BAŞKAN EROĞLU’NDAN 4 YILIN DEĞERLENDİRMESİ

05.04.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 2014 yılı seçimlerinin üzerinden 4 yıl geçmişken, geride bıraktıkları süreçte yapılan hizmetleri, gelecek için yapılacakları paylaşmak üzere basın mensupları ile Dedeman Otel’de bir araya geldi.

Kahvaltı sonrasında “GELİŞİMİN 4. YILI” sunumuna geçildi. Belediye Başkan Yardımcıları ve birim müdürlerinin de hazır bulunduğu ortamda Belediye Başkanı Eroğlu’nun sunumunda titizlikle bir hazırlık yapıldığı vurgulandı.

            Belediye hizmetlerinin yansıtıldığı sinevizyonun izlenmesi sonrasında Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu kürsüye çıktı. “Son derece titizlikle hazırlandı. Özel ve güzel bir sunum olmasını önemsiyoruz.” Sözleriyle sunumuna başlayan Başkan Eroğlu, değişik platformlarda peyder pey sunumlarını yaptıkları faaliyetleri ilk defa basın mensupları huzurunda tamamını kapsayacak şekilde sunduklarını söyledi.

KİMLİKLİ VE ÜRETEN ŞEHİR

            Şehrin kimliğini öne çıkarmanın öneminden söz eden Başkan Eroğlu, kimlikli, karakterli şehir olarak Tokat’ı öne çıkarmayı, el sanatlarının yaşatıldığı, üreten ve yerel kalkınmayı önemseyen belediyecilik anlayışında olduklarını anlattı. Şehir ekonomisine katkı sağlamayı, hayvancılığa, tarıma, turizme katkıda neler ortaya koyabilmeyi hesap ederek belediyecilik hizmetlerini yürütmekte olduklarını vurguladı ve “kimlikli, üreten, yerel kalkınmaya önem veren şehircilik” cümlesini kurdu.

            Başkan Eroğlu, imar planlamasının ötesinde bir şehir için şehir planlaması yapılmasına da dikkat çekti ve “imar planlaması değil de şehir planlaması yapıldığında o şehir kalkınır. Bunu yaparken kurumlarla beraber planlamak gerekiyor, bir kurumun ihtiyaç duyduğu alanı bulmak gerekiyor, işte bunlara geldiğimizde tıkanıp kalıyorsunuz. İşte bunların iyi bir planlaması yapılması gerekiyor. Bu şehrin esnaf ve iş adamının daha büyük mekânlarda rahat bir yaşama kavuşması, tesis kurması mümkün olmalı. 10 yılda 250 bin kişilik nüfus ortaya koyuyorsak büyük bir perspektif ile hareket edilmesi gerekir. Bu da bizim için önemli ödevlerden birisidir diye düşünüyorum.” dedi.

ŞEHİRCİLİK BİLİNCİNDE ZAYIFIZ

            Başkan Eroğlu, şehir yaşamında çevre temizliğinden, yolda yürüme adabına, esnafın müşteriyi karşılayıp ağırlama ve uğurlamasına kadar şehircilik bilincinde biraz zayıf olunduğunu belirtti ve “şehircilik bilincinde biraz zayıfız. Farkındalık oluşturacak çalışmalar yapılması gerek. Basının rolü de önemli. Betonlaşma ile aşırı bina ile yeşil alanların tahrip edildiğini görüyoruz. Daha fazla fidan dikimimin önemli vazifelerimizden olduğunu görüyorum. Kentin estetiği olmalı” Dedi.

            Belediyede hali hazırda toplam 995 personelin çalıştığının bilgisini paylaşan Başkan Eroğlu, sonrasında bütçeden bilgiler paylaştı. 88 milyon TL olan bütçeyi 2017’de 150 milyon lira olarak bağladıklarını, 2018 yılı için 185 milyon TL planladıklarını, 4 yılda yüzde 69,2 artış olduğunu söyledi.

            Seçim vaatlerinde dillendirdikleri projelerden yüzde 76’sının tamamlandığının bilgisini veren Eroğlu sonrasında Meydan Projesi, Kanal Tokat projesi, TOPEKTAŞ, Yeni Sanayi Alanı, Turhal Uluslararası Hal Projesi, Rüzgâr Enerjisi Santrali, DSİ yeri şehir parkı projesi, Çöp Alanı Rehabilitasyon projesi, Kapalı Pazar yeri projesi, DERTAŞ İçme suyu projesi, Yeni Şehir terminali projesi, dere ıslahları ve peyzaj düzenlemeleri, dar gelirlilere 436 adet konut projesini detaylı olarak anlattı.

SORULARA YANITLAR

            Sunumun bitiminde Başkan Eroğlu basın mensuplarından gelen sorulara yanıt verdi.

