BAŞKAN EROĞLU, TOKAT’TAKİ TÜM STK YÖNETİCİLERİYLE BULUŞTU

12.04.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Sivil Toplum Kuruluşları yöneticilerine ‘Gelişimin 4. Yılı' başlıklı basın toplantısı gerçekleştirdi.

Başkan Eroğlu, toplantıda Vizyon Belediyecilik, Temel Belediyecilik ve Sosyal Belediyecilik alanında Tokat'a kimlik kazandırmak adına yapılan çalışmaları Sivil Toplum Kuruluşları yöneticilerine sunum yaparak anlattı.

237 Dernek ve 27 Oda temsilcilerinin katılımlarıyla düzenlenen programda Başkan Eroğlu yaklaşık 2 saat süren sunumunda Tokat’a hayat katacak çalışmalara vurgu yaptı. ‘Gelişimin 4. Yılı’ başlıklı STK bilgilendirme toplantısı ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vizyon Belediyecilik, Temel Belediyecilik ve Sosyal Belediyecilik alanında Tokat’a kimlik kazandırmak adına yapılan çalışmaları anlattı.

Başkan Eroğlu, "Bu şehri hep birlikte inşa ediyoruz. Bizler sizden aldığımız yetki ile size verdiğimiz sözlerin karşılığında 4 yılda neler yaptık bu konuda sizleri bilgilendirmek istedik. Şehrimizi geleceğe taşımak anlamında Meydan, Kanal Tokat, Yeni Sanayi Sitesi, Et Parçalama Tesisi, Uluslararası Hal Projelerimiz gibi birçok vizyon projenin bitirilmesi ve bazılarının da başlaması ekonomik hayatımıza değer katacak. Bu şehirde yaşayan küçüğünden büyüğüne herkesin fikrini önemsedik. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın şehrimize dair fikirlerini yaptığımız toplantılarda hep not aldık. Bugün sunum sonrası onların değerli fikirlerini bir kez daha dinleme imkânı bulduk" dedi.

Seçim vaatleri arasında yer alan 61 projenin % 76’sının tamamlandığının bilgisini veren Eroğlu sonrasında Meydan Projesi, Kanal Tokat projesi, TOPEKTAŞ, Yeni Sanayi Alanı, Turhal Uluslararası Hal Projesi, Rüzgâr Enerjisi Santrali, DSİ yeri şehir parkı projesi, Çöp Alanı Rehabilitasyon projesi, Kapalı Pazar yeri projesi, DERTAŞ İçme suyu projesi, Yeni Şehir terminali projesi, dere ıslahları ve peyzaj düzenlemeleri, dar gelirlilere 436 adet konut projesini detaylı olarak anlattı. 

Tokat'ın trafik sorununa da değinen Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; şehrin etrafının dağlarla çevrili coğrafi konumu ve tarihi mekanlarla dolu tescilli binaların varlığı şehrimizde alternatif bulvar ve yol açılmasının önündeki en büyük engeli oluşturmakta. Kısa vadede şehrimizdeki 21 tane kavşağı kameralarla birbiri ile koordinasyonu sağlayacak akıllı kavşak uygulaması ile %10-15 oranında trafikte bir rahatlama öngörüyoruz. Bununla ilgili ihale sürecimiz devam ediyor. Uzun vadede otopark sayısının artırılıp parklanmanın azaltılması, tek ve çift yön uygulamaları ile çalışmalar şehrimizdeki resmi binaların konumlarının gözden geçirilmesiyle trafik sorununun çözüleceği kanaatindeyim” dedi. Eroğlu, trafik sorununun çözümü konusunda Tokat’taki tüm Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerine açık olduklarını da iletti.

Başkan Eroğlu sunumun ardından soruları yanıtladı. Tokat-Turhal arasında tren yolu yapılması ile ilgili sorulara cevap veren Başkan Eroğlu, "Tokat-Turhal arasında demiryolu yapılması ile ilgili proje çalışması başladı. Cumhurbaşkanımız Tokat'a geldiğinde ifade etmişti. Hem yük hem yolcu taşıyacak tren hattı olacak. Tokat-Turhal arasında çalışacak. Hat nereden geçecek ne kadar bir yer kapsayacak, ne kadar maliyet getireceği anlamında proje çalışması idi. İnşallah bu proje çalışması bittikten sonra ihale kısmına bu dönüşecek ve Tokat tren hattı ile bağlanmış olacak. Yatırımcılarımız nakliyede çok ciddi rakamlar ödüyorlar, bu anlamda tren de en ucuz nakliye yapılan bir vasıta. O nedenle bu tren hattı OSB'nin içinden de geçecek, oradaki fabrikalara katkı sağlayacak. Bu anlamda başlangıç yapıldı sadece fikirsel değil artık yapılması ile ilgili de bir adım atıldı" dedi. 

Yeni Tokat Hava Limanı projesi ile ilgili gelen bir soruya da cevap veren Başkan Eroğlu, "Hava limanı projesinin Şubat ayında ihalesi yapıldı. Önce 22'ye yakın firma hava limanı projesi için müracaatta bulundu. Ardında bu firma sayısı 6'ya düştü. 6 firma içerisinden herhalde bu ay sonuna kadar ihaleyi alan firma belirlenerek yer teslimi yapılacak. İhalenin süresi 700 gün. Eylül ayında kazma vurulacak olursa 2020 yılının Haziran aylarında havalimanı açılmış olur." diye konuştu. 

Başkan Eroğlu, ayrıca Karadeniz'i Akdeniz'e açması beklenen Kuzey-Güney yol bağlantısı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunarak, "Tokat-Niksar-Akkuş-Ünye arasında karayolu planlaması var. Tokat-Niksar arasında çalışmalar devam ediyor. Asıl bundan sonra Niksar-Akkuş-Ünye yolunun yapılması gerekiyor. Bunun projesi bitmiş. Çok zor bir yol, onlarca viyadük, tünellerden geçmek suretiyle yol açılabiliyor. Şuanda 2 milyar maliyet getirecek olan bir proje. Projesi bitmiş durumda ihaleye yapılması konusunda bir durum var. Önümüzdeki yıllarda ihalesi yapılırsa yolun bitmesi ile birlikte Kuzey-Güney hattı Tokat için çok önemli" ifadelerini kullandı.