YÜKSEK KAHVENİN RESTORASYONU BU HAFTA BİTİYOR

23.01.2018 Haberler

Tokat’ta siyasilerin balkon konuşması yaptığı 112 yıllık tarihi Yüksek Kahve’nin restorasyonunda sona gelindi.

Behzat Bulvarı’nda devlet büyüklerinin konuşma yaptığı tarihi yüksek kahvenin turizme kazandırılması amacıyla geçen yıl başlatılan çalışmalarda önemli mesafe kat edildi.

Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amacıyla restore edilen Yüksek Kahve çalışmalarında sona gelindi. Yüksek Kahvenin restorasyonu bu hafta biterek İl Özel İdaresine Cuma günü teslim edileceği öğrenildi. Yüksek Kahvenin restorasyonu ile Tokat’ın tarihi ve turistik değerlerinin daha da katlanması amaçlanıyor.

Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Yüksek Kahve ile ilgili yaptığı açıklamada, kahvenin üst katının “Demokrasi Müzesi” olacağını ve üst katta da kafe tarzı bir yerin oluşturulacağını söyledi. Başkan Eroğlu; “ Behzat Bulvarı ile Behzat Caddesinin kesiştiği köşede yer alan yapı, halk arasında Yüksek Kahve ismiyle tanınıyor. 19.yy sonlarında inşa edildiği düşünülen yapı, Tokat`ın siyasi tarihinde önemli bir buluşma noktası işlevi görmüş. Başta Atatürk olmak üzere her dönemde başbakanlar, bakanlar, milletvekilleri ve siyasetle uğraşan insanlar Tokat`a geldiklerinde Yüksek Kahve`de toplantılar düzenleyip, yapının balkonundan halka hitaben konuşmalar yapmışlar. İki Caddenin kesiştiği köşede yer alan ve konumuna göre biçimlenmiş yapı, iki katlı bir köşe yapısı. İkinci katı yarım yuvarlak alınlıkla sonlanan bölüm ve iki yan kanattan oluşan bir düzenlemeye sahip. Zemin kat ve birinci katı zamanla dükkânlara dönüştürülerek değişikliğe uğratılmış. İl Özel İdaremiz de bu değişikliklere devam ediyor. Restorasyon çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor” dedi.

Behzat Bulvarı’nda Fevzi Çakmak, İsmet İnönü, Adnan Menderes gibi devlet büyüklerine konuşma mahalli olarak tarihi anlara şahitlik eden 112 yıllık tarihi kahve Tokat Valiliği tarafından Şevket Aydın’dan, turizme kazandırılması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce 460 bin TL’ye satın alınmıştı.