ZABITA TEŞKİLATI 191 YAŞINDA

08.09.2017 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Zabıta Teşkilatı ile bir araya geldi.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Belediye Sosyal Tesislerinde Zabıta Teşkilatı’nın 191’inci Kuruluş yıl dönümü dolayısıyla zabıta çalışanları ile bir araya gelerek çalışanların gününü kutladı. Her yıl Eylül ayının ilk haftası kutlanan ve bu yıl kuruluşunun 191’inci yıl dönümü vesilesiyle belediye Zabıta teşkilatı ile bir araya gelen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Zabıtanın belediyenin vitrini ve aynası olduğunu söyledi.

Tokat Belediyesi tarafından düzenlenen programa Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, emekli olan zabıtalar ve çalışanlar katıldı. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 191’incisini kutladığımız Zabıta Haftasının zabıtalarımıza, ailelerine ve belediyemize hayırlar güzellikler getirmesini temenni ettiğini söyledi. Başkan Eroğlu; “Hepimiz muhakkak ki bir işle iştigal ediyoruz. Sizlerde Zabıta olarak bu şehre, ailenize, kendinize bu anlamda hizmet ediyorsunuz. Belediyeci olmak bir ayrıcalık diye düşünüyorum. İnsanla hemhal olan insanın daha iyi yaşaması için çaba sarf eden kurumların başında gelir. Bu anlamda da ayrıcalık hissettiğimiz bu konumumuza özellikle ben sizlerle tüm diğer mesai arkadaşlarımızla Tokat için eser ortaya koymanın Tokat’ta güzellikler oluşturmanın ve sizlerle mesai arkadaşı olmanın mutluluğunu özellikle belirtmek istiyorum. Belediyecilik gerçekten zordur. Bir taraftan devlet gibi gözükürsünüz, kurum gibi gözükürsünüz. Ama diğer taraftan da insanların bir abisi, kardeşi, sığınacağı bir liman bazen de içlerindeki o heyecanı gelip buralara ortaya koyduğu bize anlatarak yaşam buldukları böyle bir işleyiştir belediyecilik. Onun içinde bizim dışa yansıyan yüzümüzün, bir taraftan müşrik bir yüz olması diğer taraftan da resmi bir kurum olması nedeniyle kuralları olan insanların daha iyi yaşaması için gayret sarf eden bir işleyiş olduğunu biliyoruz. Zabıt demek güven demek, Zabıta demek belediye demek” dedi.

ZABITA BELEDİYENİN AYNASIDIR

Belediyelerde, Zabıtanın dışarıya yansıyan yüzü olduğunu ifade eden Başkan Eroğlu, “Belediye Zabıtası, yerel yönetimlere bağlı kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması görevini yapan bir kolluk kuruluşudur. Sizler, belediye sınırları içinde ilin düzenini, halkının huzurunu ve sağlığını sağlayıp korumak amacıyla kanun, tüzük ve yönetmeliklerde, belirtilen görevleri ifa etmekle sorumlusunuz. Sizlerin sorumlulukları çok önemli. Sizler belediyemizin dışarıya yansıyan yüzünün en önemli fotoğrafısınız. Sizler şehrin yaşam kurallarını hayata geçiren arkadaşlarsınız. Ama dışarıda bir Zabıtayı gördüğü zaman insanlar bu kişi belediyeyi temsil ediyor derler. İşte sizler belediyenin aynasısınız. Belediye olarak bizler; iş yerlerini denetleriz. Sağlığa uygun mu değil mi yada gramaja uygun mu değil mi bunların hepsini Zabıtamız tarafından nizama uygun olarak yapılması görevleri arasına giriyor. Zabıtamızın daha nice sayamayacağımız görevleri var. Zabıtalarımız bizim için önemli. Diğer taraftan insanlarımız huzur ve sükûnet içerisinde yaşarken, diğer taraftan sorunları dökmeden, kırmadan, usulüne uygun bir şekilde çözümünü sağlarken şehrin belediyesinin dışa yansıyan yüzü itibariyle de sizler çok önemli görevleri ve vazifeleri ifa ediyorsunuz. İnşallah sizlerle, sizlerin değerli çalışmaları ile şehrin sıkıntılarını eksiklerini birlikte gidereceğiz” şeklinde konuştu.