BEHZAT HANIMELİ’NDEN SURİYELİ KADINLARA OKUMA-YAZMA KURSU

01.02.2018 Haberler

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi'nde ilimizde misafir olarak bulunan mültecilere yönelik Türkçe Kursu devam ediyor.

İlimizde misafir olarak bulunan mültecilerin Tokat’taki yaşama entegresinin kolaylaştırılması amacıyla Tokat Belediyesi, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat İletişim Derneği tarafından hayata geçirilen “Ensar Kardeşliği Projesi” kapsamında Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde Türkçe okuma-yazma kursu açıldı.

Ayrıca Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından M.E.K.T.E.P. projesi(Mültecilerin Eğitime Kazandırılması Toplumsal Entegrasyonu Projesi) ile de Halk Eğitim Merkezi ve okullarda mültecilere yönelik kurs çalışmaları da  devam ediyor. Eğitimler yılsonuna kadar öğrencileri ve anneleri kapsayacak şekilde devam edecek. 

Tokat Belediyesi Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezinde düzenlenen Türkçe kursuna ziyarette bulunan Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve Tokat Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ahmet Turan Erdoğan proje ile ilgili bilgiler verdiler. Temel amacın tüm çocukları bulundukları yaş grubu, eğitim seviyesi itibari ile eğitime katmak olduğunu belirten Yazıcı, “İlimizde misafir olan mülteci öğrencilerimiz anneleri burada eğitim görüyorlar. Belediye Başkanlığımızın temin ettiği ortamda hem çocuklar kreş hizmetinden yararlanıyor, hem de anneleri Türkçe öğreniyorlar. Bu kapsamda proje, Milli Eğitim Müdürlüğünün diğer okul ve kurumlarında Halk Eğitim Merkezi çalışmalarında da yürüyor” dedi.

ANNELERE VERİLEN EĞİTİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ

Çocuklara verilen eğitimin yanında annelere verilen eğitiminde çok önemli olduğunu belirten Yazıcı, “Eğitim boyutu aslında onların Tokat’ta ki yaşama entegresini de çok kolaylaştırıyor. Bu çerçeveden baktığımız zaman ailenin ve çocuğun birlikte eğitim alması, çocuklarımızın okullarda daha başarılı olmalarını temin edecek. Buradaki öğrencilerimiz gerçekten iyi bir şekilde yetişirlerse yarın ülkemizin önemli değerleri haline gelecekler. Bu ülkede yetişen her birey her insan, aynı şekilde bu ülkenin yarınlarda ki umudu. Bu noktada ilimizde misafir olan öğrencilerimiz de yarın için yine bu şehrin beraber yaşayacağı bu şehre değer üreteceği insanlardan biri olacak. Yılsonuna kadar da bütün öğrencilerimizin annelerinin çocuklarımızın Türkçe eğitimlerini, aynı zamanda kendi yerel değerleri ile beraber ülkemizin genel manevi ve milli değerlerini de belli ölçü içerisinde onlara tanıtmaya çalışacağız. Burada ki yaşamlarını kolaylaştırıp uyumlarını artıracağız temel amacımız bu.” şeklinde  konuştu.

“ENSAR KARDEŞLİĞİ PROJESİ”

Tokat İletişim Derneği tarafından hayata geçirilen Ensar Kardeşliği Projesinin İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen bir proje olduğunu belirten Tokat İletişim Derneği Başkanı Hüseyin Kömür okullarda öğrenim gören çocukların evde anneleri ile Türkçe konuşamadıklarını, bu kapsamda annelerinde Türkçe konuşması için kurs açtıklarını söyledi. Kömür, ”Tokat Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu, biz mülteciler dil kursu ya da mesleki edindirme kursu açacağımızı söylediğimizde Hanımeli kültür Merkezlerini kullanabileceğimizi ifade etmişti. Özellikle Dil kursu ile alakalı Milli Eğitim Müdürlüğümüz Mektep projesi gerçekleştirmişler. Biz paralel olarak başlattık Hanımeli Kültür Merkezinde. Hanımeli Kültür merkezinde eğitmenler, kurs tüm çalışmalar Tokat Belediyemiz tarafından karşılanıyor. Bizlerde Mülteci kardeşlerimizi Tokat’ımıza geldikleri zaman yönlendirmek istiyoruz. Burada Göç İdaresi Müdürlüğü mülteci kardeşlerimizi buraya yönlendiriyor. Dil kursu alacak, meslek edinecek kişileri, İletişim Derneği olarak Tokat Belediyemiz, Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Göç İdaresi ile işbirliği yaparak buraya gelen özellikle okula giden çocuklarımız akşam eve geldiklerinde anneleri ile Türkçe konuşamıyorlar. Bizlerde annelerinin Türkçe konuşması ile alakalı Ensar Kardeşliği Projesi kapsamında Tokat Belediyesi Hanımeli Merkezimizde kurs açtık. Annelerin 3-6 yaş çocukları da Hanımeli kültür merkezinde ki kreşe gidiyorlar. Bizim bu kurslarımız Eylül’e kadar devam edecek bir yıl boyunca. Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu ve Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.