81 İLDEN TOPRAK TOKAT'TA HARMANLANDI

19.03.2018 Haberler

Tokat Belediyesi'nin hayata geçirdiği ‘900 Adımda 900 Genç’ projesi kapsamında 81 ilden Tokat’a gelen 162 Genç il protokolü ile bir araya geldi.

İşeri Tesislerinde düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kur’an Tilavetinin ardından Tokat’ın tanıtıldığı sinevizyon gösterimi sunuldu. Programda çeşitli illerden gelen misafirlerin Tokat’a ve programa dair izlenimini paylaştılar. Programa Tokat Valisi Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, 81 ilden gelen 162 genç ve davetliler katıldı.

Düzenlenen programda konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “81 ilden Tokat’a gelen kardeşlerim hoş geldiniz. 900 adımda 900 genç sloganı ile çıktığımız birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirme anlamında hem de Anadolu’nun mayası dediğimiz Tokat’ımızdan tüm Türkiye’ye dünyaya gençler olarak bir meşale yakalım buradan bir mesaj verelim diye bu programı yaptık. Bu programın mimarı kardeşlerimiz bana bir ay öncesinde böylesine güzel bir projeden bahsettiler. Bizlerde misafirperverliğimizi gösterelim kardeşlerimizi misafir edelim dedik. 900 adımda 900 genç diyoruz. Tokat’ta 900 yıllık eserleri 900 adımda göreceğiniz bir alanımız var. 1100-1200 ve 1900’lü yıllara kadar ulaşan eserlerin olduğu bu alan bir birleriyle yan yana eserleri rahat bir şekilde görebileceğiniz bir alan adeta açık hava müzesi gibi bir yerdir. Tokat’ı tanıtırken bu sloganla yola çıkıyoruz. Sloganlarımızdan bir tanesi de bu slogandır. Bu alanları hep birlikte gezeceğiz. Burada şehrimizin tarihi doğal güzelliklerini bir taraftan paylaşırken diğer taraftan da misafirperverliğimizi ve şehrimize dair önemli hususları da sizlere üç gün boyunca aksettirmenin gayreti içerisinde olacağız. Sizler buradan ayrıldığınızda güzel duygularla güzel heyecanlı dostluklarla ayrılırsınız. Gittiğiniz yerlerde Tokat’ın bir tanıtım elçisi olarak bu gördüğünüz güzellikleri tarihini doğasını anlatırsanız bizde bundan memnuniyet duyarız. Gençlerimizin özgüveni, azmi bu ülkenin en büyük teminatıdır.15 Temmuz`da gençlerimiz sayesinde bu ülke hamdolsun darbelere, dış mihraklara karşı dimdik ayakta kaldı. Gençlik, yüreğin dolup taşmasıdır; gençlik aşktır; gençlik heyecandır. Ama aynı zamanda akıldır, irfandır, muhakemedir. Geleceğe bakmaktır, geçmişi sorgulamaktır” dedi.

81 ilden toprak Tokat'ta harmanlandı

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen 900 Adımda 900 Genç Projesi kapsamında tarihi şehir Tokat'ta bir araya gelen gençler ellerinde Türk bayrakları ile yürüyüş düzenledi. Taşhan önünde başlayan yürüyüşe Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile birlikte öğrenciler katıldı. Halit Sokağından tarihi Sulu Sokak Çarşısına yürüyüş yapan gençler ellerinde Türk bayrakları ile "Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez" sloganları attı. Deveciler Hanında mehteran ekibiyle karşılanan öğrenciler tarihi mekânda düzenlenen etkinliğe katıldı. Gençler 80 ilden ve Tokat'tan getirilen toprakları illerinin isimlerini söyleyerek tek tek kavanoza boşalttı. Programda Afrin operasyonuna katılan asker ve polise manevi destek olarak gönderilmesi amacıyla Türkiye haritası üzerinde illerinin üzerine imza atan öğrenciler ayrıca 81 adet üzerinde ay yıldızlı kırmızı balonları gökyüzüne bıraktı.

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Başkan Eroğlu, gençlerin özgüveni ve azminin ülkenin en büyük teminatı olduğunu kaydetti. Türkiye'nin her bir ilinden gelen gençlerin Tokat'ı daha yakından tanıyacağını ve gittikleri yerlerde Tokat'ın tanıtımına katkı sağlayacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, 81 il toprağının Tokat'ta harman edildiğini ifade ederek, "İnsanın ham maddesi topraktır, toprak dinimizde örfümüzde, âdetimizde ayrı bir yeri olan bir madde elementtir. Biz de bu manada tüm kardeşlerimize şehirlerinden toprak getirmelerini istedik. Burada harmanlanan topraklar şehitliğimizde yatan bizlerin iftiharı olan şehit kardeşlerimizin mezarlarına bunları koyalım, bu manada da onlara görevimizi böylece de yerine getirmiş olalım dedik. Kavanozlara illerimizden gelen topraklarımız konuldu. O toprakları şehitliğimize götürüp şehitlerimizin kabri üzerine dökecekler. Ayrıca Türkiye haritasının üzerine her şehirden gelen kardeşimiz imza attı. İmzalı Türkiye haritamızı Mehmetçiğimize moral olması, tüm illerden gençlerin onların yanında olduğunu ifade eden bu güzel haritayı da Afrin'deki Mehmetçiğimize göndererek manevi destek vereceğiz" diye konuştu.

"Ecdadımızın Tokat'ta bıraktığı tarihi mirası gelecek nesillere gençler olarak taşıyacağız"

Tokat'a gelen gençler adına konuşan Ramazan Orçan, "81 ilden kardeşlerimizle bir çatı altında birlik beraberlik adı altında tüm dünyaya bir mesaj veriyoruz. Ülkemiz zorlu günlerden geçiyor. Buradaki birlik ve beraberliği ilerideki nesillere taşımak istiyoruz. Ecdadımızın Tokat'ta bıraktığı tarihi mirası gelecek nesillere gençler olarak taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Deveciler Hanındaki programın ardından Garnizon Şehitliğini ziyaret eden gençler 81 ilden toprağın harman edildiği toprağı şehit kabirlerinin üzerine döktü.