İŞARET DİLİ KURSU’NA İLGİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

08.06.2018 Haberler

Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda üç yıldır devam eden İşaret Dili Kursu’na ilgi her geçen gün artıyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu tarafından 2015 Yılında açılışı gerçekleştirilen İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda Engelsiz Şehir Tokat projesi kapsamında yaklaşık üç yıldır İşaret Dili Kursu düzenleniyor.

Göreve geldiği günden itibaren “Engelsiz Şehir Tokat” sloganıyla hareket eden Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, bir yandan şehirde engellilere yönelik ulaşımı kolaylaştırmak için fiziki değişiklikler yaparken diğer yandan da engellilerin sessizliğine ses olmak için İşaret Dili Kurslarına ağırlık verdi.

İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda üç yıldır devam eden İşaret Dili Kursu’nda bugüne kadar toplam 35 Kursiyer mezun olurken, 58 kursiyer ise yenin kayıt yaptırarak eğitimlerine devam ediyor.

İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda kurs veren İşaret Dili Tercüman ve Eğitmeni Zübeyde Esin, Engelli insanlara yardımcı olmak amacıyla düzenlenen kursa her geçen gün ilginin daha da arttığını belirtti.

Esin yaptığı açıklamada; “Her zaman karşıma çıkan insanlara, kursiyerlerime, öğrencilerime bunu aksettirmeye, hissettirmeye çalışıyorum. İşaret Dili Kursunu neden tercih ettiklerini her kursiyerime soruyorum. Kimi zaman düşündürücü kimi zaman da eğlendirici cevaplar geliyor ama gerçekten insanların bilinçli olarak İşaret Diline yönlenmesi benim çok hoşuma gidiyor. Çünkü İşaret Dili Kursunun amacı İşitme Engelli insanlara yardımcı olabilmek. Onlarla herhangi bir alanda karşılaşabiliriz. Onların o kadar sessiz, dünyaları o kadar farklı ki; sessizliğine ses olabilmek amacımız. Bu bilinçle insanların gelmesi bizleri daha da mutlu ediyor” dedi.

Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı Müdürü Hümeyra Bişgin ise İşaret Dili kursuna ilginin her geçen gün daha da arttığını belirterek; “İbn-i Kemal Mahalle Konağında kurslarımız yaz döneminden beri devam ediyor. Talep de çok fazla. Toplumumuz ve insanlığımız adına bu çok güzel. Çünkü insanlığımız adına bir artı koyabilmek için bir işitme engelli ile karşılaştığımızda derdine derman olabilmek, iletişime geçebilmesini sağlayabilmek çok güzel ve çok önemli. Buradan tüm kursiyerlerimize bu bilinçlerinden dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.