BAŞKAN EROĞLU: “ÖNEMLİ OLAN ŞEHRİMİZE DEĞER KATMAKTIR”

27.12.2017 Haberler

Tokat Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Tokat Belediyesi Toplu İş Sözleşmesi imza töreninin açılış konuşmasını yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Şehir ve insanın birbiriyle bağlantılı olduğuna işaret ederek, "Şehre bakınca insanı, insana bakınca şehri görürsünüz. İnsanın ve şehrin hammaddesi topraktır. Şehir ve insan birbiriyle bağlantılıdır. Tokat, insanı ve havası güzel bir şehirdir. Güzelliği yapan, güzelliği yakıp yıkan da insandır. Bizler imar eden, mamur eden bir şeyler ortaya çıkartan bir nefer olarak yıllardan beri beraberce çalışıyoruz. Çalışmaktan elleri nasır tutmuş birçok kardeşimiz var." dedi.

Eroğlu, belediyeciliği vakfa benzeterek, "Vakıflar da hiçbir kâr amacı gütmeksizin veren elle alan eli buluşturan bir kurumdur. Belediyeler bir şehrin söz sahibidir. Şehirlerin vizyonudur. Belediyenin vizyonu şehrin vizyonudur, lokomotifidir. Belediye çalışanları tembellik yaparsa o şehir tembeldir. Böylesine önem atfettiğimiz kurumumuzda alın teri akıtan değerli kardeşlerimize verdiği hizmetlerden dolayı tek tek teşekkür ediyorum. Daha çok yapılacak iş var. Bizler faniyiz davamız kalıcı. Kimler gelmiş kimler geçmiştir. Bu şehir ve belediye her zaman yerinde kalmıştır. Önemli olan değer katmaktır. Verilen görevi layıkıyla yapmaktır. Önemli olan gücümüzün yettiğince bu görevi yerine getirmektir. Peygamberimiz İşçinin alın terini kurumadan ödeyin demiştir. Bize düşen görevimizi en iyi ve layıkıyla yapmak alın terimizi bu şehre akıtmak ve başımızı yastığa koyduğumuzda huzurla uyuyabilmek evlatlarımızın yüzlerine bakabilmektir." diye konuştu.

2018 önemli bir yıl

2018 yılının hem dünya hem Tokat ölçeğinde çok önemli olduğuna dikkati çeken Eroğlu, şöyle devam etti:

"Bugün Cumhurbaşkanımızın önderliğinde aldığımız bu mesafeyi çekemeyenler çok fazla. Tüm dünya etrafı nasıl yangın yerine çeviririz bu gayret içerisinde. Mısır'da, Suriye'de işletilen süreç Türkiye'ye sıçratılmak isteniyor. 15 Temmuz'un tek gayesi, Türkiye’yi sekteye uğratmaktı. Trump'ın ortaya attığı asla tasvip edilmeyecek hareket son derece tehlikeli bir yaklaşımdı. Ancak alınan ortak karar ve BM 'deki ortak sonuç böylesine bir zafer ve sonucu elde ettiğimizi ortaya koyuyor. Bir Müslüman'a yakışan da budur. En kutsal şehirlerimiz; Mekke, Medine, Kudüs ve İstanbul'dur. Eğer bunlarla ilgili gerektiği gibi savunmayı gerçekleştirmezseniz, İslami duruşu sergilemezseniz perişan olursunuz. Hamdolsun bugün bunu gerçekleştirdik. Bu bayrak bu vatan bizim. Ne olursa olsun başka Türkiye yok. Türkiye’mize ve vatanımıza bayrağımıza dinimize sahip çıkmamız lazım. Herkesin kendi ölçeğinde sahip çıkması lazım.

2018 yılını iyi değerlendirelim; daha fazla çalışarak daha fazla gayret edelim ve görevimizi layıkıyla yapıp şehrimizi daha iyi yerlere getirelim. Yapılanları unutmamak lazım, nasıl bir şehir de yaşadığımızı anlatmalıyız.

Toplu İş Sözleşmemizi hep beraberce imzaladık. Bugüne kadar işçimizin hak ettiği parayı asla geciktirmemeye gayret ettik. Toplu İş Sözleşmemizin hayırlı olmasını dilerim.” dedi.

Taşeron işçilere kadro değerlendirmesi

Daha sonra konuşan Hizmet İş Sendikası Genel Başkanı Yardımcısı Hüseyin Öz, taşeron işçilere kadro verilmesine ilişkin alınan kararı değerlendirdi. Alınan kararın ülke ve çalışma yaşamı açısında çok önemli olduğunu vurgulayan Öz'ün konuşması şöyle oldu:

"Türkiye'de sendika olarak kamu kurumlarında çalışanlar olarak, belediyemizin alt birimlerinde çalışanlar olarak çok mutlu bir süreci yaşıyoruz. 2014 yılından beri ısrarla arkadaşlarımızı sendikamıza üye yapmaya çalıştık. Bu aşamada 350 bin taşeron çalışanımız sendikamıza üye oldu. 2014 yılından beri bu arkadaşlarımızın sizler gibi belediyelerin ve kamu kuruluşlarının kadrolu işçi pozisyonunda çalışabilmeleri için büyük uğraşlar verdik. Ama ne yaparsak yapalım24 Aralık 2017 tarihine kadar bir netice alamadık. Hamd olsun 24 Aralık 2017'de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmalar sonlandı. Kamu kurumlarını, belediyelerimize, özel idarelerimize bağlı iş yerlerinde çalışan yaklaşık 900 bin arkadaşımız son yayınlanan KHK ile kamu kurumlarının kadrolarına ve belediyemizin şirketlerinin sürekli işçi kadrolarına geçirilecekler. Bu ülkemiz ve çalışma yaşamımız açısından oldukça önemli bir karar.

