15 TEMMUZ ŞEHİTLER ANITININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16.07.2018 Haberler

Yeşilırmak kenarı Merkez Camii altında 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışı törenle gerçekleştirildi.

Törene il protokolü katıldı. Yapılan konuşmalarda 15 Temmuz Darbe Kalkışması gecesi milletin ortaya koyduğu birlik ve beraberlik ruhuna vurgu yapıldı.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu 15 Temmuz Anıtı açılışı öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“15 Temmuz bizim için son derece manalı ve önemli bir gün. Zira 2 yıl önce bugün hain bir darbe teşebbüsüne karşı millet olmanın, bir ve beraber olmanın adını tüm dünyaya göstermiş olan bir milletin mensuplarıyız.  Onun için 15 Temmuz son derece önemli bir gün. 2 yıl önceki gibi acılarımız taptaze. Heyecanımız yine 2 yıl önceki gibi hatta daha fazla. Zira yeni Türkiye, büyük Türkiye ve güçlü Türkiye’ye adım adım ilerliyor ve o adımları da bugün tüm dünyaya duyuruyoruz. 15 Temmuz’un birkaç yönü var. İşin hazin yönü, hepimizi yaralayan sinsice içimize sızmış ama kardeş gibi gözüken ve devletimizin silahlarıyla, tanklarıyla, helikopterleri ve toplarıyla bu milletin evlatlarını haince şehit edenleri asla unutmadık. Şehitlerimiz ve her zaman kıvanç duyduğumuz gazilerimiz. Diğer yönü ise bizi biz yapan ve ülke nedir, vatan nedir, bayrak nedir düşmana karşı topyekûn sıra dağlar gibi duran canlarını feda eden ve o birlik ruhunu ortaya koyan aziz milletimiz. 15 Temmuz bize buna öğretti. Türk, Kürt, Laz, Çerkez demedik. Beraber olduk. Sağcıyız-Solcuyuz demedik. Muhafazakârız, sosyal demokratız demedik. 15 Temmuzda zengin-fakir, iktidar-muhalefet yoktu. Hep beraberdik. Beraber vatanımıza sahip çıktık. Burada 15 Temmuz’u yaşatmak istiyoruz. Unutmayacağız, unutturmayacağız. O milli ruhu geleceğimize taşıyacağız. ”

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ise “Çok anlamlı bir günde bir araya geldik. Biz 15 Temmuz’u yeni nesillere anlatıp konuştuğumuz müddetçe bayrağımız göklerde dalgalanacak. Ezanlarımız susmayacak. 15 Temmuz 250 şehit verdik 2 bini aşkın gazimiz var. 250 şehidimiz canlarıyla cenneti satın aldılar. Bayrağımızın göklerde dalgalanmasını, ezanımızın okunmasına vesile oldular. 15 Temmuz’da büyük bir tehlike atlattık. Eğer milletimizin feraseti, sağduyusu galip gelmeseydi bu darbe girişimini kovuşturmasaydı bugün biz Suriye, Irak, Libya gibi iç karışıklıklar içerisinde çok büyük sıkıntılar yaşıyor olacaktık. Allah bu milleti esirgedi. Bu millete karşı oyun kuranların oyununu başına geçirdi” dedi.

Vali Dr. Ömer Toraman ise “Hepimiz bu milletin mensuplarıyız. Milletimizin mensupları, 2 yıl önce 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında bir bütün olarak darbecilerin karşısına çıktı. O gün de söyledik, müteakip günlerde de söyledik; Bu büyük hadiseyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Büyük milletler tarih yazar, tarih yapar. Biz şuanda da içinden geçtiğimiz süreçte aslında tarih yazıyoruz. Atalarımız, ecdadımız gibi, onlara yakışır bir şekilde. Güçlü bir şekilde gelecek nesillerimize başları dik güçlü, özgür bir memleket, millet bırakabilmek için. Bu anıt Sayın Başbakanımızın çok güzel ifade ettiği üzere ‘Halkın iradesinin tankın gücünün önüne geçtiğinin sembolüdür. Halkın gücü, tankın gücünü o gece alt etmiştir. Elinde bayrağından başka hiçbir silahı olmayan bu kahraman evlatlar sayesinde.  Şehitlerimiz ve gazilerimiz var. Tokatlı şehitlerimiz de var. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz Şehitler Anıtı açıldı.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Erenler Şehitliğine yapılan ziyaretle başladı.  Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 48'inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, AK Parti İl Başkanı Metin Polat, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, STK liderleri, şehit yakınları ve vatandaşların katılımlarıyla yapılan ziyaret Kuran tilavetiyle başladı. Protokol şehit mezarlarına kırmızı karanfil bıraktı. Tokat İl Müftüsü Ömer Faruk Bilgili tarafından okunan dua sonrasında, program protokol üyelerinin şehit kabirlerini ziyaret etmesiyle son buldu.

Şehitlik ziyaretinin ardından Takyeciler Caminde Hatm-i Şerif ve mevlit okutuldu. Cumhuriyet Meydanına ise 15 Temmuz Anı Defteri konuldu.