaşındaki Cevriye Polat, el işi göz nuru el işleri ile sergi açtı. Danteller, iğne oyası yazmalar, masa örtüleri, salon takımları, seccade gibi el işi ürünlerin yer aldığı “Emeğin serüveni” sergisinin açılışını Cevriye Polat Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ile birlikte yaptı. 10 çocuğundan 7’sinin hayatta olduğunu ifade eden Polat, gençlere tavsiyelerde bulundu. Yaşlıların birçoğunun zamanını oturarak iş yapmadan geçirdiğini ifade ede Polat, “Çok yemek yiyoruz, sabah erken kalkmıyoruz. O ne dele çok kilo alıyoruz. Bende sabah namazından sonra yatmıyorum bu işlerle uğraşıyorum” dedi. 

"Erinip yapmazsan modadan her şey kalkıyor" 
Hanımellerinde yeni el işleri öğrenmekten mutlu olduğunu belirten Polat, “Elini ayağını işlerden çektiğin zaman işin bitmiştir. Bu yaşta işten elini ayağını çekmeyeceksin. Çocuğun yoksa komşun arkadaşın var, akraban var onlara bir şeyler lazım olur. Gözlükle el işi yapıyorum, siyahı biraz zor görüyorum ama elimden geldiği kadar yapmaya çalışıyorum. Gençler bu el işlerinin modadan kalktığını söylüyor ama asla modadan kalkmaz. Erinip yapmazsan modadan her şey kalkıyor” diye konuştu. 

Açılışın ardından eşi ile birlikte sergiyi gezen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise 77 yaşındaki Cevriye Polat’ın daha 30 yaşındaki gibi genç bir yüreği olduğunu ifade ederek, “Hanımlarımız bizim baş tacımız, görünmeyen kahramanlarımızsınız. Biz, sizlerden aldığımız güçle ve enerjiyle toplumumuzu birlikte ve beraberce inşa ediyoruz. Sizler birer anne, birer eşsiniz. Hem çocuklarımızın yetişmesinde hem de bizlerin aldığı kararlarda her zaman sizin desteğiniz oluyor. Bizler, sizinle her anlamda, her kulvarda önemli işler yapmanın gayretindeyiz. Onun için kadınlarımız hak ettikleri yerlere ulaşmaları için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Belediye olarak bizler, kadınlara ayrı bir parantez açıyoruz. Bu anlamda açtığımız Hanımeli Kültür Ve Sanat Merkezlerimiz Tokat’ta çok önemli bir noktaya geldi. Bu merkezlere gelen hanımefendiler de her türlü konuda burada yeteneklerini geliştirdiler. Böylesi harika işler ortaya çıkardılar. Bunun yanında bu merkezlerimizde çok da güzel dostluklar oluştu. Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimize gelen bir teyzemizin el emeği göz nuru sergisini açtık. Kendisi azmi ve tecrübeleriyle bizlere örnek oluyor. Işık saçıyor. Cevriye Teyzemizin el emeği göz nuru ürünlerini görmek için bugün bir aradayız. Ben kendisine teşekkür ediyorum. Allah ondan razı olsun. Kendisi gençlerimize örnek olacak ürünler yapmış. Kendisi tecrübesiyle ve duruşuyla bizim bir büyüğümüz olarak inşallah nice eserler ortaya koymaya devam edecek. Cevriye Teyzemiz gibi çok önemli, güzel işler yapan birçok hanım kardeşimiz var. Ben onların da emeklerine, ellerine sağlık diyorum. İnanıyorum ki bu kurslarımız Tokat’ta daha çok hanımefendiye ulaşacak ve buralarda daha nice güzel işler yapılacak. Buralarda oluşan dostluklar, güzellikler dalga dalga Tokat’a yayılacak” dedi.

"Destek olduk hayallerini gerçekleştirdi" 
Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi Arzu Arslan, Cevriye hanımın 2015 yılından bugüne el sanatları kurslarına katıldığını ifade ederek, “Acaba yapabilir mi yapamaz mı diye düşünürken gördük ki teyzemiz bizi yanılttı. Çok güzel el işleri öğrenci ve yaptı. Öncesinden dantel yapmayı biliyormuş. Yaptığı el işleri daha yeni modernize sanatlarla tanıştırdık. Yapmış olduğu ürünlerin yoğunluğunu görünce kişisel bir sergi açma isteği oldu. Bizlerde destek olduk hayallerini gerçekleştirdi” ifadelerini kulandı.