"TRAFİK İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİNE AÇIĞIZ"

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Tokat'ın trafik sorununun otopark sayısının artırılıp parklanmanın azaltılmasıyla çözüleceği kanaatinde olduğunu söyledi. Eroğlu, trafik sorununun çözümü konusunda önerilere açık olduklarını da iletti.

            ‘Gelişimin 4. Yılı’ başlıklı basın toplantısı ile Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Vizyon Belediyecilik, Temel Belediyecilik ve Sosyal Belediyecilik alanında Tokat’a kimlik kazandırmak adına yapılan çalışmaları anlattı.

            Daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplayan Eroğlu, Tokat'ın trafik soruyla ilgili soruyu şöyle cevapladı:

            "Akıllı kavşak uygulaması ile her kavşağı birbirine bağlayarak akıllı kavşak haline getireceğiz ve şehirdeki otopark sayısını arttıracağız. Cumhuriyet Meydanı altı, Namık Kemal İlköğretim okulunun oyun alanının altını, stadyuma doğru bir alan oluşturup caddede her 200-300 metre arada böyle otoparklar oluşturup caddedeki parklanmayı engellediğimizde bu bir çözüm olabilir. Fakat bu 2-3 yıl içerisinde olabilecek ve ciddi maliyetler gerektiren bir çalışma. Diğer taraftan şehrin bir coğrafi durumu var. Bu Allah vergisi Benim yapabileceğim bir şey yok. Bu şehri böyle yaratmış. İki dağın arasında yaratmış. İki tane caddemiz var. Birisi GOP Bulvarı, diğeri Behzad bulvarı. Yeni yollar açalım deniyor. Açalım tamam; diyelim Behzat bulvarı üzerine bir yol açalım Oğulbey’den başlasın Örtmeliönü, Çay mahalleleri diye devam etsin. En az 7-8 bin tane bina bize engel olacak. Çünkü yollar dapdar. 5-6 metre. Biz 20 metreden açalım oraları yıkmamız lazım. Yıkmaya gücümüz yetmez. O zaman kentsel dönüşüm ile bu ancak yapılabilir. Orada ikinci bir cadde açabilmemiz için biraz beklememiz lazım. Yukarısına çıktığımızda GOP Bulvarının biraz üzerinde Üniversite hastanesinden gelelim yol güzel. Garipler camiine geldik 4-5 tane ev var. Yıktık oraları. Biraz genişlettik. Taşhan’ın arkasında daralmaya başlıyor. Az köşede tescilli bina var yıkamıyorsunuz. Biraz devam ediyorsunuz yukarı yine tarihi mekan Ali Paşa’ya çıkıyorsunuz. Melik Ahmet Gazi Okulundan kentsel risk alanından bir yol açılabilir bunun için de bekliyoruz. Yani iki tane ana caddemize alternatif bir cadde açmak için Niksar yoluna alt geçit yapalım dedik. Sığdıramadık. Bu para olmayışından, proje eksikliğinden, düşünememezlikten, vizyonsuzluktan değil de sığmıyor. Alt geçide 2 şerit vermeniz lazım. 2 gidiş, 2 geliş 4 şerit. Diğer yandan sağa sola gitmesi lazım toplam 6 şerit. Her şeridin en az 2 buçuk metre olması lazım 6 çarpı 2 buçuk 15 metre. Bizim yolumuz 12 metre. 1’er buçuk metre kaldırımlardan alıyoruz; kaldırımlar 1 metreye düşüyor. Tüm bunlar muhakkak ki çözmem gereken bir şey. Gayret ediyorum. Trafiğin olmadığı hiçbir şehir yok. Lakin anlattığım sebeplerden dolayı bu zamana kadar çok da çözüm üretemedik. Bu da hep hayıflandığımız bir mevzudur. Ama ne yapabiliriz diye önerilere açığız. Belediye, müdürlükler, bankalar başka yere taşınsın diye öneriler de var. Bu sefer şehrin merkezi kaydırılıyor. Böyle eleştiriler de var. Otopark sayısını çoğaltıp, parklanmayı engellediğimizde işi çözeceğimiz kanaatindeyim. Gerekirse çok cüzi ücretlerde önümüzdeki süreçte yeni otoparklar oluşturulabilir. 1 TL gibi ya da hiç ücret alınmayabilir. İnsanların buralara park yapmalarını sağlarsak o zaman bu işi çözebiliriz.”

TOPLU TAŞIMA SORUNU YA BİTECEK YA BİTECEK!

"GEREKİRSE SÖZLEŞMELERİNİ FESİH EDERİZ"

Şehir içi toplu taşıma konusunda yaşanan sıkıntılardan, 65 yaş üstü yolcuların ücretsiz taşınması ve bilhassa üniversite öğrencilerinin taşınmasında sık sık şikayetler aldıklarını ve hizmetin iyi verilmediğini ifade eden Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "65 yaş üstünü bahane ediyorlar. 65 yaş üstü vatandaş için devletimiz her minibüse ayda 600 TL destek veriyor. Para kazanıyorsan bunu güzel bir şekilde yapacaksın. Burada açıkça ifade ediyorum. Bu sorun ya bitecek ya bitecek! Çözülmüyorsa kendileri bilir. Gerekirse sözleşmelerini fesih ederiz." dedi.

            ‘Gelişimin 4. Yılı’ başlıklı basın toplantısında vatandaşın sürekli şikayet konusu olan toplu taşıma araçlarında yaşanan sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Eroğlu, sık sık şikayetler geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

            “Toplu taşımada ne yazık ki iyi hizmet verilmiyor. Özellikle üniversite taşıyıcılarımız. Üniversite öğrencilerimiz çok yoğun bir şekilde eleştiriyor. Kendileriyle kaç kere görüştük. En son hem üniversite hem de bizim kendi şehir içi taşımacılarımızla 1 ay önce konuştuk. Her aracın içine bir kamera yerleştiriyoruz. Ve bir çip takıyoruz. Ve bu kameraları kendi belediyemizce dakika dakika takip ediyoruz herhangi bir olumsuzluk var mı diye. Çip takarak duraklarda durup durmadıklarına bakıyoruz. Bununla beraber Zabıtamız her gün 2 tane şehir içi bir tane üniversite araçlarında 4 kez rastgele minibüsleri durdurarak şoförü araçtan indirerek yolculara 6-7 sorudan oluşan sorular sorarak herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşamadıklarını soruyoruz. Bütün bunları yaparken bir taraftan şunu söyledim 'eğer bir düzelme olmazsa, bu sıkıntı devam ederse sözleşmesini fesih ederiz' diye bizzat kendilerine de ifade ettim. Çünkü artık yeter. Bunlarla biz uğraşamayız. Müşteri velinimettir. İnsanların parasını alıp hizmet verip kazanç sağlıyorlar. 65 yaş üstünü bahane ediyorlar. 65 yaş üstü vatandaş için devletimiz her minibüse ayda 600 TL destek veriyor. Buradaki arkadaşlara da söylüyorum. Bu işi çözeceksiniz. Çözülmüyorsa kendileri bilir. Gerekirse sözleşmelerini fesih ederiz. Şuan Tokat’ta Allah razı olsun insanlarımız bizi 2 konuda eleştiriyor birincisi trafik konusunda ikincisi de bu toplu taşıma konusunda. Birinci konu bizim uhdemizde ama toplu taşıma konusu bizim nezaretimizde bir firma yapıyor. Kimsenin buna hakkı yok. Para kazanıyorsan bunu güzel bir şekilde yapacaksın. Burada açıkça ifade ediyorum. Bu sorun ya bitecek ya bitecek!”

BAŞKAN EROĞLU, OTÜBÜS FİRMALARINA ÇAĞRIDA BULUNDU

“SERVİSLER TEKRAR KONULSUN”

“Eroğlu: “Bu olmaz, bu yaptığınız doğru değil, yıllardan beri süre gelen bir çalışma bu. Bu yanlış karardan dönmelerini ben de rica ediyorum, talep ediyorum onlardan.”

Tokat’ımızda şehirlerarası otobüs terminalinde yolcuların kullanabildiği şehiriçi servisler, alınan bir kararla kaldırılmıştı. Vatandaşların bilhassa sosyal mecrada tepkilerini gündeme getirdikleri konu üzerine Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu da konuya dair görüşünü dile getirdi. Başkan Eroğlu 4 yılda yapımı tamamlanan, proje aşamasında olan ve yapımı devam eden projelerin tanıtıldığı sunumun ardından basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

ŞEHİR İÇİ SERVİSLER KONUŞULDU

Şehirlerarası terminaldeki otobüs firmalarının şehir içi servisleri kaldırmaları konusunda basın mensuplarının sorusuna yanıt veren Başkan Eroğlu, net konuştu ve “Buradan otobüs firmalarına rica ediyorum, bunu gözden geçirin ve tekrardan bu servis araçlarını eski haline getirin. halkımız bu konuda son derece muzdarip ve bu manada bizlere çok yoğun kamuoyu baskısı var. Tez zamanda bu yanlış karadan dönmelerini ben de rica ediyorum, talep ediyorum onlardan.” Dedi.

Başkan Eroğlu’nun konuya dair açıklaması şöyle oldu:

“Servis araçları ile ilgili, beni ziyaret ettiler iki üç hafta önce, dediler, ‘böyle bir fikrimiz var.’ Ben, ‘asla bunu kabul edemem. Bunu yapmayacaksınız’ dedim. Tamam dediler, sonra ne düşündüler bilmiyorum. Sonrasında ben Ahmet Beyi aradım, “Bu olmaz, bu yaptığınız doğru değil, yıllardan beri süre gelen bir çalışma bu. Sonra nedir ki, insanlara bu hizmeti vermenin size kaybı nedir? ‘Ben çözeceğim’ diye söz verdi. Üç gün önce yine aradım. Danışma Kurulu toplantımızda da gündem oldu, sanki belediye kaldırttı gibi algı oluşturuyorlar diye de. Yine aradım, yine çözeceğim, dedi. Biz buna karşıyız, kabul etmiyoruz, eğer devam ederse biz de kendimize göre bazı yaptırımlar yaparız o zaman. Bundan da herkes zarar görür. Çok çabuk şekilde bunun yeniden eski haline gelmesi lazım. Buradan otobüs firmalarına rica ediyorum, bunu gözden geçirin ve tekrardan bu servis araçlarını eski haline getirin. Halkımız bu konuda son derece muzdarip ve bu manada bizlere çok yoğun kamuoyu baskısı var. Tez zamanda bu yanlış karardan dönmelerini ben de rica ediyorum, talep ediyorum onlardan. Maliyet hiç önemli değil, para kazanıyorlar. Yıllardır bu şehri İstanbul’a, Ankara’ya her yere taşıyorlar. Dolu dolu taşıyorlar, para kazanıyorlar, bu hizmet de devam etmeli.” şeklinde cevap verdi.

SERVİSLER OLMALI

Başkan Eroğlu, açıklamaları esnasında “Sivas’ta da yok, servisler kaldırıldı” diye bir söylemde bulunulunca “Birkaç ilde var. Her ilin kendine özgü şartları vardır. Biz bunu kabul etmiyoruz” diyerek tavrını net bir şekilde gösterdi.

“İKRAMİYE BORCU OLMAYAN BİR BELEDİYEYİZ”

“AYAĞINIZI YORGANA GÖRE UZATMAK ZORUNDASINIZ”

BAŞKAN EROĞLU TOKAT BELEDİYESİNİN GELİR-GİDER VE BORÇ DURUMUNU AÇIKLADI

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, belediyenin 4 yıllık zaman dilimini değerlendirdiği toplantısında bütçe üzerine de bilgiler aktardı. 2014 yılında 88 milyon lira ile devraldıkları Tokat Belediyesinin bütçesini 2015 yılında 102 Milyon, 2016 yılında 116 Milyon ve 2017 yılında 150 milyon olarak tamamladıklarını belirten Başkan Eroğlu, 2018 yılı bütçesini ise 185 Milyon TL olarak planladıklarını, gelirin yüzde 69,2 arttığını beyan etti.

TOKAT BELEDİYESİNDE GELİR GİDER DURUMU

            İkramiye borcu olmayan, aynı zamanda maaşları da zamanında ödeyen bir belediye olduklarını belirten Başkan Eroğlu, “Borç anlamında çok iyi bir belediyeyiz. İllaki borcumuz var. 150 milyon gelirimiz var ki, giderimiz de 154 milyon. 4 milyon bir fazla giderimiz var. 170-180 milyon değil çünkü ayağınızı yorganıza göre uzatmak zorundasınız ve eğer uzatmazsanız bunun sonuçlarına katlanırsınız. Bir kere kredi çektik o da 11 milyon bir kredi çektim Kanal Tokat için. 4 yılda bir tane daha başka kredi çekmedim. Yani az kredi çeken, parayı iyi kullanan, gelirleri artırmaya çalışan bir anlayışla yola çıktık. Borçlarımız var, herkesin borcu vardır, bizim müteahhitlerimize sorun Tokat Belediyesi ile herkes çalışmak ister çünkü parasını alır, çok gecikmeden bir şekilde alır. Bunun yanında devlete olan borçlar bizim de var. 20-30 milyon kadardır bu da zaten taksitlendirilmiştir. Vergi borcu, sigorta prim borcu, bunlarda zaten belli periyotta ödeniyordur. Onun için yani gelirimizi giderimizi karşılayan, Allah’a şükür maaşları ödeyen, işçisinin parasını anında ödeyen, bir tane dahi ikramiye borcu olmayan bir belediyeyiz. Şu anda bir tane bile ikramiye borcumuz yok. İşçilerin her üç ayda aldığı ikramiyeler vardır. Ben mali işler müdürümüze söyledim, ‘hak ettiği anda işçinin ikramiyesini yatır’ diye. Onu da yatırırız. Parasal anlamda Allah bereketini veriyor ve böylece de götürüyoruz” şeklinde konuştu.