1800 ÖĞRENCİ TOKAT BELEDİYESİ KİTAP SOFRASINDA BULUŞTU

16.05.2018 Haberler

Öğrenciler bedenleriyle "Oku" yazılı yazısı oluşturarak, aynı sofrada yemek yedi.

"Bir Bilenle Bilge Nesil" projesi kapsamında Tokat'ın 12 ilçesinden gelen 1800 öğrenci GOP Stadyumunda aynı sofrada buluştu. Öğrenciler bedenleriyle "Oku" yazılı yazısı oluşturarak, aynı sofrada yemek yedi.

Eğitim Bir-Sen Tokat 1 No.lu Şube öncülüğünce Tokat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen "Bir Bilenle Bilge Nesil" projesinin finali yapıldı. 2017 Kasım ayında başlayan proje kapsamında Tokat'ın 12 ilçesinde gönüllü öğretmenler öncülüğünde seçilen gönüllü öğrenciler belirlenen dört kitabı okudu ve kitapla ilgili kompozisyon yazdı. Değerlendiren kompozisyonlardan birinci olanlara ödülleri Hüseyin Akbaş Spor Salonunda verildi. Final programı için Tokat'ın ilçelerinden gelen öğrenciler ilk olarak şehrin tarihi mekânlarını gezdi. Daha sonra GOP Stadyumunda buluşan 1800 öğrenci aynı sofrada yemek yedi. Öğrenciler aynı zamanda bedenleriyle "Oku" yazısı oluşturdu. Tokat Milletvekili Celil Göçer, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cemil Çağlar da bağdaş kurarak öğrencilerle birlikte aynı sofrada yemek yedi.

Yemeğin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, "Gençlerimizle geleceğimiz dediğimiz evlatlarımızla birlikteydik. Çok güzel bir kardeşlik sofrasında bir araya geldik. Yaklaşık 4-5 ay önce önemli bir proje başlatıldı. Bu projenin üç ortağı, Eğitim Bir Sen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Belediyesi. Yaptığımız bu çalışmayla 'Bir Bilen Bilge Nesil' adı altında çocuklarımızın milli ve manevi değerlerle dolu ve donanımlı bireyler olma anlamında hem kitap okuma alışkanlığını geliştirmek hem de geleceğe dair ülkesine sahip çıkacak nesiller yetiştirmek adına başlatılan bir çalışmaydı. Bugün de Başçiftlik'ten Zile'ye, Reşadiye'den Yeşilyurt'a, Sulusaray'dan Turhal'a kadar bütün ilçelerimizden gelen 1800 öğrenci ile aynı sofrada buluştuk. Bu öğrenciler okumuş oldukları kitapları özümsediler. Okudukları kitaplarla da düşünce dağarcıklarını geliştirdiler. Bu projenin her yıl devam etmesi sağlayacağız. Böylece evlatlarımızı, gençlerimizi her anlamda donanımlı bireyler olarak yetiştirmek, ülkesine, vatanına sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmenin gayreti içerisinde olacağız. Çünkü her şeyin başı insandır. İnsan varsa ülke vardır, insan varsa vatan vardır, insanın kalitesi yükseldikçe o ülkenin de kalitesi yükselir. Bizim çalışmamız buna yönelik bir çalışmaydı.

1800 öğrenci aynı sofrada kardeşçe bir araya geldi. Bu da bence çok özel bir durum oldu." diye konuştu.

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan da, "Ülkemizdeki en görkemli etkinliği şehrimizde gerçekleştirdik. 1800 öğrenci aynı sofrada buluştuk. Okuma gruplarımızın tamamı görevlerini bitirdikten sonra bugün final programını yapıyoruz. Öğrencilerin ödülleri dağıtılacak. Seneye bu programımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu yaparken bizi destekleyen başta Tokat Belediyesi olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum." dedi.

Proje ile ilgili bilgi veren Ceylan, şunları kaydetti:

"Kasım ayı başı itibariyle dört kitap belirlendi. İlimizdeki tüm ortaöğretim kurumlarında gönüllü öğretmenlerin öncülüğünde gönüllü öğrenciler tespit edildi. Okumak üzere 4 kitap sendikamız tarafından kendilerine hediye edilmiştir. Her ay bu kitaplar okundu, kritikleri uygun ortamlarda yapıldı. Daha sonra kompozisyonlar yazıldı ve kompozisyonlar derecelendirmeye tabi tutuldu ve sonuçta da derecelendirmeler yapıldı. Her ilçeden dört birinci merkezimizden 12 kitap birincimiz belirlendi. Bu sürecin tamamı eğitim-öğretim faaliyetlerinin dışında icra edilmiştir."