BAŞKAN EROĞLU: “BİR GÜN DEĞİL HER GÜN YANLARINDAYIZ”

05.12.2017 Haberler

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla program düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen programa Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Hidayet Arıkan, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, protokol üyeleri, engelli dernekleri, aileleri ile birlikte çocuklar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan programda açılış konuşması Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürü Abdurrahman İlhan tarafından yapıldı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmasında; “Dinimiz önce insan diyor, insana yaratılmışların en şereflisi diyor. Pozitif ayrımcılık yapılması gereken başta engelli evlatlarımız ve aileleri olmak üzere tüm toplumumuzdaki dezavantajlı kesimin yanında olmaya onlarla birlikte olmaya gayret ediyoruz. Hamdolsun özellikle son yıllarda engelli vatandaşlarımıza yapılan yasal düzenlemeler, sosyal yardımlar, istihdam anlamındaki atılan adımlar ve topluma onların kazandırılması anlamında birçok sosyal faaliyetler bugün geldiğimiz nokta itibarı ile aslında engel diye bir şeyin olmadığını görüyoruz.  Engelleri tek tek kaldırarak engelsiz bir dünyada engelsiz bir şekilde yaşamak için birçok çalışma yapıldı. Bugün sporda, sanatta, kültürde her alanda engelli kardeşlerimiz var. Bir gün değil her gün farkındalık dedik. Yaklaşık iki yılı aşkın bir zamandır Tokat’taki engelleri kaldırma, engellilerimizle birlikte olma anlamındaki çalışmalarımız hep neşrü neva buldu.” dedi.

Başkan Eroğlu’ndan sonra kürsüye gelen Vali Dr. Ömer Toraman, “Engelli engelsiz bütün vatandaşlarımız aynı mekânları paylaşıyoruz, aynı şehirde yaşıyoruz. Dolayıyla birbirimiz anlamaya çalışarak bir birimizi gözeterek ve özellikle engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gözeterek onların ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayarak bu birlikteliğimizi devam ettireceğiz. Engelli vatandaşlarımızın hayatın içerisine hayatın her alanına daha çok katılmaları ortak arzumuz ortak beklentimiz. Bu alanların belki de en önemlilerinden bir tanesi de eğitim alanı. Aslında engelli vatandaşlarımız belli alanlarda eğitimde o kadar başarılı hale geliyorlar ki hakikaten gıpta ile izleniyor. Dolayısıyla önemli olan onlara fırsat verilmesi, eğitim alacakları mekânların okulların oluşması. Bu çerçevede devletimizde çok ciddi yasal düzenlemeler yaptı, kurumsal teşkilatlanmasını geliştirdi” dedi.

Konuşmalar sonrasında Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Anasınıfının hazırladığı gösteriler sunuldu. Down Sendromu Derneği Tokat Şube Başkanı Seyhan Çoluk ve Down Sendromlu Sema Geyraslıoğlu’nun video sunumları ve söyleşileri oldu. Program; Özel Üstün Gelişim Rehabilitasyon Merkezi’nden Muhammet Bayram Öztürk’ün şiir okuması, Mehmet Akif Ersoy görme engeliler anasınıfının gösterisi, Yavuz Selim Özel Eğitim Okulu’nun gösterileri, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu öğrencisi Metehan Binbaş’ın şiir okuması ile devam etti. Türkiye Beyaz Ay Derneği Tokat Şubesi’nin hazırladığı Zeybek gösterisi, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu ile Tokat Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin ortaklaşa hazırladığı korodan şarkıların seslendirilmesi ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından program sona erdi.