EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

21.07.2017 Haberler

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi kursiyerlerince Deveciler Hanında düzenlenen "Tokat Kültür Sanat Günleri" sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi kursiyerlerince Deveciler Hanında düzenlenen "Tokat Kültür Sanat Günleri" sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri görücüye çıktı. Programda temsili kına gecesi yapılırken, "Hey onbeşli" ağıtı da işaret diliyle katılımcılara sunuldu. 

Serginin açılışı öncesi konuşan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Behzat Hanımelleri Kültür Sanat Merkezlerinin  marka haline geldiğini belirtti. Sanat merkezlerinin artık bir okul gibi işlediğini ifade eden Eroğlu, şunları söyledi:

"Artık bir okul gibi devamlı şekilde işleyen ve gelen insanların da bir takım el becerileri elde ettikleri, güzel vakitler geçirdikleri, güzel dostluklar kurduğu, bir merkez haline geldi. Hamd olsun. Ben bu işi bu gönüllülüğü oluşturan, oradaki değerli hocalarımıza, orayı hiç boş bırakmayan katılımlar sağlayan siz değerli Tokat’ın hanımefendilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Gerçekten de el emekleri göz nurları, çok güzel bir şekilde sergilenmiş. Yapılan bir çalışmada da bunları görüyoruz gözlemliyoruz. Ne kadar güzel, hem bir taraftan bu el becerilerini öğrenirken diğer taraftan gerek hediyelik anlamında gerekse Tokat’ın geçmişten gelen bu kültürünün yaşatılması anlamında çok güzel işlevler addediyor olması son derece önemli.

Bunu iki türlü düşünüyoruz. Hem siz değerli hanımefendilerin bu sanatları öğrenmesi, bunu gelecek nesillere taşıması anlamında o işlevlere bakarken, diğer taraftan da aslında küçükte olsa ekonomiye bir katkı olsun da istiyoruz. Zaten bunun bir ötesinde de inşallah önümüzde ki günlerde sizlerin bu merkezlerden yapılan ürünlerinde bir satışının yapılacağı Taşhan'da bir merkezin Tokat Hanımelleri Kültür ve Sanat Merkezlerinin tanzim satış mağazasını da önümüzde ki günlerde açmanın mutluluğunu da inşallah yaşamış olacağız. Bunu da burada özellikle söylemek istedim.

Diğer taraftan TOKİ’de de bir kültür sanat merkezi yapımının başlangıcındayız. Belki üç dört aya kadar da oraya da bir kültür sanat merkezi açtığımızda da üçüncüsünü de açmış olacağız. Oradaki hanımlarda şehrin içine gelmeden, oradan da inşallah faaliyetlere bu konaklarda, bu sanat merkezlerinde de çalışmalarına oradaki değerli hanımlar da kavuşmuş olacak. Bunu da söylemek istedim.

Her şey sizler için onu söyleyeyim her şey bayanlar için, her şey hanımlar için. Allah sizlerden razı olsun, Allah sizleri bizlerin başından eksik etmesin. Biz Tokat’lı hanımefendilerin yanındayız. Her zaman sizlerle beraberiz her türlü isteğinize, bizden talep edeceğiniz her türlü noktada da bizler elimizden gelmeyeni dahi yapmak için yüreğimizi bu anlamda enerjimizi sizler için sarf etmenin gayreti içerisindeyiz.

Allah hepimizin yolunu açık eylesin, daha nice, nice böyle güzel işler yapmayı, programları birlikte ve beraber icra etmeyi Allah hepimize nasip eylesin diyorum."

Başkan Eroğlu'nun konuşmasının ardından serginin açılışı yapıldı ve sergi gezildi. Daha sonra halk oyunları gösterisi sunuldu ve temsili kına gecesi yapıldı. Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezindeki İşaret Dili kursu öğrencilerinin İşaret Dili Eğitmeni Asuman Alnıaçık eşliğinde "Hey onbeşli" ağıtını sunmasıyla birlikte program sonlandırıldı.