ŞEHİT YAKUP AKDAĞ SPOR KOMPLEKSİ AÇILDI

16.07.2018 Haberler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Şehit Yakup Akdağ Spor Kompleksi açılışı gerçekleştirildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Tokat Belediyesince 4 Bin 800 metrekare alanda oluşturulan Spor Kompleksi açılışı gerçekleştirildi.

Şehit Yakup Akdağ Spor Kompleksinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, vatan sevgisinin öneminden bahsederek, "Vatan sevgisi imandandır. Mesele vatanda gerisi teferruattır deriz. Yine şehitler ölmez vatan bölünmez, ezan dinmez bayraklar inmez deriz. Bunlar dillerimize pelesenk olmuş. Hücrelerimizin her bir zerresiyle oturup haykırdığımız çok önemli duygular ve fikirler bunlar. Şehitlik peygamberlik makamına denk bir makamdır. O güzel yerleri görüp kimse dünyaya tekrar geri dönmek istemezmiş ama şehit yeniden o hazzı yaşamak için, o şehitlik duygusun yeniden tatmak için keşke bir daha geri dünyaya dönsem dermiş. İşte şehitlik böylesine önemli bir makam. Biz millet olarak bu topraklarda ayağımızı sağlam basa basa bu yurdu hep beraberce nöbet tuta tuta şehit vere vere binlerce yıldır sahip çıkıyoruz. Binlerce yüz binlerce şehidimiz oldu, gazilerimiz, şehitlerimiz oldu ama bu aziz vatanı asla kimseye vermedik. Şehitlerimiz bugün mutlulukla yaşadığımız bu vatanı bizlere hediye ettiler. Onun için şehitlerimizi ne kadar ansak yeridir. Ne kadar minnet duysak yeridir." diye konuştu.

Şehit Yakup Akdağ'ın ülkesini ve vatanını seven bir birey olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Yakup'umuz da böyle bir evlattı. Bu mahallede yetişen bir çocuğumuzdu. Gençti, ataktı, cengaverdi, heyecanlıydı, ülkesini vatanını çok severdi. 'Ben asker olacağım.' demişti. 'Ben bu vatan topraklarında bayrağın dalgalandığı her noktaya gideceğim, asker olacağım.' demişti. Gönüllü olarak da Siirt'e gitmişti. Haince bir pusu sonuncunda ne yazık ki Yakup'umuzu bundan bir yıl önce 24 Temmuzda şehit verdik. Üzüldük hala da üzülüyoruz ama bir yandan da sevinçliyiz. Tokatlı bir hemşerimizin vatan için canını vermesinden dolayı gururluyuz. Daha nice evladımız bu vatan için gözünü kırpmadan canını feda edecek. Allah şehitlerimizden razı olsun, Yakup Akdağ kardeşimizden razı olsun. Biz bu mahallede onun adını yaşatalım istedik. Onun gibi gençlerin yetişeceği alanlar yapalım diye burayı gençlerimize hazırladık. Bir tane futbol sahası, bir tane basketbol ve voleybol sahasının olduğu; kaykay pisti, spor aletleri ve çocuk oynama alanının olduğu 4 bin 800 metrekare üzerine kurulu bu alanımızı hem bu mahallemize hem de bölgemizin gençlerine hazırladık. Vatan sevdalısı gençlerimizin yetiştiği, yüreği iman dolu gençlerimizin yetişmesine vesile olan bir yer olmasını temenni ediyorum. Allah'ın izniyle biz bir beraberce, hangi ayrım noktalarımız olursa olsun al bayrağımızın gölgesinde bu vatan topraklarında yaşayacağız. Ülkemizi daha geliştireceğiz daha da güçlendireceğiz ve tüm dünyaya gücümüzü ortaya koymak için emin adımlarla yola devam edeceğiz."

