AŞUREMİZİN ZENGİNLİĞİ, ÜLKEMİZİN TADI VE BEREKETİ OLSUN

03.10.2017 Haberler

Tokat Belediyesi tarafından Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında 10 bin kişilik aşure ikramı yapıldı.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun ev sahipliğinde Cumhuriyet Meydanı Yeraltı Çarşısı üzerinde düzenlenen etkinliğe Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu ile birlikte sivil toplum örgütü liderleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan aşure etkinliğinde Tokat İl Müftüsü Ahmet Erdem tarafından bereket duası yapıldı. Muharrem ayının matem ayı olarak anıldığına dikkat çeken Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, tüm İslam Aleminin yüreğini parçalayan Kerbela olayının da Muharrem ayında gerçekleştiğini hatırlattı. 

Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “Muharrem ayı birçok önemli olayın gerçekleştiği Ramazan ayından sonra belki en önemli aylardan biri. Bu ayı önemli kılan olaylardan biri ise Peygamberimizin mübarek torunu Hz. Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in Kerbela’da şehit edilmesidir. Peygamberimiz; ‘Kim Hasan ve Hüseyin’i severse beni sevmiş gibidir, kim de onlara buğz ederse bana buğz etmiş gibidir’ sözüne mazhar olan torunlarını bizlerde her an hayırla yâd ediyoruz.

Ülkemize Cenab-ı Allah birlik ve beraberlik versin. Hepimiz kardeşçe bayrağımızın altında gölgeleniyoruz. Hiç kimsenin kimseye üstünlüğü yok. Üstünlük iyi insan olmaktadır. Bizler atamızdan, ecdadımızdan bunu gördük. Bu ülkede beraberce yaşamayı inşallah birlikte sağlayacağız. Bunun aksini yapanlarında her zaman hep birlikte karşısında duracağız. Hem dünyada hem ülkemizde tüm sıkıntıların giderildiği, barış ve huzurla yaşandığı bir dünyaya kavuşmak için dua edelim.

Muharrem aynın ülkemize ve İslam Alemine güzellikler getirmesini dilerim. Allah hepimizin evlerine hanelerine bereket getirsin. Aşuremizin zenginliği, ülkemizin tadı ve bereketi olsun.” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından protokol üyeleri tarafından vatandaşlara aşure ikram edildi.