"MUHTARLAR ANLATIYOR" PROGRAMININ BU HAFTAKİ KONUĞU MUHTAR RASİM YILMAZ OLDU

07.02.2018 Haberler

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının bu haftaki konuğu Soğukpınar Mahallesi Muhtarı Rasim Yılmaz oldu.

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının sunucu Sevil Dülger'in sorularını yanıtlayan Yılmaz, mahallesine dair talepleri de ileterek, çözüm önerilerinde bulundu.

Soğukpınar Mahallesinin tarihi bir kimliği olduğunu belirten Muhtar Rasim Yılmaz, mahallenin isminin nereden geldiği ile ilgili şu bilgileri verdi: "Soğukpınar Mahallesi bugün yeri kapanmış olan Mahmutpaşa Camisi karşısında Behzat Deresi kıyısında bulunan çeşmeden almaktadır. Soğuk pınar yol seviyesinin çok altında olduğu için çukur çeşme de denmiştir buraya. Çeşmenin özelliği derinde olması ve yol seviyesinin altında olması. Mahallemizin adı buradan gelmektedir ama bugün sınırlarımız dışındadır ve çeşme şuan mevcut değildir."

Soğukpınar Mahallesinin merkez mahalleleri arasında sınırı en geniş olan mahallelerden olduğunu belirten Yılmaz, "Şeyh Şirvani Caddesiyle kesişen mahallenin Gaziosmanpaşa Bulvarını da içerisine alarak Behzat Bulvarı 21'inci sokağa kadar devam ettiğini, mahallede 5 bin 32 nüfusla birlikte 1678 konut, 2 okul, 2 cami, ayrıca Behzat Polis Karakolu, Maliye binası, Tokat Mevlevihane Müzesinin de mahalle sınırları içerisinde bulunduğunu aktardı.

Muhtar Yılmaz, sunucu Dülger'in mahalledeki tarihi yapılarla ilgili restorasyon çalışmalarıyla ilgili sorusuna, "Bey Sokak ve Bey Hamam Sokakta Kültür ve Turizm Bakanlığının yapmış olduğu projeler kapsamında çalışmalarımız oldu. Şuanda da mahallemizde birçok evimizde restorasyon çalışmalarımız devam ediyor. Yakın tarihte Bey Sokak ve Bey Hamam Sokakta bulunan evlerin dış cepheleri çatıları da dahil olmak üzere yapıldı. Biz bunun ötesine geçmek istiyoruz. Evlerin sadece dış cephe ve çatılarının yapılmasını değil, evlerin oturulabilecek vaziyete gelmesini istiyoruz. Bu konuda geniş çaplı bir proje bekliyoruz. Osmanlı mimarisi, sosyal hayatı ve kültürel mimarisini en iyi şekilde yansıtan ve hala yaşayan Bey Sokağı ve özelinde Soğukpınar Mahallesi tarihle bugünü harmanlamayı başarmış önemli bir konumda yer almaktadır. Tarihi kayıtlara göre şehrimizin kaderine etki etmiş birçok ünlü isim ve aile bu mahallemizde ikamet etmiştir. Kendine özgü bir sosyo-kültürel geleneğe sahip olan mahallemiz hala geleneklerine bağlı, huzurlu bir yaşam sürdürmektedir." şeklinde cevap erdi.

Temel Belediyecilik Hizmetleri

Mahalledeki temel belediyecilik hizmetleri ile ilgili bilgiler veren Muhtar Yılmaz, şunları kaydetti:

"Mahallemiz Tokat'ın merkezinde bulunmasına rağmen yaklaşık yirmi yıl diyebilirim, çok uzun yıllar hizmet alamamış bir mahalleydi. Ama şu dönemde öncelikle temel sorunlarımız yol, kaldırım, asfalt gibi sorunların üstesinden geldik. 25 sokağın 21 tanesinde çok ciddi çalışmalar yapıldı. Su hattı, asfalt, kaldırım, asbestli borular değiştirildi. Tüm samimiyetimle ifade ediyorum, mahallemiz son yirmi yıl içerisinde en büyük hizmeti bu dönemde almıştır. Sorunlar bitti mi, bitmedi, bitmeyecektir de zaten. İnsanın olduğu ve yaşadığı bir ortamda sorunlar asla bitmez. Çalışmalar farklı yönde devam edecektir. Bizim temennimiz, amacımız mahallemizin sorunlarını yetkili mercilere iletmek ve bunları en aza indirgemek.

Temel belediyecilik anlamında yapılması gereken tüm hizmetleri takip edeceğiz; talep etmeye ve yapılması için takipçi olmaya devam edeceğiz. Soğukpınar Mahallesinden Beyaz Masa birimine başvurular tabi ki olmuştur ve olacaktır da. İnsanın yaşadığı yerde sorunlar tabi ki bitmez. Ama verilere baktığımızda 2015 yılında Soğukpınar Mahallesinden Beyaz Masaya 314 başvuru olurken, bu rakam 2016'da 217, 2017'de 129'a düşmüştür. 2018 yılında bu rakamı inşallah en aza indirgemeyi hedefliyoruz. Şikayetler elbette bitmeyecektir ama bizim amacımız bunu en aza indirgemek."

Soğukpınar Mahallesiyle ilgili bazı talepleri olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bizim de başkanımızdan isteklerimiz olacaktır. Su patlamalarından sonra tadilat gerektiren bölgelerimiz oluyor. Bu arızaların giderilmesi konusunda Belediye Başkanımızdan bir sistem oluşturmasını istiyorum. Su patlamasından sonra tadilat edilmesi gereken bölgenin en kısa zamanda ekipler tarafından yapılması konusunda bir çalışma yapılmasını talep ediyorum. Bu bütün mahallelerimizin ortak sorunudur. Bu durum uzun bir süreç alıyor ve sıkıntı yaratıyor.

Tokat eski yerleşim yerinin çok ötesine çıkmıştır. Tokat, merkez olarak Niksar Yolu Kavşağından aşağıya kaymıştır. Tokat'ın yukarısında yani bizim bölgemizde bir alternatif olması için Bey Sokağının, Bey Hamam Sokağının göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bey Sokağı terk edilmeye bırakılmayacak kadar güzel bir sokaktır, Türkiye'nin en güzel sokaklarından bir tanesidir. İlimizin tarihi kimliğini yansıtması açısından son derece birikime ve estetiğe sahiptir. Kanal projesi, Meydan Projesi, Kent Park Projesi tamamlandıktan sonra şehrin cazibesini aşağıya götürecektir. Tokat'ın yukarısında bir cazibe merkezi oluşturmak istiyorsak Eski Yüksek Kahve,  Behzat Camisi, Saat Kulesi, Tokat Mevlevihanesi, Muslağa Köşkü, Bey Sokağı, Bey Hamam Sokağı, Devegörmez Mahallesine doğru Atatürk Evi, Gaziosmanpaşa Müzesi bir köprü oluşturularak burada güzel bir proje yapılabilir. Bu sokaklar da Tokat'a, gelecek kuşaklara çok büyük hizmet verecektir diye düşünüyorum. Başkanımızdan bunu canı gönülden istiyorum. İnşallah başkanımız buna öncülük yapar."