TOKAT 2. KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR

10.10.2018 Haberler

12-26 Ekim tarihleri arasında Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek olan 2. Kitap Günleri etkinliğinde 1 Milyon Kitap kitapseverlerle buluşacak.

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Kent Konseyi organizesinde bu yıl ikincisi düzenlenen Kitap Fuarı 12 Ekim Cuma günü kapılarını açıyor.

Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde “Tokat 2. Kitap Fuarı”yla ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, basın mensuplarına Tokat 2. Kitap Fuarıyla ilgili bilgiler verdi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptığı basın açıklamasında; “Kitap Fuarımızın, şehrimize, şehrimizin insanına, öğrencisine, öğretmenine, okuyanına güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Cumhurbaşkanımızın bir sözü var: “Okut, düşün, uygulat ve neticelendir. “Başarının sırrı herhalde burada. Okumamız lazım ki okuduktan sonra iyi düşünmek lazım. Sonra da uygulayıp neticelendirmek lazım. Derler ki İki ömrüm olsun biri okumak için diğeri yaşamak için diye. Okumanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyan bir söz. Okumak insanı doldurur, konuşmak hazırlar, yazmak olgunlaştırır. İnşallah olgunlaşan, okuduktan sonra yazmaya başlayan bir Tokat’ı, Türkiye’yi birlikte yaşarız. İnanıyorum ki bu vesilelerle okuma seferberliklerimizin daha da arttığı, okuyan şehir olma anlamında emin adımlarla yolumuza devam etiğimiz bir işe vesile olacağına inanıyorum. Geçen yıl büyük bir heyecanla ilkini yaptığımız kitap fuarımızın olmazsa olmazı kitap, okuyucu ve yazarlardır. Geçen yıl çok güzel bir kitap fuarını gerçekleştirdik. Bu fuarın neticesinde fuarın ikincisinin yapılması, gelenekselleşmesi konusunda halkımızdan, okuyucularımızdan çok istek aldık. Bunun neticesinde 2. Kitap Fuarımızı yapıyoruz.

12 Ekim Cuma günü Kitap Fuarımızı açıp 15 gün boyunca insanlarımızı kitapla buluşturarak kitap konusunda bir parantez açmanın bu vesileyle kitapla daha dost bir şehir nasıl olabiliriz onu ortaya koymanın gayretinde olacağız. 2. Kitap Fuarımızda 15 gün boyunca 100’ü aşkın yazarımız gelecek ve 1 Milyondan fazla kitap, kitapseverlerle buluşacak. 160’ın üzerinde yayınevi standlarda yerini almış olacak. Tokatlı yazarlarımızı da çok önemsedik, Söyleşi, imza günü ve gerekse standlarda bulunma noktasında Tokatlı yazarlarımızdan da ricacı olduk. 100’e yakın yazarımız okuyucuyla buluşacak. 50’den fazla ulusal yazarımız bizlerle buluşacak. Sami Şimşirligil, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Bestami Yazgan, Beşir Ayvazoğlu, Bahadır Yenişehirlioğlu, Erol Gökhan, Erhan Afyoncu Mete Yarar, Kahraman Tazeoğlu, Nurullah Genç, Sibel Eraslan gibi daha ismini sayamadığım 50’ye yakın ulusal yazarımız da bizlerle olacak.

Kitap Fuarında ayrıca Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin 100. Kuruluş yılı olması nedeniyle bir tema da Azerbaycan’a ayırdık. Azerbaycan yazarlarını, önemseyerek bu çalışmayı da kitap fuarımızda başlattık. Azerbaycan Büyükelçimiz de inşallah Tokat’ta olacak. Ve 2 Azerbaycan milletvekilimiz Ganire Paşayeva ve Sabir Rüstemli Fuarımıza katılacak. Yine Azeri yazarlarımız da Azerbaycan halkımızın da burada tanıtımını, yazarların halkımızla buluşmasını sağlayacağız. Ayrıca geleceğimizin inşa edilmesinde önemli rolü olan öğretmenlerimiz için geçtiğimiz yıl 24 Kasım’da kitap hediye çeki olmuştu. Bu yıl da aynı geleneği sürdüreceğiz. Tüm Tokat genelinde 8 bin 315 öğretmenimize de 30 TL’lik hediye çeki hediye etmiş olacağız. Milli Eğitim Müdürlüğümüze 10 Bin kitap hediyemiz olacak. 15 gün boyunca Tokat okumaya, kitaba doyacak ve inşallah yıl boyunca sürecek diliyorum. Milli Eğitim Müdürlüğü ile her zaman omuz omuza verdik, öğretmenlerimizle omuz omuza verdik. Önemli çalışmalar yaptık. Teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Eroğlu, Fuara katkı sunan diğer paydaşlara da teşekkür ederek sözlerine son verdi. Ardından Tokat’taki tüm öğretmenler adına Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan’a sembolik hediye çeki taktimi oldu.