MUHTAR GÖKREM: KALEALTI RİSK BÖLGESİ İÇİN MAHALLELİ ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDAN ÇÖZÜM BEKLİYOR

09.01.2018 Haberler

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının bu haftaki konuğu Cami-i Kebir Mahallesi Muhtarı ve Tokat Merkez Mahalle Muhtarları Dernek Başkanı Mustafa Gökrem oldu.

Cami-i Kebir Mahalle Muhtarı Mustafa Gökrem, Tokat Belediyesi hizmetlerinin mahallesine yansımalarını anlattı.

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının sunucu Sevil Dülger'in sorularını yanıtlayan Gökrem, Cami-i Kebir mahallesinin tarihi özellikleriyle Tokat'ın güzide mahallelerinden biri olduğunu belirtti. Muhtar Gökrem, Takyeciler Camisi, Arastalı Bedesten, Aşevi olarak bilinen Uluhan ve Ulu Caminin bu mahallede olduğunu anımsattı.  Bir cadde, 16 sokaktan oluşan mahallede 274 konut bulunduğunu  ve nüfusunun 782 olduğunu belirten Gökrem, mahallede bir okul ve Takyeciler, Ulu, Alacamescit ve Rüstem Çelebi Camisi olmak üzere dört cami bulunduğunu aktardı. Gökrem, Müze Müdürlüğü ve Aşevi Müdürlüğü ile Kültür Evinin de mahallede bulunan resmi kurumlar olduğunu ifade etti.

Gökrem, sunucu Dülger'in "Tokat’ın tarihi mahallelerinden birine hitap ediyorsunuz. Belediyemiz Beyaz Masa ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze yansıyan en yoğun taleplerden birisi Kentsel Dönüşüm hakkında. Daha önceki yıllarda da mahallenizde kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar yapıldığını biliyoruz. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiler doğrultusunda Mahallenizin tarihi mekânlara yakınlığı ve imar planı doğrultusunda bu bölgede inşaatların 2 veya 3 katla sınırlı olduğunu görmekteyiz ki bu hüküm Belediye Meclisi ile de değişemiyor. Kanuni bir zorunluluk. Son günlerde Cumhurbaşkanımızın da yatay mimari ile ilgili yaptığı açıklamalar vatandaşımızın beklentisinin kanuni yönden olamayacağını ortaya koymakta. Bizler Belediye olarak, Başkanımızın yaptığı toplantılarda bu bölgedeki kentsel dönüşüm zorluklarını aşmak için neler yapılacağını anlatıyoruz. Mahalle Muhtarı olarak bu konuda sizler ne gibi bilgilendirme yapabilirsiniz?" sorusunu şöyle cevapladı:

 "Mahallemizin büyük bir bölümü riskli alanda ve diğer kalan kısmı da tamamen sit alanı olarak gözükmekte. Aslında biz bunu ne kadar değerli olduğunu pek bilemiyoruz ama ben diğer illere gittiğim zaman gördüğüm şu ki bizim bu bölgenin özellikle Cami-i Kebir Mahallesinin ilerleyen  tarihlerde bir cazibe merkezi olacağı kanaatindeyiz.  Cami-i Kebir Mahallesinin bu güzelliğini bir şekilde ortaya çıkarmamız gerektiği aşikardır. Belediyemiz İmar İşleri tarafından bölge olarak Sulusokak bölgesinde bir çalışma yapıldı. Bundan 7-8 sene önce yapılan çalışma maalesef bir sonuca varamadı.  Konut olarak burada yatay mimarinin uygulanabileceği en uygun yerlerden bir tanesi bizim bu bölgemiz. Özellikle sit alanı içerisindeki yerlere bilindiği üzere Anıtlar Yüksek Kurulu yani Sivas'taki bölge müdürlüğünden ruhsat alınması ve oranın görüşleri ile inşaat veya tadilat yapılma imkanı var ki bu da bayağı bir zorlayıcı. Bu bölgede yapılacak her inşaatı veya her işlemi muhakkak Sivas Anıtlar Yüksek Kuruluna Bölge Müdürlüğüne götürmek zorundasın.  Bizim bölgenin riskli ve sit alanı içerisinde yer alan bölgelerde 2 ve ya 3 katlı binalara  ruhsat verilmekte; fakat bazı güzel binaların korunması da gerekiyor. Çünkü biz Osmanlının son döneminden kalan birçok evi, ecdadımızdan kalan mirası diğer kuşaklara da aktarmamız gerekiyor.  Şuan içinde sunum yaptığımız konak 18. yüzyılın sonlarında yapılmış bir konak ki tarihi özelliği çok yüksek. Böyle konaklarımız ve böyle güzel evlerimiz bulunmakta bunları da geleceğe taşımamız gerektiği kanaatindeyiz. 

