“BAŞKAN EROĞLU ; “KADININ OLMADIĞI YERDE BAŞARI OLMAZ”

10.03.2018 Haberler

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ve eşi Hatice Eroğlu; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle, Tokatlı kadınlarla akşam yemeğinde buluştu. 

Başkan Eroğlu, Belediye Sosyal Tesislerinde Sivil Toplum Kuruluşları, Oda ve Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, kadın esnaflar, iş kadınları ve Tokat Belediyesi’nde çalışan bayan personellerle bir araya geldi. Başkan Eroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; “Eğitimden Sanata, spordan kültüre hayatın her alanında, gerek Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerimizle gerekse Mahalle Konaklarında düzenlediğimiz etkinliklerle kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak, onların her zaman yanlarındayız” dedi.

GÜLBAHAR HATUN HANIMELİ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ AÇILDI

8 Mart’ta Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinin de açılışının gerçekleştirildiğini dile getiren Başkan Eroğlu; “Bilindiği gibi 2015’in 8 Mart’ında Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizi, bir yıl sonra Karşıyaka Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizi açtık. Bu yıl da tam şehrimizin merkezinde Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimizi açtık. Merkezimiz, yaklaşık 800 metrekarelik bir alanda bulunuyor. Merkezimizin 20’den fazla da odası var. İnşallah bu odada verilecek olan kurslar ve eğitimler hanım kardeşlerimize faydalı olur. Şu ana kadar iki merkezimizde 25 bine yakın kursiyerimiz oldu. Bu merkezlerde kurs gören kardeşlerimiz kurslarını tamamladıktan sonra sertifika alıyor. Hanım kardeşlerimizin, yapmayı öğrendiği ve yaptığı ürünleri satabilmeleri için de Yer Altı Çarşısı Hanımeli Ürünleri Satış Merkezimizi de açtık. Burada Hanımellerinde yapılan ürünler satılacak. Hanım kardeşlerimiz bu sayede hem aile bütçelerine hem de şehrimizin ekonomisine katkı sağlamış olacaklar. Kültür ve Sanat Merkezlerimizin diğer bir güzel yanı da hanımların burada becerilerini geliştirirken sosyalleşmesi. Buralar çok güzel dostluklar, arkadaşlıklar ediniliyor. Bu da merkezlerimizin büyük bir artısı. Öte yandan bu merkezlerimize gelen hanımların gözleri arkalarında yanı evlerinde kalmıyor. Çünkü buralarda çocuklarını da getirebilecekleri oyun alanları, kreşler yapıyoruz. Bu kreşlerde de elbette uzman bir bakıcı oluyor. Yani gelen kursiyerler çocuklarını da alıp gözleri arkada kalmaksızın burada günlerini değerlendirebiliyorlar. Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezimiz şehrimize ve hanım kardeşlerimize hayırlı, uğurlu olsun. Merkezimizin açılmasında emeği geçen tüm belediye personelimize de teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmasında kadınların iş hayatındaki yerine de değinen Başkan Eroğlu; “Özellikle son 13 yılda kadınların güven ve bir birey olarak hak ettikleri değeri görmeleri, işe katılma oranının artması, siyasette de kadınların daha fazla yer alması için devletimiz büyük adımlar attı. 2002'de kadın siyasetçilerin oranı %5 bile değilken bugün bu rakam %15’in üzerine çıkmıştır. Bu anlamda devletimiz başta olmak üzere, Türkiye'de kadın hakları konusunda çalışan ve katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat, spor ve iş dünyasında büyük başarılara imza atmış, ülkemizde ve yurt dışında adından saygıyla söz edilen kadınlarımızla hepimiz gurur duyuyoruz. Bu gurur tablosu, kadınlarımızın zorluklarla başa çıkabilme gücünün ve fırsat verildiğinde yapabileceklerinin en güzel örneğidir. Kadına büyük önem veren dinimizin, “Cennet anaların ayakları altındadır” müjdesini veren peygamber efendimizin takipçisiyiz. Peygamber efendimizin ilk yasakladığı kız çocuklarına yapılan vahşet olmuştur. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, kadınların, eşlerin, annelerin hor görüldüğü, insan sayılmadığı bir toplumda kadınları baş tacı etmiştir. Biz biliyoruz ki kadını olmadığı yerde demokrasi ve başarı olmaz. Bunu görerek ve bilerek her alanda değerli hanımların yanlarındayız” diye konuştu.

 

www.tokatwebtv.com