“OKUMA HALKASI” PROJESİ ULUSAL ÇALIŞTAYDA DEĞERLENDİRİLDİ

18.04.2018 Haberler

Tokat Belediyesi Mahalle Konağında düzenlenen “Okuma Halkası” projesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Öncü Eğitimciler Derneği ve Basın Yayın Birliği Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hafta sonu düzenlenen Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Çalıştayı’nda Tokat Belediyesi temsil edildi.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Nabi Avcı’nın üstlendiği, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Ayşen Gürcan, Prof. Dr. Mustafa İsen, Süleyman Seyfi Öğün ve Gazeteci-Yazar Beşir Ayvazoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı çalıştayda dört farklı masada projeler müzakere edildi. Müzakere masalarının birinde ise Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı sorumlusu ve Belediye adına proje mentörü Sosyolog Hümeyra Bişgin, Tokatlı kadınların okuma kültürünün geliştirilmesine yönelik, Tokat Belediyesi Mahalle Konağında düzenlenen “Okuma Halkası” projesinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda gerçekleştirilen projeye ilişkin ayrıntılardan bahseden Hümeyra Bişgin, kitap okuyan hanımların sayısında artış sağlandığını ve 18-65 yaş arası kadınların kitap okuma halkası ile diğer illere örnek teşkil ettiğini belirtti.

Bişgin, projeye ilişkin yaptığı açıklamada; “Eğitim düzeyi(ilkokul ve ortaokul, hatta okuryazar belgesi olan), 18 ile 65 yaş aralığındaki hanımlarla kitap okurken 15 kişi, dergide geçen yazıları okurken sayımız 30 kişiyi buldu. Kitapları, dergileri hanımlara hediye ediyorum.  Tokat Belediyesi İbn-i Kemal Mahalle Konağı;  Fatma Barbarosoğlu’nun ifadesiyle “Doğal Karşılaşma mekânıdır.” Bu mekânda, iletişim kurmak doğrudan ve doğaldır. Bu sayede de, doğal karşılaşma alanında, kahvaltıda bir yazıyı okurken( “Nuray yıldız: Şefkate ve ilgiye ihtiyacı olanlar, sadece kendi çocuklarımız değil”.) yazısını tahlil ederken, Onların öykülerini de okuyabiliyoruz. Hanımlar bu yazıyı okuduktan sonra, yetiştirme yurdunda kalan çocuklarımıza ikramlar yapalım dediler. Okuduklarımızı hayata geçirebilmek en önemli gayemiz oldu.  Derdimiz; Kadınların güzel nesil yetiştirmesine vesile olabilmek. El sanatları eğitimi aldıkları kata kütüphane yapıldı.( Kütüphaneye Fatma Barbarosoğlu, Sibel Eraslan, Ümit Meriç, Ayfer Tunç, Kemal Sayar, Aliya İzzetbegoviç, Mustafa Kutlu, Nurettin Topçu) gibi yazarlarımızın kitapları alındı ve okunması sağlandı” dedi.

Projenin tanıtımını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten Hümeyra Bişgin; “Okuma Kültürü” Çalıştayına İbn-i Kemal Mahalle Konağı’nda Okuma Halkası adlı projemizle katılıp, çalıştayda projelerimizin üzerinde konuştuk. Çalışmamız diğer illere de örnek teşkil etti. Tokat Belediyesi’ni temsil ettiğim içinde ayrıca mutluluk duydum.

Bu güzel imkânları bizlere sağlayan ve Mahalle Konaklarının açılmasına vesile olan Sayın Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu’na teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.