Karşıyaka’da 500 metre karelik bir arsan varsa oraya yapacağın konut, ortalama tahmin ediyorum yapısal olarak veya yüzdesine vurulduğu zaman  3 konutun verildiği bilgisini biliyorum ama bizim bölgemizde bitişik nizamda ve yatay mimaride yapıldığı için biz 500 metre karelik bir arsaya mimari olarak 6 ile 8 arasında kat yapabiliyoruz, daire sığdırabiliyoruz. Burada aslında kat örneği değil daire örneğini almamızın çok uygun olacağı kanaatindeyim.  Katı yukarı verdiği zaman alt katta arsa payının muhakkak boşaltılması gerektiği fakat bizim bölgenin yatay mimaride ve bitişik nizamda olduğu için kat değil arsanın tamamını kullanıyor olması bizim için aslında büyük bir şanstır.

Ben komşularıma sesleniyorum, bulunduğumuz yerin kıymetini bilelim çünkü Karşıyaka'daki parselle buradaki parsel arasındaki farkı görseniz Tokat'ta Sulusokak bölgesinde yapılan binanın daha çok alan kullandığını görürsünüz.

Mahalledeki Kalealtı risk bölgesiyle ilgili çalışmalardan bahseden Gökrem, 2013 Ağustos ayında Bakanlar Kurulu kararı ile Kale dibinde 493 konut riskli alan ilan edildi. Riskli alan ilan edilen bu bölge dört mahalleyi ilgilendirmekte; Cami-i Kebir, Erenler, Kabe-i Mescit ve Semerkant Mahallesi. Bu alan benim mahallemin hemen hemen yarısını kapsıyor. Biz Cami-i Kebir Mahallesi olarak bu konuda çok mağduruz. 2013 yılından beri bizlere hiçbir bilgi verilmemiş ve kamulaştırma yapılmamıştır. Kamulaştırılmanın yapılmaması Çevre Şehircilik Bakanlığının tasarruflarının bize yansımasıdır. Bu konuda çok mağduruz. Bu konunun biran önce çözümlenmesi, bu sorunun giderilmesi için genel bütçeden pay ayrılarak bu bölgenin kamulaştırılmasının yapılmasını istiyoruz. Mahallemizin zaten 1972 yılında bir bölümü afet bölgesi ilan edilerek Karşıyaka'ya nakledilmiş. Giden konutlarının tamamının bir bölümü yıkılmış, 60 konut benim mahallemden gitmiş. 1972'de birçok ev yıkılsa da geriye kalan evlerin bir bölümü metruk bir halde bırakılmış, bırakıldıktan sonra da burada insanlar yıkım için aldıkları evleri yeniden tamir ederek ikamet etmişler. Bu evler boşaltılmadığı için hala insanlar bu evlerde ikamet ediyor. Bu insanlar şuan mağduriyet yaşıyor. Bu insanlar yaklaşık 40 yıldır burada yaşam sürmekte. Bu evlerin tapusu olmadığı için enkaz bedelleri verilerek,  burada bir kamulaştırma yapılacaksa insanların mağdur edilmeden bu kamulaştırmanın yapılmasını istiyoruz.  2013 yılında kamulaştırma kararı alan Bakanlar Kurulunun, belediyemizle hiçbir alakası olmamasına rağmen Sayın Belediye Başkanımız Av. Eyüp Eroğlu'nun  gayretleri ile Tokat'taki bu bölgenin mağduriyetini gidermek için yoğun bir mesai harcadığını biliyoruz.

Sayın Valimizle bu işi görüştük.  Bakanlıktan Milletvekillerimizle randevu alındı fakat bir çözüme ulaştıramadık çünkü mali olarak 70-80 milyon liralık bir bütçenin ayrılması gerektiği söylenmekte." diye konuştu.

