TOKAT BELEDİYESİ ŞEHİR TİYATROSU YENİ YÜZLERİNİ ARIYOR

05.07.2018 Haberler

Tokat Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda 2 Temmuz – 20 Temmuz tarihleri arasında başvuruların alınacağı Mutfak Atölyesi’nde yeni yetenekler kendini gösterecek.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun destekleri ile Tokat Belediyesi Şehir Tiyatrosu 2017-2018 sezonunda oyunlarını sergileyerek sezonu kapattı. Sezon sonrasında faaliyetlerini artıran Tokat Belediyesi Şehir Tiyatrosu Mutfak Atölyesi ile Tokat’ta sanatçı ve sanatı seven insanlar yetiştirmeye başlıyor.

Tokat Belediyesi Web TV ekranlarına açılacak olan Mutfak Atölyeleri hakkında açıklama yapan Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ferhat Pekyiğit, başvuruların 20 Temmuz’da sona ereceğini açıkladı.

Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ferhat Pekyiğit yaptığı açıklamada; “Türkiye’de tiyatro izleyicisi %16.6 oranında arttı. Bu sanat camiası için gerçekten çok yüksek bir oran. Eğer ki bu oranda bizim de katkımız olduysa ne mutlu bizlere.

Geçtiğimiz sezonu tamamladıktan sonra şaşkınlık içerisindeydik. Beklediğimiz seyirci kitlesinin çok üzerine hitap ettik. Sezonu kapattıktan sonra tiyatrodaki arkadaşlarımızla 1,5 aylık bir seminer dönemimiz oldu. Bu seminer döneminde çok işimize yarayacak ciddi kararlar aldık. Oyunlarımızı belirledik, aylık periyodik oyunlarımızı her hafta periyodik olarak sergileme kararı aldık. Önümüzdeki dönemde her hafta sonu veya hafta içiyle birleşik olma şartıyla Tokat halkı tiyatro izleyebilecekler. Sanat adına Tokat’ta büyük bir adım attığımızı düşünüyorum.

Ayrıca Mutfak Atölyemizi kurduk. Araştırmalarımız doğrultusunda Şehir Tiyatrolarında böyle bir yapılanma söz konusu değil. Özel tiyatrolar Mutfak Atölyeleri oluşturup, ülkemize sanatçı ve sanatı seven insanlar yetiştiriyorlar. Bizler de Tokat Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak böyle bir karar aldık ve Tokat’tan sanatçı ve sanatı seven insanlar yetiştireceğiz. Böylece kendi kadromuzun içerisinde ekleme yaparak daha güçlü bir Şehir Tiyatrosu oluşturacağız.

TOKAT İÇİN TİYATRO İHTİYACI VARDI

Tokat’ta özel tiyatro ve şehir tiyatroları yoktu. Tokat Belediye Başkanımızın bizlere desteği ile Tokat Belediyesi Şehir Tiyatrosunu kurduk. Şehir Tiyatromuzu kurduktan sonra İstanbul’dan, Ankara’dan, çevre illerden Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolar şehrimize gelmeye başladı. Burada bizim de oluşturduğumuz seyirci kitlesinin katkısı olduğunu düşünüyorum.

MUTFAK ATÖLYESİ AÇILIYOR

Şehir Tiyatromuzun kadrosu sabit bir şekilde oyunlarına hazırlanmak için bekliyorlar. 01 Ağustos itibariyle oyunlarımıza hazırlanmaya başlayacağız. Oyunlarımızdan sonra Tokat halkından tiyatro ekibimize katılmak için aşırı bir başvuru geldi. Bizler de bunu Mutfak Atölyesi açarak değerlendirmek istedik. Mutfak Atölyemize gelen arkadaşlar eğitimlerini aldıktan sonra, haftanın üç günü oyuncu arkadaşlarla birlikte daha birebir oyunda yer alacaklar. Bu oluşum önümüzdeki yıllarda Tokat’ın sanat alanında önünü açacaktır. 2 Temmuz ile 20 Temmuz arasında kayıtlarımız devam ediyor. 28 Temmuz’da başvuru yapan arkadaşlarla ilk buluşmamız gerçekleşecek. Şuan şehir dışından da rağbet fazla olduğu için Ekim ayının ikinci haftasında Mutfak Atölyesi için seçimler yapacağız. Bu arkadaşlarla yıl içerisinde çalışmalarımızı yapacağız.

Önümüzdeki sezonda çok güzel oyunlarla Tokat halkının karşısında olacağız. Bizi izlemeye devam edin” dedi.

Tokat Belediyesi Şehir Tiyatrosuna başvuru ve bilgi almak için Tokat Belediyesi Gençlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz.

İrtibat Telefon: 0356 214 4333