2007 yılında bir kadro kanunu çıktı. O kanunla belediyelerimiz başta olmak üzere kamu kurumlarına bağlı iş yerlerinde yaklaşık 2016 bin arkadaşımız kadroya geçti. Bu kadro düzenlemesi o kadar önemliydi ki adeta 1983 yılı ile 2017 yılı arasında nereye gitmişsek bütün arkadaşlarımız 'biz ne zaman kadroya geçeceğiz' diye bizi soru yağmuruna tuttular. Bütün bunlarla ilgili mücadelemizi sürdürdük ve nihayet 2007 yılında Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 5620 sayılı kadro kanunu çıktı ve arkadaşlarımız kamu kurumu ve belediyelerin sürekli işçi kadrolarına yerleştirildi. Bu sorunu aştık derken bir taşeron sorunuyla karşılaştık. Özellikle 2000'li yılların sonuna doğru kamu kurumlarında ve belediyelerde taşeron uygulamalarıyla karşı karşıya geldik. En nihayetinde bu bir ihtiyaçtan doğdu. O dönemin koşullarında olması gerekiyordu oldu. Ama öyle bir noktaya geldik ki kamuda çalışan yaklaşık 1 milyon arkadaşımız adeta bütün kamu kurumlarında çalışan kadrolu arkadaşlarımızın yerini aldı. Dolayısıyla tıpkı geçmişte geçici işçi arkadaşlarımızın da yakınmalarında olduğu gibi yeni problem kaynakları ortaya çıktı.

2014 yılı Ocak ayından itibaren bu arkadaşlarımızla örgütlenme çalışmasına başladık. Konfederasyonumuz bağlı sendikalarımız konfederasyonumuzun öncülüğünde hep birlikte sahaya çıktı. Arkadaşlarımızı sendikalı olmaları konusunda yüreklendirdik. O dönem başbakanımız olan sayın cumhurbaşkanımız yine 2014 yılının Temmuz ayında 6552 sayılı kanunun çıkması talimatını verdi ve temmuz ayı içerisinde 6552 sayılı kanunla belediyelerde il özel idarelerde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan alt işveren işçisi arkadaşlarımızın sendikalı olmalarının ve toplu iş sözleşmesi yapmalarının yollarını açtı. O günden bu güne o arkadaşlarımız sendikalarımızın çatısı altında örgütlenmeye devam ediyorlar. Bir taraftan onları örgütlerken diğer taraftan da kadrolu olabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürdük. 65'inci hükümet, Sayın Davutoğlu başbakan olduğu dönemde talihsizlik yaşadık. Bizim önümüze özel sözleşmeli personel statüsüyle ilgili bir teklif geldi. Bu teklifi asla kabul etmeyeceğimizi, arkadaşlarımızın kazanılmış hak ve hukukları olması için mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ettik. Sayın cumhurbaşkanımız bu konuya da dahil oldu ve bu tekliften vazgeçildi. O günden sonra taşerondaki arkadaşlarımız biraz daha aşkla şevkle sendikamız bünyesinde örgütlenmeye devam etti. Bugün sadece bizim konfederasyonumuz bünyesinde 350 bin arkadaşımız örgütlendi. Bu çalışma Sayın cumhurbaşkanımız çalışma bakanımıza verdiği talimatla bugüne ulaştı. Dolayısıyla çok önemli bir dönemdeyiz. Kamu kurumlarından belediyelerde ve özel idarelerde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimiz yaklaşık 1936 yılından beri var olan ve devam eden taşeron sisteminden vazgeçmiş oldu. Dolayısıyla bu düzenlemenin en olumlu sonucu bize göre odur ki; artık kamu kurumlarının işleri sürekli işçi kadrolarında çalışanlar eliyle yürütülecek. Yine belediyemizin hizmetleri belediyemizin şirketlerinde sürekli çalışan arkadaşlarımızın eliyle yürütülecek. Dolayısıyla biz bu adımı sendika ve konfederasyon olarak oldukça önemsiyoruz. Ülkemiz, milletimiz ve çalışanlarımız için hayati derecede önemli bir karar. 10 sene önce Tokat Belediyesinde çalışan kadrolu işçi sayısı ne kadardı sizce, 500-600 civarındaydı. Bugün herhalde 130-140 kişiyiz. Belediyelerimizin tamamında çalışan kadrolu işçi sayısı 50 bin bile değil. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın emeklilik nedeniyle işlerinden ayrılmalarının ardından yerlerine bundan sonra şirketlerimizde sürekli işçi kadrosunda çalışan arkadaşlarımız alınacak. Biz konfederasyon olarak inanıyoruz ki sizler gibi onlar da işlerine sahip çıkacak, onlar da işlerine sadakatle bağlı olacak, onlar da işlerini en iyi şekilde yerine getirecek."

Toplu İş Sözleşme Törenine, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, belediye başkan yardımcıları, birim müdürleri, Hizmet-İş Sendikası Tokat Yönetim Kurulu Üyeleri ve Tokat Belediyesinde çalışan kadrolu işçi personel katıldı.