MİLLETVEKİLİ ASLAN, "ŞEHİTLERİMİZİ UNUTTURMAYACAĞIZ"

Milletvekili Av. Mustafa Arslan ise, “Böylesi anlamlı bir günde şehidimiz adına yapılmış olan güzel bir spor tesisini açıyoruz. Allah hayırlı ve uğurlu eylesin. Belediyemize böyle güzel bir tesis yaptıkları için ve bu tesise şehidimizin adını verdikleri için teşekkürü borç biliyorum. Biz milletçe şehitlerimizi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Şehitlerimizin isimleri ve hatıraları memleketimizde sonsuza dek yaşayacak. Bu gibi tesisler gençlerimizin yetişmesi noktasında da çok önemli. Böyle tesisler sayesinde gençlerimiz bilgisayar ve telefon bağımlılıklarında kurtuluyor ve spor yaparak kendilerini geliştirme ve sosyalleşme fırsatı buluyorlar. Bu anlamda bu ve bunun gibi tesisler gerçekten çok önemli. Ben bu nedenle belediyemizi bir kez daha tebrik ediyorum. Bir kez daha milletimizi, devletimizi, bayrağımızı korumak için şehit olan vatan evlatlarımızı minnetle anıyorum. Ayrıca şehidimiz Yakup Akdağ’ı da rahmet ve şükranla anıyor, değerli ailesine sabırlar diliyorum. Allah onlardan razı olsun." ifadelerini kullandı.

VALİ TORAMAN, "DEVLETE VE MİLLETE İHANET CEZASIZ KALMAZ"

Vali Dr. Ömer Toraman, yaptığı konuşmada, “Yaklaşık 40 yıldır memleketimiz bölücü terörle mücadele ediyor. Çok şükür bugün geldiğimiz nokta itibari ile artık terörü bitirme aşamasındayız. Tabiri caizse teröristler artık kaçacak delik arıyor. Bunda şüphesiz devletimizin kararlılığının, askerimizin, polisimizin, jandarmamızın, güvenlik güçlerimizin kahramanlıklarının büyük payı var. İnşallah bu sorunun üstesinden çok kısa bir zamanda tamamıyla geleceğiz. Biz ayrıca sınır ötesinde de operasyonlar yaparak ülke içindeki asayişi de tesis ediyoruz. O yüzden bu büyük bir mücadele. Bu mücadelede kahraman evlatlarımızı şehit veriyoruz. Bazı evlatlarımız gazi oluyorlar. Allah onlardan razı olsun. Onları şükran ve minnetle anıyoruz. Yakup Akdağ kardeşimiz de çalışkanlığıyla, gayretiyle öne çıkmış bir kardeşimizdi. Bu kardeşimiz hain bir pusu neticesinde şehit düştü. Ama çok şükür kısa bir zaman sonra ona pusu kuran hainler hak ettikleri cezayı aldı. Hepsi bertaraf edildi. Layık oldukları sonu yaşadılar. Bu devlete, bu millete ihanet cezasız kalmaz. Hainler, er ya da geç akıbetlerine kavuşacaklar. Dün gece Trabzon Maçka’da kahraman jandarmamız, hainler tarafından şehit edilen Eren kardeşimizin intikamını aldı. Katiller hak ettikleri cezaya çarptırıldı. İnşallah kalanlar da aynı kararlılıkla temizlenecek. Bu güzel tesisi Tokat’ımıza kazandıran kıymetli Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.  Bu güzel tesiste şehidimizin ismi ilelebet yaşayacak. Başkanımızı tebrik ediyor ve kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Şehitlerimizin aileleri bizlere emanettir. Onlara ne yapılsa azdır. Onlar bizim başımızın tacıdır. O yüzden bu tesisin yapımında emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.  Spor tesisimiz Tokat’ımıza, mahallemize, çocuklarımıza ve gençlerimize hayırlı olsun." dedi.

Şehit Akdağ'ın annesi Güllüzar Akdağ ise, "Hem üzgünüm hem gururluyum. Allah bana melek gibi bir evlat vermiş. İki tane meleğim var. Biri vatan için şehit oldu. Diğer meleğim benim yanımda." dedi.

Konuşmaların ardından il protokolü ve Şehit Yakup Akdağ'ın ailesi kompleksin açılış kurdelesini kesti. Açılışın ardından spor kompleksi gezildi, il protokolü çocuklarla birlikte futbol oynadı.

Açılışa Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat Garnizon Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu Tokat İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Şehit Yakup Akdağ'ın annesi Güllüzar Akdağ, kardeşi Sevda Akdağ, dedesi Mehmet Akdağ, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.