TOPEKTAŞ ET KOMBİNASI VE PARÇALAMA TESİSİ AÇILDI

19.03.2018 Haberler

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba bir takım ziyaretlerde ve incelemelerde bulunmak üzere Tokat’a geldi.

Bakan Fakıbaba Tokat Belediyesinin vizyon projelerinden olan bölgenin en büyük et entegre tesisi ve bölge hayvan borsası TOPEK A.Ş’nin açılışına katıldı.

“BİZ İSTERSEK YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK”

Açılışta konuşan Bakan Fakıbaba, kendi gıdasını üretemeyen ülkelerin bağımsız olamayacaklarını söyledi.

Bakan Fakıbaba sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir ülkenin tırlar dolusu parası olsa da o ülke kendi ürününü üretemediği zaman halkın ilk gittiği yerler marketler oluyor. Demek ki para yenilmiyor. Önemli olan üretebilmek. Allah tüm üreticilerimizden razı olsun. Biz, sizlerin sayesinde varız. Siz ürettiğiniz sürece biz varız. Bu nedenle siz çiftçilerimiz çok değerlisiniz. Biz tüm gücümüzle sizin yanınızdayız. Bakın ne güzel bir tesis yapılmış. Üç tane belediye, bir kooperatif, İl Özel İdaresi bir araya gelmiş. Ortaya harika bir sonuç çıkmış. Birlikte üretebilmek ne güzel. Ben bu sayede Tokat’ın önünün açılacağına yürekten inanıyorum. Benim hayalim, köydeki yaşayan kardeşlerimizi şehirde yaşayan kardeşlerimizle aynı pozisyona getirmektir. Biz, istersek yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bizim çiftçimiz kazanacak. Tokat’ımız kazanacak, ülkemiz kazanacak. Emin olun önümüz açık çiftçi kardeşlerim. Sizler çalışacaksınız, üreteceksiniz. Biz size destek olacağız. bölgenin en büyük et entegre tesisi ve bölge hayvan borsası olan TOPEK A.Ş Tokat’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun inşallah” dedi.

Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi açılış töreninde konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, bölgenin incisi olacak olan bu tesisin hayırlı olmasını diledi. Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “Tokat hayvancılığına çok önemli bir ivme kazandıracak Vizyon Projemizi hayata geçirdik. Tokat, Turhal, Pazar Belediyeleri ile İl Özel İdaresi ve Pancar Ekiciler Kooperatifi işbirliği ile kurmuş olduğumuz Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisimizin açılışını Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımlarıyla gerçekleştirdik.
Turhal Arzupınar Köyü içerisinde yer alan tesisimiz günlük 250 Büyükbaş, 1000 Küçükbaş kesim kapasitesine sahip. 24,3 Milyon TL’ye mal olan Projemizi %50 hibe desteği ile gerçekleştirerek Tokat Hayvancılığına önemli bir katkı sağlamayı amaç edindik.
Tokat halkı hijyenik kurallarda helal kesilmiş kırmızı eti gönül rahatlığı ile tüketebilecekler.
7 Bin metrekare üzerine kurulan ve 80 Kişiye istihdam sağlayacak bölgenin en büyük Et Kombinası ve Parçalama Tesisinin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim.
Projemizin ikinci etabında ise Canlı Hayvan Borsası, Et İşleme Tesisi ve organize Besi Bölgesi’ni hayata geçireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Topektaş Et Kombinası ve Parçalama Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Açılışın ardından Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba'yla birlikte Tokat İli Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısına katıldı.

Başkan Eroğlu; “Toplantıda, ilimiz Tarım ve Hayvancılığı'nı geliştirmek için neler yapabileceğimizi görüştük. Tokat'ın Tarım ve Hayvancılık konusunda Türkiye sıralamasını daha üst seviyelere çıkartmak, çiftçimizin geleceği için tüm kurumlarımızla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ile gerçekleştirdiğimiz toplantının şehrimize hayırlar getirmesini dilerim” dedi.