MUHTAR İRFAN KOÇ "MUHTARLAR ANLATIYOR" PROGRAMINA KONUK OLDU

17.01.2018 Haberler

Yeşilırmak Mahallesi Muhtarı İrfan Koç mahalledeki alkollü mekânların taşınmasıyla ilgili çalışmalar yapıldığını aktardı.

Mahalledeki okulun yetersiz olduğunu ifade eden Koç, yeni okul yapımının hızlandırılması taleplerini de iletti.

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının bu haftaki konuğu Yeşilırmak Mahallesi Muhtarı İrfan Koç oldu. Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının sunucu Sevil Dülger'in sorularını yanıtlayan Koç, mahallesiyle ilgili gelişmeleri anlattı.

1994 yılından itibaren mahallenin muhtarlığını yaptığını belirten Koç, 11 bin nüfuslu Yeşilırmak Mahallesinde 4 bin 206 adet konutla birlikte  52 sokak, 4 cadde, 6 bulvar, 4 okul,6 yurt, 3 cami, 1 sağlık ocağı bulunduğunu aktardı.

Sanayi sitesinin taşınması

Sanayi Sitesinin taşınmasının Yeşilırmak Mahallesine olası etkilerini anlatan Koç, "1994'lerde benim mahallem küçük bir mahalleydi. Şuanda Tokat'ın 42 mahallesini arasında ikinci büyük mahalle oldu. Sanayinin bitişiğinde bütün binalar yığılınca mahalle sanayi ile birlikte iç içe girdi. Ben de belediye başkanı olsam o sanayiyi oradan kaldırırım. Sanayinin oradan gitmesiyle mahalleye bir güzellik geleceğini düşünüyorum. Yeşillik olur, çocuk parkları olur. Ama sanayi ile bitişik olunca gece gündüz gürültü oluyor, oradaki aileler çoğaldı çünkü. Başkanıma teşekkür ediyorum sanayi ile ilgili çalışmaları başlattığı için." diye konuştu.

Yeşilırmak Mahallesini de kapsayan şehir parkı projesini değerlendiren Koç, "Şehir parkının mahallemize hayırlı olmasını diliyorum. Mahallemizde emekli insan çok, dışarıdan gelen insan çok. Mahallemizde böyle büyük bir park olmadığı için insanların faydalanabileceği bir yer yoktu. Bu parkın çok faydalı olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Toptancılar sitesine kentsel dönüşüm

Koç, Temel Belediyecilik hizmetleri ve mahallede yapmayı planladıkları kentsel dönüşümle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bazı insanları belediye başkanı mühendis olsun, mimar olsun diye düşünüyor ama Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu projeleriyle geldi ve benim mahallemde 1994 yılından beri yapılmayan çok az talebim kaldı. Asfaltıyla, kaldırımıyla, alt yapısıyla başlanılan işler bitirilmek üzere. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum.

Kentsel dönüşüm konusunda Toptancılar sitesiyle ilgili bir çalışmamız var. Daha önce mal sahiplerine evraklarını gönderdik. Kentsel dönüşüm kapsamında o bölgenin yapılanmasını düşünüyoruz."

Mahalledeki sosyal etkinlikler ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara ilişkin açıklamalarda bulunan Koç, "94 yılından beri muhtarlık yapıyorum. Sosyal etkinlikler en çok bu dönemde gerçekleştirildi. İftar yemekleri düzenlendi, Pir Sultan Abdal Derneğinin etkinliklerine katıldı; bizleri kaynaştırdı.

Mahallemizde 60'a yakın ihtiyaçlı aile var. Bunların bir kısmı belediyemizin sosyal yardımlarından faydalanıyor, bir kısmı valiliğin yardımlarından faydalanıyor." dedi.

Mahalledeki alkollü mekanların taşınmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyleyen Koç, şunları kaydetti:

"Yeşilırmak Mahallesinde 4 tane okul var, 5-6 tane yurdumuz var. Ama alkollü mekanlar, tekel bayiler okullara yakın yerde bulunuyor. Biz bunun için imza kampanyası yaptık. 500'e yakın imzayı belediye başkanımıza götürdük, daha sonra valiliğe teslim ettik. Bu konuda çalışmamız var. Biz kimsenin ekmeğiyle oynamak istemiyoruz. Bu dükkanların alıp şehir dışına götürmeye çalışıyoruz."

Yeşilırmak Mahallesi ile ilgili taleplerini ileten Koç, şöyle devam etti:

"Yeşilırmak Mahallesinde bir tane bilgi evinin olmasını isterim, tesisler olmasını isterim. Bizim zaten en büyük sorunumuz sahte kayıt yaptırıp da okula çocuk kaydettirmek. Okulumuz küçük geliyor, 35-40 kişi bir sınıfta öğrenci var. Okul müracaatımızı yaptık, 1500 imzamızı topladık, Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim ettik. Başkanım da bu okula biraz daha destek verirse çok memnun olurum. Yeni okulumuz olursa yanına da bir sağlık ocağı yapmayı düşünüyoruz. Mahallemize bir de spor salonları istiyoruz.

1994 yılından beri mahallemize doğru dürüst hizmet gelmedi. 2014 yılından sonra şuanda yapılacak 3 sokak asfaltı kaldı. Mahallemizde sularımıza sıkıntı çoktu mesela. Ama şimdi boruları döşendi, sıkıntı kalmadı."