TOKAT’TA TOPLANAN OKA ÜYELERİ MEYDAN PROJE ALANINI GEZDİ

20.12.2017 Haberler

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı 2017 Yılı Aralık Ayı Yönetim Kurulu toplantısı Tokat’ta gerçekleştirildi.

Samsun Valisi Osman Kaymak'ın Yönetim Kurulu Başkanlığında yapılan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) Aralık Ayı Toplantısı'na, Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Çorum Valisi Necmettin Kılıç, Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Tokat Belediye Başkanı Av Eyüp Eroğlu, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittir, Çorum İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya, Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Ecz. Adem Dizer, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu ve Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat katıldı.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, toplantı için ilimize gelen misafirlere medeniyetler şehri Tokat'ı ve tarihini en iyi şekilde anlatmak için dokuz yüz adımda dokuz yüz yıllık tarihi içinde barındıran sokakları gezdirdi. 4 ilin protokol üyeleri Meydan Projesini yerinde inceledi.

Samsun Valisi Osman Kaymak,  yeni uygulamaya konacak olan 2 adet mali destek programını başlatacaklarını söyledi.

OKA Toplantısı öncesinde Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat'ta uygulanmakta olan 30 Milyon lira değerindeki Meydan Projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Büyük kısmı belediyenin kendi aktarımlarıyla sağlanan, 7 milyon liralık bir kısmı ise OKA'dan güdümlü proje desteği olarak sağlanan Meydan Projesini yerinde inceleyen protokol üyelerine, büyük kapsamlı bir proje olmasına rağmen hiçbir esnafın mağdur edilmeden çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Başkan Eroğlu, projenin bölgedeki esnafın ticari hayatına bir taraftan devam etme olanağı sağlayan ülke tarihindeki bir kaç projeden biri olduğunu söyledi. Başkan Eroğlu: "Kendi insanımızın yararına yaptığımız bir projede kendi insanımızı mağdur etmek doğru olmaz diye düşünerek projemizi 3 aşamalı bir hale getirdik. İlk aşamada Taşhan'ın karşısındaki blokta olan esnafımızın ticari hayatına devam edebilmeleri için GOP Lisesi yanında bulunan binayı yıkarak buraya esnaf sayısı kadar yeni işyeri yaptık. Yakın zamanda kendileri tamamlanan işyerlerine geçecekler. 2'inci aşamada ise Yeşilırmak İlkokulu'nun olduğu yerin altına 2 katlı otopark yapıyoruz. Buranın üstü ise yeşil alan olarak değerlendirilecek. 3'üncü ve son aşamada ise ana caddenin arkasındaki blok ve Karasu Bölgesi olarak tabir ettiğimiz alandaki blok üzerinde bir çalışmamız olacak. Bu aşamalı sistemle yapılan projemizde bölgedeki esnafın ticari hayatı sekteye uğramamış olacak. Zaten konuyla ilgili olarak proje başlamadan önce 30'u aşkın toplantı gerçekleştirdik. Esnaflarımızı dinledik ve yol haritasını birlikte belirledik. Kimse mağdur olmadan şehrin tam ortasında kalan bu projeyi tamamladıktan sonra meydanımız nefes alacak. Tarihi dokunun ortaya çıkması ve muhafaza edilmesi açısından önemli gördüğümüz bu projeye destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.