Metruk Binalar

Gökrem, "Belediyemize Mahallenizden yansıyan bir diğer önemli konu ise Metruk, boş, terk edilmiş binalarla ilgili. Vatandaşlarımız bu binaların Belediye tarafından niçin yıkılmadığını soruyorlar. Bu konuda Mahalle sakinlerinize ve Tokat halkına Belediye Web TV aracılığıyla bilgilendirme yapabilir misiniz?" sorunu,

“Cami-i Kebir Mahallesinde 6 tane metruk binamız var. Fakat riskli alan ilan edildikten sonra birkaç yıl içerisinde yani son 3 yıl içerisinde mahallede bayağı bir boşalma oldu.  Yani insanlar evini tamir etmekten acze düştü.  İkilemde kaldılar, tamir etse yarın yıkılır mı? Tamir ettirmese buralar eski binalar tavan akıyor, sağı çürüyor, solu dökülüyor. Ahşabın tamiri de bayağı bir masraf gerektiriyor.  Son 2,5-3 yıldır benim mahallemden şu anda 30 tane aile taşındı. Bu da metruk bina aday adayı olarak görüyorum ve çok üzülüyorum.  Ben Sayın Valimiz Ömer Toraman Beyle görüştüğümde 'Bakanlar Kurulu kararının çok yüksek meblağlar içerisinde olması, bütçeye ayrılamaması bizi sıkıntıya sokan bir olay' dedi. Buranın biraz daha ıslah edilerek 493 konuttan biraz daha aşağıya veya riskli alan bölgesini sınırlamaya alabilirsek biz burayı bir şeklide çözeriz dedi.  Metruk binalarda sıkıntımız gene geliyor takılıyor Anıtlar Yüksek Kuruluna. Biz binaları yıkamıyoruz, yıktıramıyoruz. Belediyemiz, Emniyet ve Valilik bu konuya duyarlılar.  Bizler kendileri ile tek, tek bu noktaları belirledik fakat Anıtlar Yüksek Kurulu'na gönderiyoruz oradan da olumlu bir cevap alamıyoruz. Tabi bu da metruk binalar için asayiş konusunda ve diğer konularda sıkıntı yapmakta." şeklinde değerlendirdi.

Temel Belediyecilik Hizmetleri

Cami-i Kebir Mahallesinde temel belediyecilik hizmetleri adına yapılanları anlatan Gökrem,    "Temel belediyecilik hizmetleri mahallemizde su-kanalizasyon ve  doğalgazdan doğan birçok parke tamiratları tamamen yapılmış durumda. Şu anda Cami-i Kebir Sokakta doğalgaz çalışmamız bitmek üzere, doğalgaz çalışmamızda bittikten sonra Başkanımızla görüştük, oranında parkesinin de yenilenmesi gerektiğini söylediler. Orayı da yenileyecekler. Eski bir yapılanma olduğundan su ve kanalizasyondan bayağı şikayetçiyiz. Su patlakları bayağı bizim başımızı ağrıtıyor. Bizde değerli Başkan Yardımcısı Osman Bey ve Su Kanalizasyon müdürlerimizi sürekli rahatsız ediyoruz ama sağ olsunlar bir telefon ulaştığı anda hemen ekiplerimiz can siperhane sorunun giderilmesi için çalışıyorlar. Aynı zamanda yıllarca uğraştığım, benim hayallerimden bir tanesi dediğim bir olay var ki Tokat Belediyesi bunu başardı ve bizlere büyük bir hediye verdi. Takyeciler Camisisinin avlusu bir şaheser oldu. Özüne uygun bir şekilde döşemesi yapıldı. Başarıyı sağlayan Eyüp Beye teşekkür ediyorum. " ifadelerini kullandı.

