ATIK PİL TOPLAMA YARIŞMASI NADİR ÖĞRETMEN ADINA YAPILACAK

29.09.2017 Haberler

 “Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması” geçen yıl kampanyaya destek veren Merhum Nadir Duyum Öğretmen adına düzenlenecek.

Her yıl çevre kirliliğini önlemek, geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmak amacıyla Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen “Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması” geçen yıl kampanyaya destek veren Merhum Nadir Duyum Öğretmen adına düzenlenecek.

Atık pillerin toplanması ve bertarafı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tek kuruluş olan TAP Derneği ile Tokat Belediyesi arasında imzalanan protokol dahilinde Gaziosmanpaşa Lisesi Konferans Salonunda, pillerin tanımı, türleri ve kullanımında dikkat edilecek hususlar konulu “Eğiticilerin Eğitimi Semineri” düzenlendi.

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen seminerde konuşma yapan Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı, her yıl olduğu gibi bu yılda Okullararası Atık Pil Toplama Yarışması düzenleneceğini belirtti.

Başkan Yardımcısı Bandırmalı yaptığı konuşmada; “Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştüren piller; cep telefonundan oyuncağa, kameradan kumandaya kadar pek çok kullanım alanına sahip piller, ömrünü doldurduktan sonra atık haline gelmektedir. Çevreye atılan pillerin zamanla dış kapları delinmekte, içerisindeki zehirli maddeler doğayı kirletmekte ve hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Tokat Belediyesi olarak Belediye Başkanımız Sayın Av. Eyüp Eroğlu’nun göreve gelmesiyle birlikte Çevreci Belediyecilik anlayışıyla çevre çalışmalarımıza hız verdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen TAP Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte yaptığımız çalışmalarla okullarımız başta olmak üzere halkımızı bilgilendirmek için seminerler, toplantılar düzenledik. Şehrimizde 300’den fazla noktaya kırmızı renkli atık pil kutuları yerleştirdik. Görülen o ki halkımız projemize sahip çıktı ve artık bitmiş pillerini çöpe atmak yerine kırmızı atık pil kutularına atıyorlar.

2014 Yılında başladığımız kampanyamıza destek her geçen gün artarak devam ediyor. Bugüne kadar Tokat Belediyesi olarak toplamda yaklaşık 5.500 Kg. atık pil toplayarak, doğanın kirlenmesini önledik.

Geçtiğimiz dönem düzenlediğimiz yarışmaya yoğun ilgi gösteren ve kampanyalar düzenleyerek öğrencilerin dikkatini çeken ve okulunun yarışmada ikinci olmasını sağlayan Merhum Nadir DUYUM hocamızı saygı ve rahmetle anıyorum. Bu yıl gerçekleştireceğimiz Okullararası Atık Pil Toplama Yarışmasını ise onun adına düzenleyeceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Atık pil toplama projemize destek veren başta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, personellerine, katılım sağlayan okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize sonsuz teşekkür ediyor, daha temiz bir doğaya sahip olmak için bu projemize halkımızın desteğinin devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmanın ardından TAP Derneği yetkililerince okul idareci ve projede yer alacak eğitimcilere seminer verildi.