"MİLLİ MÜCADELEDE TOKAT" KİTABI HAZIRLANIYOR

05.12.2017 Haberler

Tokat Belediyesi Kültür Yayınlarına bir yenisi daha ekleniyor.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu öncülüğünde başlatılan çalışma ile Milli Mücadele Yıllarında Tokat’ı konu alan kitap hazırlanıyor.

Tokat Belediyesi Karşıyaka Mahalle Konağı’nda basın mensuplarına Kitapla ilgili tanıtım toplantısı düzenlendi. Tanıtım toplantısında konuşma yapan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Onbeşliler Diyarı, Şüheda yatağı Tokat’ta “Milli Mücadelede Tokat” konulu kitabımızı Belediyemiz Kültür Yayınlarından neşrederek şehrimize önemli bir hizmet sunmuş olacağız” dedi.

Başkan Eroğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “Geçmişini bilmeyen geleceğini inşa edemez. Hamdolsun ecdadımızla ve şanlı tarihimizle her zaman övünüyoruz. Geçmişteki o güzelliklerle de evlatlarımıza bunları anlatarak nasıl medeniyetler inşa ettiğimizi ve gelecekle ilgili hangi mefkurelerimizin olduğunu da izah ediyoruz. Bizi biz yapan, bizi vatan duygusu ile bir araya getiren, bizi millet yapan özellikler de bunlar olsa gerek. İşte bu manada biz de Tokat’ımızda hem geçmişteki Tokat’ı atalarımız geçmişte nasıl oluşturmuş, Tokat’ta neler olmuş, Tokat’ta neler yapılmış, göreve geldiğimiz günden itibaren bunun heyecanındaydım.

Yani Milli Mücadelede Tokat nasıldı, o dönemlerde Tokat’ta hangi kahramanlar vardı, neler oldu, neler yapıldı, bunları muhakkak ki ortaya koyan hem bir taraftan Belediyemizin bir kültür yayını olsun, hem geçmişteki bu anıları, bu verileri, bu güzellikleri bir kitap haline getirelim hem de geleceğimiz dediğimiz kuşaklara bu güzel eseri bırakalım, birlikte istifade edelim istedik.  Çünkü Onbeşliler Diyarı Tokat diyoruz, şehitler diyarı Tokat diyoruz. Bu söz bu şehre boşuna verilmedi. Elleri kınalı, daha Onbeşinde bıyığı terlemeyen ama vatan deyince gözünü kırpmadan canını ortaya koyan dedelerimiz, atalarımız, Onbeşliler sayesinde bu vatanda yaşıyoruz.

Çanakkale Savaşı ve Onbeşliler, Tokat’tan Sarıkamış’a gidip dönemeyen 91. Alayımız, Bandırma vapurunda bir Tokat’lı Mustafa Vasfi Süsoy, Mustafa Kemal Atatürk’ün Tokat’lı şoförleri gibi toplamda 23 farkı konunun işleneceği “Milli Mücadelede Tokat” kitabını Tokat sevdalıları ve yüreği Tokat diye heyecanla atan dostlarımız 350-400 sayfadan oluşan kitabı hazırlayacaklar. Çok kısa sürede hazırlamamız gerekiyor ki hem yapacağımız kitap fuarına,  hem de önümüzdeki 18 Mart Çanakkale anma programlarına yetişsin. Yaklaşık 3 ay bir sürede bu fedakarlığı bizlere yapan bu insanlar için yetiştirmek istiyoruz” dedi.

Kitap Danışmanlığını Doç. Dr. Alparslan Demir’in yapacağı Milli Mücadele’de Tokat Kitap Yayın Kurulu; Hasan Akar, Hasan Erdem, Cemal İncesoyluer, Hüseyin Alpay, Necati Güneş, Ahmet Turan Erdoğan, Kutluhan Saygılı’dan oluşuyor.