BAŞKAN EROĞLU, SÖYLEYECEK SÖZÜ OLANLARLA ENGELLERİ KONUŞTU

12.12.2017 Haberler

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Engel Tanımayan İnsanlarla, Söyleyecek Sözü Olanlarla Hep Birlikte Engelleri Konuşuyoruz” konulu toplantı düzenlendi.

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Ortaokulu’nda düzenlenen toplantı Vali Dr. Ömer Toraman’ın başkanlığında, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Sağlık Müdürü Hacı Ahmet Sümbül, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, ilgili kurumların yöneticileri, engelliler ve engelli ailelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürü Abdurrahman İlhan tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından konuşmasına, Onların gözlerindeki gülücüklerin ömre bedel olduğuna dikkat çekerek başlayan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“İnsan eşrafı mahlûkat yaratılmışların en şereflisidir. Bu dünyayı, tabiatı, bu coğrafyayı biz canlılar hayvanlarla insanlarla hep beraberce paylaşıyoruz. En güzel hizmet insana yapılan hizmettir. Önce insan. İnsan olmadan hiçbir şey olmaz. Biz de bu manada önce insan diyerek insanımızın daha iyi yaşaması için hep beraberce şu dünyada güzel işler yapmaya çalışıyoruz. Herkes elinden geldiğince,  gücü yettiğince görevi çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyor. Engel diye bir şey yoktur aslında engel beyinlerdedir. Engel kabul edilebilecek bir şey değildir onun için biz de engelsiz bir şekilde ve engellerin kaldırıldığı ve engelli dostu Tokat’ta hep beraberce birlikte yaşıyoruz ve yaşamaya da devam edeceğiz. Hamdolsun geçmişle kıyasladığımızda engelli kardeşlerimizin ve onların ailelerin artık insanlar tarafından önemsendiğini görüyoruz ama belki hala bilinçlendirilmesi gereken bir kesimimiz de olduğu kanaatindeyim”

BİR GÜLÜŞ DÜNYAYA BEDELDİR

Başkan Eroğlu, “Hatırlarsanız engelli kabartmaları olan o yolda yürürken, Sarı banttan yürümeye başladık, neyle karşılaştık. Oraların aslında engelli olmayanlar tarafından da kullanıldığını gördük. O kabartmaların ne anlama geldiğini bilmeyen insanların olduğunu hissettik. Ne dedik, ‘burası engelliler için ayrılmış bir banttır ve bu bandı lütfen onlara bırakın ve onlara saygı duyun’ biz bunu burada ortaya koymuş olduk. Yapılan onca düzenlemeler, hizmetler her şey engelli kardeşlerimizin ve onların ailelerinin daha iyi yaşaması içindi. Biz de belediye olarak belki yeterli olmayacak ama karınca kararınca gücümüzün yettiğince siz değerli engellilerimiz ve onların değerli ailelerini önemsemeye hem sosyal çalışmalarda bir arada olmaya hem de farkındalık çalışmaları ortaya koymaya bununla beraber de eser anlamında da bir şeyler oluşturmaya çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Biz biliyoruz ki bir gülüş dünyaya bedeldir” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda engelli vatandaşlar ve ailelerinin sorun ve istekleri görüşüldü.