Mahalle sakinlerinin gelir durumları, ihtiyaç sahibi aile sayısı ve bu ailelerin faydalandığı imkanlardan bahseden Gökrem, şunları kaydetti:

"Mahallemizin gelir düzeyi çok düşük. En düşük mahallelerden bir tanesi diyebilirim çünkü bunu da nereden biliyorum Tokat Muhtarlar Dernek Başkanıyım. Tokat'ın genelini Tüm Muhtarlarımızla beraber irdeliyoruz, yaptığımız programlar oluyor. Belediyemizin aşevinden hizmet alan komşularımız var. Bu bizlerde bazı dönemlerde değişiyor. Bu bölgede sabit geliri olan insanımız pek yok. Sabit geliri olan insanlarımız olmadığı için kış döneminde yardım alıyor. Özellikle inşaat işçileri ve mevsimlik işçilerimiz çok bu bölgede. Kış döneminde belediyemizin Sosyal Marketinden ihtiyaçlarını karşılıyor. Aynı zamanda 77 civarında vatandaşımıza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından kömür ve nakli yardımlar yapılıyor."

Gökrem, Muhtarlar Derneği faaliyetlerinden bahsederek, "1999 Mart’ında muhtar olduktan sonra 2000 yılında yapılan genel kurulda dernek üyesi olarak ve aynı zamanda dernek yöneticisi olarak Tokat Muhtarlar Derneğine yönetici olarak girdim. 2004 yılında yapılan seçimlerden sonra Tokat Muhtarlar Derneği Başkanlığına arkadaşlar tevdi etti.  Tokat Muhtarlar Derneği 1976'da kurulmuş. Şuanda 68 tane üyemiz bulunmakta, merkez mahalle muhtarları ve muhtarlığı bırakmış arkadaşlarımızdan. Biz de mahalle sayımız az olduğu için 42 mahallenin sayısı yetmediği için biz eski muhtarlarımızı da bu konuda onure ediyoruz.

Kanal 60 Projesi Tokat’a dokunan gerçeğe yaşama dokunan bir proje. Bu hem Tokat için, hem insan için hem de yaşam için bir alan arz etmekte ki Tokat’ımıza bir değer vermekte. Geksi Deresinin temizlenmesi ve etrafının hoş bir şekilde yapılması Tokat’a ayrı bir güzellik verdi. Hem doğaya, tabiata hem insana hizmet etmiş olduk. Tokat’a değer verildiğini, Tokatlıya gerçekten hizmetin nasıl verileceğini, insana insan gibi değer verileceğini bir örneğini biz değerli Başkanım ve ekibinden gördük onlara çok teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Turizm Potansiyeli

Mahallesinin turizm kapasitesini değerlendiren Gökrem, şöyle devam etti: "Sulu Sokak denildiği zaman Tokat’ın en eski mahallesi ve semti. Sulusokak içerisinde bulunan Yağıbasan Medresesi, Deveciler Hanı, Paşa Hanı, Takyeciler Camisi, Ulu Camii ve 13. Yüzyıldan kalan bir tarihi Selçuklu Camisi bulunmakta. Tokat’ımızın bu bölgesi Tokat’ın fotoğrafını yansıtıyor aslında. Kale Romalılardan kalmadır. Çok eski bir kale ve orada büyük bir çalışma devam etmekte. Tarihi doku içerisinde benim mahallemin büyük bir avantajı var ki eski ahşap binalarımızın restore edilmesi ile mahallemin geleceğini çok iyi görüyorum. Gelecekte turizmin en nokta yerlerden bir tanesi olacağı kanaatindeyim.

Camii Kebir Mahallesi Muhtarı olarak Belediye Başkanımız ve tüm Tokat’ta ki yöneticilerden tek bir ricam var. Bu riskli alanı bir an önce çözsünler. Bu riskli alanın çözülmesi benim mahallemin kaderini kurtaracak. Benim mahallemdeki mahalle sakinlerini rahatlatacak. Mahalle sakinlerinin huzurlu yaşamasını sağlayacağı kanaatindeyim. Çünkü gerçekten benim mahallemin en büyük sorunu riskli alanın bir an önce çözümlenmesi. Zaten imar olarak burada yapılacak şeyler belli. Bir tarihi sit alanı içerisinde olmamız, yapısal olarak bir değişikliğin olmamasını zaten biliyoruz. Belediyemizden mahallenin alt yapısını özellikle su ve kanalizasyon alt yapısını ileriki tarihlerde düzenlenmesini isteriz. Ben Tokat Belediyesi Başkanı Sayın Eyüp Eroğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum."