HIDIRLIK SOSYAL TESİSİ HIZLA YÜKSELİYOR

29.03.2018 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Yeşilırmak üzerinde yapılan Kanal Tokat projesinde 2'nci etap çalışmalarını yerinde inceledi. 

Kanal İstanbul'a kardeş proje olarak gösterilen 'Kanal Tokat' projesi kapsamında Yeşilırmak'ta Rubber Dam (şişme boru) sistemi ile su tutulmasının ardından geçtiğimiz aylarda Osmanlı Kancabaşı kayıkları Yeşilırmak'a indirilmişti. 1250 yılında yapılan Hıdırlık köprüsünün altından Osmanlı kayıkları geçerek Yeşilırmak'ta yüzmeye başlarken, Tokat Belediyesi tarafından projenin ikinci etap çalışmaları kapsamında Hıdırlık Sosyal Tesisi inşaatı başlatıldı. Çalışmaları yerinde inceleyen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu,"1700'lü yıllarda ki Tokat Müftüsü'nün bağ evinden esinlenilerek yapımına başladığımız sosyal tesis binamızı tamamen ahşaptan ve geleneksel malzeme ile yapıyoruz. Tarihi dokunun, günümüz modernliğinin harmanlanması ile buluştuğu Hıdırlık Sosyal Tesisimiz tamamlandığında halkımızın hizmetine sunacağız." şeklinde konuştu. 
Geçtiğimiz yıl Mart ayında temeli atılan 18 Milyon TL’lik Kanal Tokat projesi kapsamında Yeşilırmak yatağının 1,5 kilometrelik bölümünde Rubber-Dum sistemi su seviyesi 2 buçuk metreye yükseltildi Yaklaşık olarak 7 milyon liralık çevre düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarının tamamlanması ile birlikte Tokat turizmine katkı sağlaması beklenilen Kanal Tokat açılış töreni ile hizmete sunulacak.