EĞİTİMDE İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

19.09.2018 Haberler

Tokat Belediyesi ile Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube arasında “Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Tokat Belediyesi ile Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube işbirliğinde resmi ve özel ortaokul-lise ve dengi okul kurumlarında bağımlılıkla mücadele, değerler eğitimi, eğitim faaliyetleri, yarışmalar ve sosyal etkinlikler ile ilgili “Eğitim İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Tokat Belediyesi sosyal tesislerinde kahvaltı ile başlayan programa Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan, İl Müdür Yardımcıları  Abdullah Gürbüz, Mustafa Erarslan ve tüm kademelerin okul müdürleri katıldı.

Toplantı açılışında konuşan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, “2018-2019 eğitim-öğretim yılı, yaklaşık 36 bin öğrencimiz ve 9 bin eğitim çalışanımız açısından yeni bir heyecan, yoğun bir çalışma dönemi ve özverilerle dolu bir süreç olarak başlıyor. Bütün öğrencilerimize ve eğitim çalışanlarına başarılar diliyoruz.” dedi.

Bir eğitim sisteminin uzun vadede verimli olabilmesinin, bütünü oluşturan parçaların birbiriyle uyumuna bağlı olduğunu belirten Ceylan, "Sistemden ve bütünlükten yoksun bir organizmada çelişkiler, hatalar, istikrarsızlıklar ortaya çıkacak; hedefi olmayan, günübirlik değişime giden ama asla köklü adımlar atamayan devasa bir yapı elimizde kalacaktır. Okullaşma oranlarının artmasına, okulların fizikî ve teknolojik kapasitesinin gelişmesine, öğretmen sayısında artış yaşanmasına, eğitime ayrılan kaynağın artmasına rağmen hâlâ istenilen seviyede olunmamasının temel sebebi, organizasyonsuzluk, sistemsizlik ve bulma arayışlarının bitmemesidir” dedi.

Daha sonra İl Milli Eğitim Müdür Vekili Abdullah Taştan söz alarak, "Şehrin eğitim ortamları yeni dönem için hazırdır. Yaz tatili boyunca izinlerini bile kullanmayıp okulunda hazırlık yapan tüm arkadaşlarımıza ve destek veren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da şunları kaydetti:

"Gelişen Ülkemin, Şehrimin en temel dinamiği olarak öğretmenleri görmekteyim. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu yaptığı konuşmada “Yeni öğretim yılını kutluyorum. Hayırlı olsun. Siz Öğretmenlerimizin topluma kattığı tüm değerlere teşekkür ediyorum. Kutsal bir mesleği icra eden öğretmenlerimizin her türlü destekçisi olacağız. Gelişen Ülkemin, Şehrimin en temel dinamiği olarak öğretmenleri görmekteyim. Her türlü gelişen ülkemizin üzerinde oynanan oyunlara şahit olmaktasınız. Bunlar dış mihraklı oyunlar olup birbirimize sıkı sıkı sarılıp kardeşlik hukuku ile mücadele ederek ekonomi üzerindeki manipülasyonları def edeceğiz. Daha tutumlu akıllı ekonomi yönetimi ile bu işi aşacağız. Dünya bize gıpta ile bakıyor. Biz de bize düşeni icra ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın bizlere gösterdiği hedeflere şehrimizi ülkemizi sizlerle birlikte taşıma gayretindeyiz. Bu doğrultuda bu protokolü çok önemsiyorum. Şehri imar ederken gelecek kuşakları da ihya etmenin heyecanın bir göstergesi olarak tüm gücümüzle bu süreçlerinize destek vereceğim. “Bir Bilenle Bilge Nesil” çalışmasında birlikte güzel iş çıkarmıştık. Bu ve benzeri çalışmaların yürütülmesinde bizlerde paydaş olarak üzerimize düşenleri yapacağız. Eğitim Bir Sen Şube Başkanımız Şaban Ceylan beye ve yönetimine bu Protokol  ve sizlerle bizi buluşturdukları için teşekkür ediyorum." dedi.

Şehrimizde yürütülen ve beğeni toplayan tüm projelerin son hali hakkında bilgi verip soruları cevaplayan Eroğlu, geleceğin mimarlarına duyduğu muhabbetlerini ifade etti.

Protokol kapsamında yapılması planlanan faaliyet ve sosyal etkinlikler ise şöyle:

Medeniyet Tarihini ve Önemli Şahsiyetleri tanımaya dönük eğitimler, kültür sanat çalışmaları,

Etkili iletişim ve liderlik okulu, Eğitim çalışanlarının kişisel gelişimi için eğitimler, İletişim araçlarını kullanmak,

Bilim ve teknoloji, el becerisi kazandırma Kodlama, Bilgisayar okur yazarlığı, vb. kurslar planlamak, Mülteci-Sığınmacı okul çağındaki gençlerin eğitimlerini planlamak

Aileyi ekonomik ve sosyal yönden koruyup desteklemek ve kadınların sosyal, bedensel, ruhsal, mesleki ve kültürel yönden gelişmesine katkıda bulunmak.

Sosyal, kültürel, sanatsal ve turistik içerikli programlar uygulayarak kentlilerin serbest zamanlarını verimli bir şekilde değerlendirmek

Kentlilerde vatandaşlık, çevre, barış, dostluk ve dayanışma bilincini geliştirici çalışmalar yapmak.

Gezi, seminer, yarışma, kitap okuma, güzel yazı yazma, Resim, Müzik, Halk Oyunları, güzel şiir okuma vb. etkinlikler planlamak

Öğrencilerin, zekâ oyunlarıyla zihin ve sportif etkinliklerle beden sağlığına yönelik sosyal hizmetler ile öğrencilerin gelişimleri desteklemek.