TOKAT TRAFİĞİNE AKILLI ÇÖZÜM

08.08.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, şehrin trafik sorununa çözüm getirmek için hazırlanan ve yapımı devam eden Akıllı Trafik Sistemi Projesi çalışmalarını yerinde inceledi.

Akıllı Trafik Sistemi yapım çalışmalarının aralıksız devam ettiği Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerindeki Niksar Yolu Kavşağında teknik ekibiyle birlikte incelemelerde bulunan Başkan Eroğlu, şehrin ihtiyaçlarına cevap vermenin gayreti içerisinde olduklarını söyledi. Trafik ve otopark sorunu ile ilgili vatandaşlardan birtakım taleplerin geldiğini ifade eden Başkan Eroğlu, Tokat Belediyesi'nin tüm ekiplerinin insanların problemlerine çözüm üretmek ve daha yaşanabilir bir şehri Tokatlıların hizmetine sunmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti.

Yapımı devam eden Akıllı Trafik Sistemi çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yapılan çalışmalar ile trafik yoğunluğunun %30-35 oranında azalacağını belirtti.

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; “Tokat’ımızda hep birlikte yaşıyoruz. Bu şehirde yaşarken ihtiyaçlarımız taleplerimiz oluyor. Bizler de Belediye olarak bu ihtiyaçlara cevap vermek için, ekiplerimizle birlikte gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Derdimiz daha yaşanabilir bir Tokat şehri. Şehrimizde otoparklar konusunda, trafik konusunda bir takım talepler geliyordu. Bizler de bunlarla ilgili çalışmalarımızı başlattık.

Şehrimizde özellikle Gaziosmanpaşa Bulvarımızda trafiğin yoğun olduğunu gözlemliyoruz. Bizler de bu trafik sorununa çözüm getirmek, trafiği rahatlatmak amacıyla bir takım önlemler alıyoruz.

KAVŞAKLARDA BEKLEME SÜRESİ SONA ERECEK

Bunlardan ilki Akıllı Trafik Sistemi. Daha önceki yıllarda yapılan akıllı uygulamalar yerine Türkiye genelinde başlatılan bir uygulamayı şehrimizdeki 19 kavşakta uygulamaya geçiriyoruz, bu şekilde tüm kavşaklarımızı birbirine bağlıyoruz. Kavşaklardaki trafik akışını, trafik yoğunluğunu uydu sistemi ile ölçerek, 19 kavşağı birbirine bağlıyoruz. Yoğunluklarına göre trafik lambalarındaki bekleme sürelerini bu şekilde azaltacağız.

GEOMETRİK ŞEKİLLER DEĞİŞTİRİLDİ

İkinci sistem ise; kavşaklarda yapacağımız geometrik şekillerdeki düzenlemeler. Niksar yolu kavşağının geometrik şeklini iptal ettik. Aynı şekilde kavşaklarımızda sağa dönüşleri serbest bırakıyoruz. Sağa dönüşlerde ışık olmayacak. Diğer dört yönde ise araçların çok düzenli bir şekilde geçiş yapmasını sağlayacağız. İnşallah bu ay sonuna kadar 19 kavşağı birbirine bağlayarak akıllı sistem ile trafiğimizi yönetmiş olacağız. Yaklaşık %30-35 oranında bir rahatlama sağlayacak.

Yine ara yollardan ana caddeye girişler var. Örneğin Namık Kemal okulumuzun olduğu yerde özellikle Karşıyaka bölgesindeki insanlarımız Niksaryolu kavşağına girmeden arka yoldan caddeye giriş yapıyor, bu ise trafikte çok fazla yoğunluk oluşturuyor. Bu alanı caddeden çıkış şeklinde düzenleyeceğiz. Şehrimizin önemli arterlerinde; Behzat, Karşıyaka gibi alanlarda trafiği yönetmenin gayreti içerisinde olacağız.

Yine orta vadede yapacağımız önemli çalışmalarımız olacak. Yeni otoparklar yapacağız böylece ana cadde üzerindeki parklanmayı otoparklarla ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Behzat Bulvarı ve Gaziosmanpaşa Bulvarına alternatif iki tane bulvar yapacağız.  Birisini Üniversite Hastanesinin olduğu alandan Erenler’e kadar, diğerini ise Devlet Hastanesi üst kısmından Kemer Mahallesine kadar başka bir bulvar açmayı düşünüyoruz. Tokat’ın trafiğini çözmek için ciddi bir şekilde, uzman akademisyenlerle çalışıyoruz. Her şey Tokat için…” dedi.

NİKSAR YOLU KAVŞAĞINDA IŞIKLANDIRMA OLACAK

Niksar yolu kavşağında ışıklandırma olacağını belirten Başkan Eroğlu, yakın zamanda geometrik şekillerin yapımı bittikten sonra akılı kavşak sistemleri ile beraber yeni den ışıklandırma çalışmalarına başlanacağını söyledi. Daha hızlı bir trafiği Tokatlılara sunacaklarını söyleyen Başkan Eroğlu daha sonra kendisi ile tanışmak için yanına gelen vatandaşlarla günün anısına fotoğraf çekindi.