TOKAT BELEDİYESİ PERSONELİNE ZARARLI ALIŞKANLIKLARLA İLGİLİ EĞİTİM VERİLDİ

07.11.2017 Haberler

Tokat Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından, belediye personeline ‘Alkol-Tütün- Teknoloji konulu eğitim semineri verildi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Tokat Şube Başkanlığında görevli Psikolog Fatma Sert, Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde verdiği seminerde bir adet sigarının bir tiryakinin ömründen 3 buçuk dakika çaldığını dile getirdi. Psikolog Fatma Sert sigaranın insan yaşamını yavaş yavaş sonlandıran bir madde bağımlılığı olduğunu kaydetti.

Madde bağımlılarının yüzde 70’nin bu bağımlılıklardan kurtulmak istediğini belirten Sert, son yıllarda sigara bağımlığının Türkiye’de yüzde 80 oranında arttığına da dikkat çekti. 18 yaş üstü kişilerde erkeklerin yüzde 52’si yani her iki erkekten biri kadınların ise yüzde 17’sinin sigara içtiğini dile getiren Sert, sigaradan her yıl 100 bin kişinin öldüğünü ve önümüzdeki 20 yılda 250 bin kişinin sigaradan dolayı hayatını kaybedeceğini dile getirdi.

Bir adet sigarada 4 bin kimyasal maddenin olduğunu dile getiren Psikolog Fatma Sert, bu maddelerin 400 kadarının kanser yapıcı maddeler olduğunu dile getirdi. Kronik bronşit, koah, amfizem gibi rahatsızların nedeninin sigara olduğunu kaydeden Sert, sigaranın akciğer kanseri ölümlerinde yüzde 90 tüm kanser çeşitlerinin ölümlerinde yüzde 30, kalp krizi sonucu ölümlerde ise yüzde 25 oranında sorumlu olduğunu kaydetti.

Dr. Fatma Sert anne ve babaları sigara içen çocukların yüzde 70’nin sigara bağımlısı olduğuna belirtti. Sigaranın birden ve kesin bir irade ile bırakılması gerektiğini kaydeden Dr. Fatma Sert, sigara bağımlılarının devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde bulunan “Sigara Bırakma Merkezi” birimlerinden yardım alabileceğini dile getirdi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu ise, bu illetten bütün toplum kesimlerinin muzdarip olduğunu ifade ederek, “Her geçen gün artan ve yaygınlaşan, kullanım yaşı gün geçtikçe düşen, gencecik hayatların yok olmasına neden olan, çocuklarımızı zehirleyen bu illetle mücadeleye hepimizin destek olması gerekiyor. Zararlı alışkanlıklarla, uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapacağımız çalışmalarla insanların negatif davranışlarını pozitife çevirmek, onları kötü alışkanlıklardan korumak ve önleyici tedbirler almak Belediye olarak en önemli misyonlarımızdan birisidir. İnşallah gençlerimizin bu uyuşturucu illetiyle yok olmalarına müsaade etmeyip elimizden geleni yapacağız.  “ dedi.