ŞEHİR MÜZESİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

17.05.2018 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından yapımına devam edilen Şehir Müzesi’nin açılışı 2 ay içerinde gerçekleşecek.

“Kimlikli Şehir, Kadim Şehir Tokat” için birçok tarihi projeye imza atan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun bir projesi daha hayata geçiyor.

Tarihi Sulusokak Meydanında, mevcut müzenin karşısında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan alana inşa edilen Şehir Müzesi, Tokat’ın turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacak.

 Şehir Müzesi’nin yapım aşaması ve niteliği hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Meclis Üyesi ve Tarihçi Hasan Erdem, Şehir Müzesi’nin bir şehir arşivi niteliği taşıyacağını, bu nedenle çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek; “Şehir Müzemiz, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın mali destekleri, Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’nun talimatları ile Tokat Belediyesi tarafından yapılıyor. Müzemiz üç kattan oluşuyor. Zemin katta geleneksel dokuya ait bir bedesten şekli temin edildi. Burası 10 tane dükkândan oluşuyor. Ayrıca müzemizde Tokat kültürünün vazgeçilmezi olan Tokat bakırcılığına ve Tokat yazmacılığına da daha geniş bir alan ayrıldı. Bir de bizim şehrimizin diğer vazgeçilmezi olan yöresel mutfak kültürümüz var. Mutfağımızın da pişirme ve saklama tekniği olarak dünyada başka bir örneği yok. Bir fırın kompleksi yapısıyla taş fırın ve Tokat kebabı ocağını da burada orijinal şekilleriyle sergileyeceğiz. Kuyumculuk, ahşap oyma, dericilik gibi şehrimize özgü 10 ayrı meslek dalını da bu katta işleyeceğiz. Burada bir de çocuk eğitim alanımız var. Bu alanda, ilkokul ve anaokulu çağındaki çocuklar, usta öğreticiler nezaretinde Tokat yazmacılığı başta olmak üzere şehre özgü meslekler konusunda eğitimler alacaklar. Çocuklar geleneksel el sanatlarını da burada deneyimleyecekler. Üst katımızda da büyük bir ihtiyaç olan sergi ve sanat galerimiz yer alacak. Diğer yandan Tokat’a özgü eşyaların sergilendiği alan da bu katta yer alacak. Şehir hafızası ve şehir arşivi olması bakımından müzemiz çok önemli bir yere sahip olacak. Bu anlamda müzemizin bir kısmını da kent arşivi ve kent kitaplığı şeklinde düzenleyeceğiz. Müzemiz, inşallah yaklaşık 2 ay içerisinde hizmete girecek. Burada Sulusokağı ziyarete gelenler için hazırladığımız Şehir Müzesini faaliyete açacağız” dedi.