YÜZYIL SONRA İKİ TARİHİ ESER ARASINDAKİ ENGEL KALDIRILACAK

16.08.2017 Haberler

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Meydan projesi kapsamında bazı iş yerlerinin yıkıldığında yaklaşık yüzyıldır bir birini göremeyen iki tarihi eser Taşhan ile Meydan Cami'nin yeniden bir birini görmesini sağlayacaklarını söyledi.

Tokat’ta tarihi Meydan Çarşısının Turizm Cazibe Alanına Dönüştürülmesi Güdümlü Proje sözleşmesi törenle imzalandı.  Törene Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Vali Dr. Ömer Toraman, OKA Genel Sekreteri Mevlüt Özen, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, TSO Başkan Vekili Erol Can ve kurum yetkilileri katıldı.

İmza töreni öncesi konuşan OKA (Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı) Genel Sekreteri Mevlüt Özen “Tokat Belediyesi, Valiliğimiz, İl genel Meclisimiz, Ticaret Odamız ve orada ki esnafla beraber meydan projesi üzerine yaklaşık bir bucuk yıldır uğraşıyoruz. Bugün imza aşamasına geldi. Bilindiği gibi meydan çarşısında Tokat’ın kalbi atıyor, ekonomi dönüyor. Bu ekonomi odağının turizm odağı olabilmesi için bir restorasyondan geçmesi, esnafımızın sunumunu daha iyi dükkânlarda ve tarihi dokuya uygun bir yapıda sergilemeleri oranın katma değerini çok arttıracak. Aynı zamanda kale, taşan ve meydan camisiyle beraber bir bütünsellik oluşacak. Biz böyle bir projeye yaklaşık yüzde 75 civarında bir destek vermekle çok mutlu olduğumuzu bildirmek istiyorum. En geç bir yıl içinde o bölgede restorasyon çalışmaları tamamlandığında çok güzel bir turizm cazibe alanına kavuşmuş olacağız. Ben Belediye Başkanımıza, Valimize, İl Genel Meclis Başkanımıza katkılarından dolayı hepsine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise konuşmasında Tokat için son derece önem arz eden meydan projesinin OKA’da ki maddi kaynağıyla alakalı imza töreni için bir araya geldiklerini belirterek “Bu önemli katkıda emeği gecen başta bakanlığımıza, Valimize, özel idaremize, il genel meclisine ve emeği geçen esnaf kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Tokat’ın uzun yıllardır beklediği böylesine önemli bir projenin bir bucuk yıldır ki geldiği zaman ve şu an ki durum hepimiz için oldukça sevindirici. Yedi, sekiz tane kurumun ortaklaşa yürüttüğü bir projeydi. Esnaf kardeşlerimizin desteği ve katkıları önemliydi. Biz onlardan aldığımız bu güçle yola çıktık. Olayın birinci aşaması esnafımızın ticaretini gerçekleştireceği eski pansiyonun yeriydi. Bu proje birliktelik olunduğu zaman işlerin nasıl yürüdüğünün bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Bu proje sonunda ortaya çıkacak olan resimden bahseden Eroğlu, “Tarihi taşanımız ile 200 metre ötesinde yine tarihi meydan camimiz ki bu iki tarihi alan yıllarca bir birine bakan bir birini gören pozisyondayken son 80 veya 100 yıldır bir birini görmeyen bir hale bürünmüş. Biz tekrardan tarihi bir meydanı ortaya çıkartırken yüz yıldır bir birini göremeyen iki tarihi eseri yeniden bir birini görmesini sağlıyoruz. Yani bu yönüyle tarihi ortaya çıkartan bir proje bu proje. Bu bölgede 80’den fazla dükkânımız var. Birçok esnafımızda eskisi gibi işlerinden memnun değillerdi. Daha düzgün tarihi havada iş yerleri gerekiyordu. Tarihi yapısının ardından bu projenin birde ticaret merkez olma anlamında da önemsiyoruz. Son 30 yıldır konuşulan meydan projemiz bittiğinde önemli bir işlev görecek” ifadelerini kullandı.

Projenin 3 etaptan oluştuğunu vurgulayan Başkan Eroğlu “Bildiğiniz gibi projemiz 3 etaptan oluşuyor bilindiği. Birincisi caddede ki dükkânların GOP lisesinin hemen yanın da ki oluşturduğumuz dükkân yerleriydi. Birinci etabımız bir aya tamamlanır, tamamlandıktan sonra cadde üzerinde ki dükkânlarımızı şuanda yeni yapılan merkeze taşıyacağız. İkinci etap ise meydan düzenlemesi dediğimiz Taşhan’la, meydan camisi arasında kalan diğer blokların dükkânların yapılası. Yaklaşık 5 bin metrekareden oluşan bu alanın peyzajının yapılmasıydı. Üçüncü etap ise meydan caminin yanında ki Yeşilırmak ilköğretim okulunun bulunduğu kısımdı. Burası 4 bin 200 metrekarelik bir alan. Okulun şuanda yıkılmasının ardından altını oto park, üstünü ise yine meydan şeklinde düzenleyeceğiz. Toplamda 9 bin metrekareden fazla bir meydan alanı oluşturup projemizi tamamlayacağız. Projenin toplamda 30 milyon TL’ye mal olacağını düşünüyoruz. Bu imzayla yedi milyon lirayı OKA’dan destek olarak almış olacağız. Esnafımızdan da belli bir oranda alacağımız katkıda olacak diğer kalan oranı da belediyemiz karışılacağız ve projemizin maddi ayağını halletmiş olacağız. Projemizin bitmesi için ön gördüğümüz tarih ise önümüzde ki yılın Eylül ayı inşallah kurdelesini kesip halkımızın hizmetine sokacağız” diye konuştu.

Tokat tarihi bir şehir olduğunu belirten Tokat valisi Dr. Ömer Toraman “Tarihi şehirler o şehirde yaşayanlara ilave sorumluluklar yükler. Tarih saygı bekler, ilgi bekler. Bu anlamada Tokat’ta burada yayanlardan ve gelenlerden olması gereken ilgiyi ve saygıyı bekler. Bunun olması içinde o tarihi dokuyu zamanın gereklerine uygun şekilde gelecek nesillere aktarmak gerek. Tokat’ta pek çok önemli adımlar atılmış fakat bugün konuştuğumuz projenin diğerlerinden ayrı tutulması gereken hususu var. O da bu projenin meydan projesi olması. Meydanlar şehirlerin kalbidir, merkezidir. Tokat’ta ki tarihi eserler maalesef şehir yapılanmasının içerisinde kalmış. Yeni binalarla tarihi dokunun adeta gizlendiği bir durumla karşı karşıyayız. Bu ve benzeri projeler tarihi eserlerin yeniden görünür kılınması, daha da önemlisi bu tarihi mirasları bir birleriyle bağlantı kuracak ilişkilendirecek bir şehir mimarisinin de hayata geçirilmesi anlamında bu proje öne çıkan müstesna bir proje. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.