GIJ GIJ TEPESİ, YEŞİLE BÜRÜNECEK

18.04.2014 Haberler

Tokat Gıj Gıj Tepesi'nin kayalık olan kısmı proje dahilinde toprak taşınarak ağaçlandırılacak.
Tokat Valiliği ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Gıj Gıj Erozyon Kontrol Uygulama Projesi" kapsamında fidan dikimi yapıldı. Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hacı İlbaş, Belediye Başkan Vekili Abdullah Karataş ve Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gültekin başta olmak üzere daire müdürleri program kapsamında fidan dikti.

Amasya Orman Bölge Müdürü Yaşar Sarı, Gıj Gıj Tepesi'nde Vali Taşkesen’in talimatları sonrasında bin fidan dikildiğini, bugün de 200 fidanın toprakla buluşturulduğunu söyledi. Sarı, yıl sonuna kadar ise Gıj Gıf Tepesi'nde 8 bin 500 fidan dikerek 200 dekar alanda çalışmalarını gerçekleştireceklerini kaydetti.  


Tokat Valisi Mustafa Taşkesen, ilk göreve başladığında Gıj Gıj Tepesi'nin kayalık kel tarafının ağaçlandırıp ağaçlandırılmayacağının sorulduğunu belirterek, “O günden beri aslında düşünce ve araştırma planında çalışmalar yaptık. Bizim katkımız kayalık olan yani toprak olmayan, toprak olmadığı içinde kazılıp, toprak taşınıp, fidan dikmek suretiyle orman oluşturulması. Bana gelen taleplerde bu yönde idi. Kayalık kısma ilk defa Türkiye’de Malatya Beydağ’ında uygulanan ikincisi de bana verilen bilgilere göre ikincisi de Tokat’ta yapılacak. Bu sene kazma ve toprak çekme ile ilgili çalışmalar yapılacak. Sonbaharda ise fidan dikimi yapılacak. Gıj Gıj Tepesi'nin güneyinde kalan kısmı fidan dikerek yeşillendireceğiz. Bunun için Özel İdare'den şimdilik 100 bin TL ayırdık. Bunun devamı gelecek Gıj Gıj'ı tamamen ağaçlandırmış olacağız” dedi.

Fidan dikiminin ardından Gıj Gıf Tepesi'nin kayalık bölümünde incelemelerde bulunan heyet,  Gıj Gıj Baba Türbesi'nde dua etti.