PERAKENDE MUHTARI KUYUCU, MAHALLESİNDEKİ HİZMETLERİ TOKAT BELEDİYESİ WEB TV'YE ANLATTI

27.12.2017 Haberler

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının bu haftaki konuğu Perakende Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuyucu oldu.

Kuyucu, mahallede yapılan alt yapı, asfalt, park ve bahçe, yol çalışmalarını anlatarak, gerçekleştirilen sosyal etkinliklerden bahsetti. Belediye hizmetlerinin mahalledeki sürecini değerlendiren Kuyucu, mahalle adına taleplerini de iletti.

Tokat Belediyesi Web TV "Muhtarlar Anlatıyor" programının sunucu Sevil Dülger'in sorularını yanıtlayan Perakende Mahallesi Muhtarı Hüseyin Kuyucu dört dönemdir mahalle muhtarlığı görevini sürdürdüğünü belirtti. Kuyucu, Perakende Mahallesinin, 5 bin 57 nüfusa sahip olduğunu, mahallede 5 cadde, 33 sokak, 2 bulvar, 1657 konut bulunduğunu aktardı.

Mahalle sınırları içerisinde, adliye binası, psikiyatri hastanesi, iki okul, iki kuran kursu, 2 cami,  üniversiteye ait GOP Erkek Öğrenci Yurdu, AFAD gibi kurumların yanı sıra İbn-i Kemal Mahalle Konağının olduğunu söyleyen Kuyucu; asfalt, altyapı, stabilize, park ve bahçe, parke, bordür ve yeni yol açma çalışmaları gibi temel belediyecilik hizmetlerinin mahalledeki gelişimini şöyle aktardı:

"Yaklaşık 10 yıldır eski Jandarma Bölge Komutanlığı yerleşkesi içerisinde kalan yol Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun gayretleri ile Behzat Bulvarı’na dahil edildi. Jandarma Komutanlığı lojman ve askeri gazinonun bulunduğu yol tarafındaki duvar güvenlik açısından Fen İşleri ekipleri tarafından yüksek duvarlarla örüldü. Daha sonra yolu kapatan bariyerler açılarak yolun sıcak asfaltı yapıldı ve trafiğe açıldı.

Mahallemize 6 yeni park yapıldı. Ayrıca bu yıl içerisinde iki eski parkımızda tamamen yenilendi. İnşallah Başkanımızın talimatları ile Mahalle Konağımızın hemen alt tarafına Semt Spor Kompleksi yapılacak.

Mahallemizde 1657 adet konut var ve her geçen gün bu sayı artmaktadır. Yeni yapılaşmaların olduğu alanlarda göz önüne alındığında asfalt parke gibi birçok çalışma yapılmaya devam ediyor. Örneğin bugüne kadar 1700 Ton asfalt yapıldı mahallemizde. Yine yerleşim durumlarına göre mahallemizin birçok sokağında istinat duvarı, taş duvar çalışmaları da hamdolsun tamamlandı. Emeği geçen tüm belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum.

"KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİ YAŞATMAYA GAYRET EDİYORUZ"

Kuyucu, sosyal ve kültürel alanda gerçekleştirilen etkinlikleri ise şöyle değerlendirdi:

"Geçen ramazan ayında mahallemizin de katıldığı iftar programında yaklaşık 2 bin kişi aynı anda iftar etmenin mutluluğunu yaşadı. Mahallemizde komşuluk ilişkileri halen eski günlerde olduğu gibi devam etmektedir. Yeni yapılaşmalarla, modernizmin de yansımaları ile bu ilişkiler birçok mahallemizde kaybolmaya yüz tutmuşken, Perakende mahallesi olarak bu hukuku korumaya ve yaşatmaya gayret ediyoruz. İşte bunun en güzel örneğini şuanda içinde bulunduğumuz Mahalle Konağında yaşıyoruz. Burada mahalle sakinlerimiz bir ve beraber olarak sosyal hayata katkı sağlıyorlar. Bizlere bu imkânı sunan değerli Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Yine Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanımıza verdiği ödüllü projenin bir ayağını da bu mahalle konağımızda gerçekleştirdik. Her yıl engelli çocuklarımıza bu konakta kına gecesi ve asker uğurlama töreni düzenliyoruz. Yine özel bakım merkezlerinden biri de mahallemiz sınırları içerisinde yer alıyor. Böylece Mahallemiz de “Bir Gün Değil, Her Gün Farkındalık” projesine katkı sağlamış oluyorlar.

"Muhtarlar Anlatıyor" programı sunucusu Sevil Dülger'in, Tokat Belediyesi olarak Beyaz Masa'ya yapılan başvuruları dikkate aldıklarını belirterek, "Yaptığımız incelemeler sonucunda 2017 yılı içerisinde Parekende Mahallesi’nden 184 başvuru alındığını ve bu konuların başında altyapı sorununun geldiğini gördük. Sorunlar giderildi mi? Neler yapıldı, bizleri bu konuda bilgilendirebilir misiniz?" sorusunu Kuyucu, şöyle cevapladı:

"Öncelikle Tokat Belediyesi Beyaz Masa birimine teşekkür etmek istiyorum. Günün her anında Başkanımıza ve Belediyemize bir telefon kadar yakın olmamızı sağlıyorlar.

Mahallemizde gerek yeni yapılaşmadan dolayı gerekse kot farkından dolayı ciddi bir altyapı sorunu vardı. Bizler de Sayın Belediye Başkanımızla birlikte mazbata alıp göreve başladığımızda ilk iş olarak Başkanımızın kapısını çaldık ve aynı sorunu sıcağı sıcağına ilettik. Sağ olsun başkanımız da gerekli talimatları ilgili birimlerine, başkan yardımcılarına aktararak sorunu çözüme kavuşturma noktasında mesafe almaya başladık.

Tabi ki, mahallemizde konut sayıları gün geçtikçe artmakta, yeni inşaat alanları ortaya çıkmakta ve dolayısıyla her geçen gün yeni içme suyu, kanalizasyon gibi altyapı hatlarına ihtiyaç doğmakta.

Fakat özellikle 2017 yılı içerisinde 4 bin 500 metrelik bir altyapı çalışması oldu. Bunun içerisinde yeni kanalizasyon ve içme suyu hatları ile yağmursuyu hatları da dahil. Tabi ki yapılan bunca çalışma sonrasında sorunlar giderilmiş oldu. Kısmen de olsa yeni yapılaşmaların olduğu alanda sorun çıkabilir. Ancak başkanımız göreve başladıktan sonra Devegörmez, Mahmutpaşa ve Perakende hatlarının tamamen yenilenmesi için çalışmaları başlatmıştı. Bunun neticesinde mahallemizde su kesintileri yok denecek kadar da azaldı ve sağlıklı içme suyu hatlarına kavuştuk. Yeni yapılan su depoları ile sorunlar ortadan kaldırılmış oldu. İnşallah daha güzel olacak."

Kuyucu, son olarak Perakende Mahallesinde 2018 yılı içerisinde açılacak yolların ivedilikle açılması, kapalı sebze pazarının da biran önce hizmete girmesi taleplerini iletti. Kuyucu, Tokat'ın kale komutanları muhtarlar olarak her daim Tokat Belediyesinin ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun yanında olacaklarını sözlerine ekledi.

Tokat'a dair ne varsa http://www.tokatwebtv.com adresinden takip edebilirsiniz. iyi seyirler.