TOKAT’TA HAYVANLAR YARARINA KERMES

05.10.2018 Haberler

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü dolayısıyla Tokat Belediyesi tarafından birçok etkinlik düzenlendi.

Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü dolayısı ile ilk olarak anaokulu ve ilkokulu öğrencileri Tokat Belediyesi Hayvan Barınağında düzenlenen programa katıldı. Tokat Belediyesi ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Tokat Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda öğrenciler renkli dakikalar yaşadı. Hayvan barınağı girişinde galoş ve maske takarak yavru köpeklerin bulunduğu alana giren öğrenciler, yavru köpeklerle buluştu. Onlara yem verip yakından ilgilenerek kucağına alıp sarılan öğrenciler farklı bir sevinç yaşadı. Öğrenciler ayrıca sokak hayvanlarına eziyet edilmemesi için büyüklerine önemli mesajlar verdi. 

Barınak ziyaretinin ardından Dünya Hayvan Hakları Koruma Günü dolayısıyla Tokat Belediyesi Gençlik Meclisi, Gaziosmanpaşa Ortaokulu ve Tokat Hayvan Hakları Koruma Gönüllüleri ile Yeraltı Çarşısı üzerinde Tokat Sokak Hayvanları Yararına kermes düzenlendi.

Düzenlenen kermes etkinliğine katılan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, gelecek nesillere hayvan sevgisini aşılamak için belediye olarak birçok faaliyete imza attıklarını belirtti.

Tokat Belediyesi Hayvan Barınağı’nın son derece modern bir barınak olduğunun altını çizen Başkan Eroğlu, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yaratılanı severiz, Yaratandan ötürü. (Yunus Emre)

Allah’ın yarattığı her şey bir canlıdır. Bu dünyada, hayvanlarla, bitkilerle hep beraberce yaşıyoruz. Bu anlamda birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Burada asıl iş insanlara düşüyor. Bitkileri, hayvanları korumak insanın işi. Onun için bugün burada böylesine güzel bir etkinliği yaptık.

Peygamber Efendimiz zamanında, 5 yaşındaki bir çocuğun kuşu vefat ediyor. Çocuk çok üzülmüş. Bunu duyan Peygamberimiz tüm işini bırakarak yanındaki Sahabelerle birlikte çocuğu görmeye gidiyor. Çocuğun yüzünü okşayıp teselli veriyor. Ecdadımız hayvanlar için onlarca vakıf kurmuş. Leylekleri Koruma Vakfı bunun en güzel örneğidir. Yine hayvanlar için bakım evleri, hastaneler ve barınaklar kurmuşlardır. Günümüzde ise hayvanlara ve diğer canlılara karşı insanlarımızın duyarlı davranmadığını görüyoruz.

Gelecek nesillere hayvan sevgisini aşılamak, onlara bu duyarlılığı kazandırmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bizlerde Tokat Belediyesi olarak hayvan barınağımızı son derece modern yaptık. Her anlamda hayvanlarımızın ihtiyacını karşılamaya yönelik güzel bir barınağımız var.

Ayrıca, tüm mahallelerimizde Kedi Evlerimiz var, Tokat’ta sosyal bir proje gibi yaptığımız Kuş Evlerimiz var. Hayvanlara karşı uygulanan şiddet ve kötü muamelenin son bulduğu bir dünya umuduyla, Dünya Hayvan Hakları Koruma Gününüzü kutluyorum.

Programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Hayvan Hakları Koruma Gönüllülerine, Tokat Belediyesi Gençlik Meclisi’ne, Gaziosmanpaşa Ortaokulu’nun değerli öğrenci ve öğretmenlerine ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Program sonunda Tokat Yerel Hayvan Hakları Koruma Gönüllüleri tarafından Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’na plaket takdim edildi.