DEV ÇEVRE PROJESİNDE SONA GELİNDİ...

22.09.2017 Haberler

Tokat’ta, 30 yıllık vahşi çöp depolama alanının ıslah edilerek doğaya kazandırılması çalışmalarında sona gelindi.

TOKAT ARTIK DUMAN VE KÖTÜ KOKUYA BOĞULMAYACAK!

Tokat il merkezine 5 kilometre mesafede Yeşilırmak kenarında bulunan vahşi çöp depolama alanı fermantasyon yangınları ve pis kokusu ile çevre kirliliğine neden oluyordu. Vahşi çöp alanının ırmak havzasına yakınlığı doğayı tehdit ederken, yaklaşık 3 yıl önce bölgeye çöp dökülmesi durduruldu. Tokat-Turhal-Zile-Pazar Katı Atık Yönetim Birliği tarafından yaptırılan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'ne tırlarla çöp transferleri yapılırken, eski çöplük alanında Tokat Belediyesi tarafından rehabilitasyon çalışması başlatıldı. İhale edilen proje kapsamında müteahhit firma tarafından ırmak kenarındaki çöpler geçirimsizliği sağlanan alan içerine toplandı. Taban geçirmezliği olan yeni bir alan açılarak kil, mebran ve drenaj sistemi sağlayan sızıntı suyu drenaj katmanı ve drenaj boruları yapıldı.  Yeni bir sızıntı suyu havuzu yapılarak çöplükteki suyun yeraltı kaynaklarına geçmesi önlendi.  Çöplükte ortaya çıkan metan gazı için ise kompos filtre ve gaz bacaları teşkili yapıldı. Üzeri izolasyon katmanları serilen alan yeşillendirmesi ve ağaçlandırılması için çalışma başlatıldı.

72 dönüm üzerindeki çöp dağları yeşil alan olacak

Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olan proje kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yaklaşık 3 ay önce başlatılan çalışmalarda sona gelindiğini ifade ederek,  “Çevreci ve temiz bir Tokat başlığında çıktığımız anlayışla şehrimizin çöp alanın rehabilitasyonu için projemizi başlatmıştık. Şuan geldiğimiz nokta itibariyle yüzde 90 oranında tamamladık. 72 dönümlük alandaki çöpü belirlenen alanda topladık. Sağlığa son derece zararlı olan vs. birçok koku ve gaz yanmalarının olduğu alan artık Tokat’ımızın parmakla gösterilecek son derece temiz olan örnek bir park olarak da şehre hizmet edecek bir alan haline gelecek. Çalışmalarımız yüzde 90’larda. Üzerine yapılacak parkla peyzajla oluşturulacak alanlarla burası Tokat’ın nadide bir alanı haline gelecek” dedi.

Ekim ayı sonu itibariyle müteahhit firmadan ihale edilen yeri teslim alacaklarını ifade eden Başkan Eroğlu, Tokat’a kazandırılan yeni bir yeşil alanın hayırlı olması temennisinde bulundu.