TOKAT ŞEHİR MÜZESİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

12.09.2018 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından tarihi Sulusokak Bölgesinde hazırlanan Şehir Müzesi’nde sona gelindi.

Yaklaşık 500 yıllık Tokat Tarihinin sergilendiği Müze’de Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, çalışmaları yerinde inceledi.

Tokat’ı daha iyi tanıtmak için Şehir Müzesi oluşturduklarını ifade eden Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Müze için yaklaşık 10 aydır çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Başkan Eroğlu Şehir Müzesiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tokat’ımızın 500 yıllık tarihini sergilediğimiz;  yaşamıyla, Tokat’ın kültürüyle, şu zamana kadar yetiştirdiği şahsiyetlerle, Tokat’ın iktisadi hayatıyla yani özetle Tokat’ın her şeyini birebir tanıttığımız güzide bir mekân olan Şehir Müzemizde son aşamaya geldik. Müze alanımız, 900 Adımda 900 Yıllık eserleri görebileceğimiz, dünyada eşi benzeri olmayan, açık hava müzesi olan Sulusokağımızda yer almaktadır. Yaklaşık 3000 m2lik bir alanda Tokat’la ilgili bütün hususları burada birebir sergiliyoruz. 1. Katında Tokat Kebap Ocağı, birçok tarihi figürlerin olduğu, sağlı sollu yemenicilerin, urgancıların, bakırcıların bulunduğu Tokat’a has geçmişteki insanların hangi el sanatlarıyla ve hangi geçim kaynaklarıyla iştigal halinde olduğunu gösteren dükkanlarımız var.  Yazmacılarımız ve atölyemiz mevcut. Küçük evlatlarımız burayı gezdiklerinde bir yazmayı kendileri basabilecekler. Aynı şekilde çömlek atölyesi de yaptık. Yine evlatlarımız çömleklerin nasıl yapıldığını burada birebir uygulayarak görebilecekler. 1. Katımız bu unsurlardan müteşekkil. 2. Kat girişimizde önce fuaye salonumuz var. Birçok sanat görsellerini bu fuaye salonunda sergilemek istiyoruz. Girizgah bölümümüzde Tokat’a dair birçok unsurla siz değerli hemşerilerimizi karşılıyoruz. En üst katımızda ise Tokat’a dair birçok bilginin, şahsiyetlerin birebir mumya heykelleri, bazı ilçelerimize yönelik şuanda önemli bir eser olarak gözüken tarihi eserlerin yine birebir uygulamalarını bulabileceğimiz ve gezdiğimizde Tokat’ın tarihini, önemli şahsiyetlerini, el sanatlarını ve ticari faaliyetlerini gözlemleyebileceğiz. Biz de bu müze vasıtasıyla hem hemşerilerimizin hem de dışardan Tokat’a gelen insanlarımızın Tokat’ı daha iyi tanımalarına vesile olacağız. Güzel bir çalışma oldu. Yaklaşık 9-10 aydır burada bu eseri bu hale getirmek için ekiplerimizle çalışıyoruz. İnşallah birkaç aya kadar hizmete açacağız. Şehrimize önemli bir katkı sağlayacağına inandığım bu müzenin hem Tokat’a hem bölgeye hem Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”